ده تقویت کننده صبر(بخش اول)

 در از هر دری سخنی, فرهنگ و هنر

۱۰ تقویت کننده صبر:

۱- وقتی مشغول انجام دادن یک پروژه عظیم هستید، به کاری که انجام داده اید توجه کنید، نه به کاری که هنوز انجام نیافته.

دیدن «نیمه پر لیوان » صبر را افزایش میدهد. زیرا احساس خوشبینی را در ما تقویت میکند. مردی که داشت یک قایق میساخت نوشت :«به مدت زمانی که ساختن این قایق طول خواهد کشید فکر نمیکنم . در عوض به مقدار کاری که تاکنون انجام داده ام‌ ، فکر میکنم.»

۲- آيا كاسه صبرتان در مورد کسی در محل کار یا خانه لبریز شده است؟

پیاده روی سریع یا دوی آهسته کنید. با این کار هورمونهای تنش را که در سیستمتان انباشته شده اند می سوزانید. و در بازگشت بهتر میتوانید صبور باشید.

۳-این توصیه قدیمی که در شرایط حاد پیش از حرف زدن تا ده بشمارید، واقعاً مفید است.

این کار به شما فرصت میدهد فکر کنید واقعاً چه چیز برایتان اهمیت دارد. انفجار خشم یا پیدا کردن یک راه حل مؤثر ، اگر ده تا کافی نبود تا بیست بشمارید تا هر جا لازم بود بشمارید .

۴- وقتی چیزی در مورد همسرتان آزارتان میدهد، به جای نق زدن دنبال راه حل های عملی بگردید .

اگر او همواره فراموش میکند ظرف یخ ساز یخچال را پر از آب ،کند یخچالی با یخساز اتوماتیک بخرید.اگر او فراموش میکند در خمیردندان را ببندد و همیشه کمی خمیردندان از لوله بیرون زده، خمیردندان پمپی بخرید. اگر بگردید کلی از این راه حلهای ساده را کشف میکنید.

۵-یک سنگریزه کوچک در جیبتان بگذارید. وقتی احساس می کنید خشمتان میخواهد بجوشد آن را از یک جیب درآورید و در جیب دیگر بگذارید.

این کار به شما کمک میکند چرخۀ خشم را قطع کنید. و برای جمع کردن خود فرصت پیدا کنید.

۶- وقتی در صف ایستاده اید ذهنتان را آزاد کنید.

آرامش بخش ترین محل ممکن را در ذهنتان مجسم کنید. با دیدن شنیدن و حس کردن خودتان را در آن جا تجسم دهید احساسی را که بودن در آن محل در شما بر می انگیزد در ذهن نگه دارید. به جای تمرکز روی مدت زمانی که ناگزیر باید انتظار بکشید از این فرصت استفاده کنید. و درباره بودن در تاهیتی یا کوه های آلپ خیال پردازی کنید.

۷-بچه ها، والدین یا همسران خونتان را به جوش می آورند؟ یادتان باشد که میخواهید چه میرانی از خودتان بجا بگذارید.

آیا می خواهید پدرتان در بستر مرگ بگوید که شما با او بسیار مهربان بودید؟ آیا میخواهید پسرتان از شما تشکر کند که برایش معلمی صبور بودید؟یک دقیقه وقت صرف کنید و فکر کنید .دلتان می خواهد بعد از این که از دنیا رفتید از شما چه طور یاد کنند؟ این را به خاطر بسپارید و هر وقت در روابطتان دچار مشکل شدید به یاد بیاورید.

۸- نهضت صبر ایجاد کنید وقتی اشتباه میکنید و با این حال دیگران را به کار میکشید ، از آنها به خاطر صبوریشان تشکر کنید.

این کار از میزان تنش و تشنج خودتان و آنها میکاهد و شاید دیگران را هم ترغیب به انجام همین کار کند .

۹- وقتی ناچارید برای ثمر دادن ،کاری مثلاً یک پروژه بزرگ ،مدتی طولانی انتظار بکشید، انجام هر مرحلۀ کوچک از کار را جشن بگیرید.

ده صفحه را انجام دادید؟ خودتان را به صرف یک ناهار مهمان کنید وقتی به خودمان به خاطر موفقیتی که داشته ایم پاداش میدهیم برای مواقع ضروری به خودمان قابلیت جهش می دهیم ‌.

۱۰- برای خلوت کردن با خودتان فرصت ندارید؟ از زمانی که ناچار به انتظار کشیدن در صف هستید، برای مراقبه ایستاده استفاده کنید.

پاهایتان را روی زمین احساس کنید. با دقت یک پا را بلند کنید. و ببینید در اثر این کار چه احساسی به شما دست میدهد. سپس به دقت و آگاهانه پا را روی زمین بگذارید. و پای دیگر را بلند کنید. ببینید چه مدت میتوانید روی بلند کردن و زمین گذاشتن پاها تمرکز کنید. هر وقت ذهنتان را پریشان یافتید به آرامی آن را معطوف به حرکت پاهایتان کنید .به این ترتیب نه فقط در زمان انتظار کشیدن آرامتر خواهید بود بلکه برای خود عضلات صبر می سازید.
________

کتاب: قدرت صبر
نویسنده: ام.جی.ریان
ترجمه: زهره زاهدی

___________

اگر به بخش فرهنگ و هنر علاقه مندید، از مقاله قبلی ما نیز دیدن کنید.

روی لینک زیر کلیک کنید:

وحدت در عین نفرت، وحدت در عین کثرت

Maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt