زنبور درمانی

 در سلامتی, گیاهان دارویی

نویسنده: طیبه فرهانی پژوهشگر طب سنتی

زهر نیش زنبور عسل

زهر نیش زنبور عسل با دوز كنترل شده و رعايت كليه موارد احتیاط، داروئي فوق العاده موثر براي درمان بسياري از بيماريهاست. از جمله:

بيماريهاي عضلانياسكلتي مانند مولتي پل اسكلروزيس، استئوآرتريت، روماتيسم، انواع آلرژي ها، سندرم قبل از قاعدگي، سالكوپلاستي و ميگرن.

زهر زنبور باعث ايجاد اثرات ضدالتهابي، حساسيت زدايي،كاهش روند التهاب و كاهش درد در اكثر بيماريها شده و از پيشرفت بيماري جلوگيري مي كند. همچنين سبب بهبود گردش خون و كاهش تورم می شود.

توجه نمایید که در دوران بارداری و قاعدگی از این شیوه استفاده نکنید.

 

عسل

عسل اثر کشندگی روی قارچها و حدود ۶۰ گونه از باكتريهای هوازی و بی هوازی دارد همچنين از رشد ميكروبها جلوگيري مي كند. با رقيق كردن ترشحات موجود در راههاي هوايي و بهبود عملكرد سلولهاي پوششي، خاصیت ضدسرفه و خلط آوری دارد.

باعث گشاد شدن رگها، تنظيم فشار خون و جلوگیری از سكته قلبي و نیز هضم چربي هاي اطراف قلب می شود. سبب تسكين درد هاي روده ای مي شود.

عسل به ترميم پوست و بهبود سريع زخم و سوختگی كمك مي كند و بهتر و سریعتر از پمادهای رایج اثر می کند.

مصرف موضعی عسل به همراه روغن زيتون (به نسبت ۲ به ۵ ، به صورت گرم به مدت ۵ دقیقه مخلوط شود) سبب بهبود کامل زخمهای دیابتی و پیشگیری از عفونت زخم می شود.

ژل رويال (سلطنتي)

در فارسی شاه انگبین می گویند و نوعي ترشح شيري رنگاست كه توسط غددی در سر زنبورهاي کارگر پرستار توليد مي شود و  مورد استفاده ملکه در تمام طول عمر و نوزادان زنبور در مراحل اولیه رشد قرار می گیرد.یک ماده بسیار مقوی و پر انرژی است و تركيبات آن با توجه به منطقه جغرافيايي و وضعيت آب وهوايي هر منطقه متغير است.

دارای  اثرات ضد میکروبی، ضد ویروسی، ضد التهاب، ضد قارچ، التیام زخم، خاصيت ضد توموري ،افزايش تاثير وارفارين، ترمیم زخم، سوختگي و زخمهاي دیابتیک، و کاهش سطح كلسترول خون  در افراد داراي چربي خون است .

برای پیشگیری و درمان مشکلات عصبی نظیر آلزایمر، رعشه و اضطراب کاربرد دارد.همچنین باعث جلوگیری از فرایند پیری  و سبب افزایش اشتها، وزن و عملکرد های فیزیکی و ذهنی در سالمندان می شود.

بره موم

بره موم شامل مواد ترشح شده از گیاهان است که توسط زنبور عسل جمع‌آوری شده و با آنزیم‌ های زنبور، گرده گل و موم ترکیب می‌ شود. بره موم به شکل های مختلفی از جملهقرص، کپسول، پودر و عصاره موجود است. در طب سنتي براي درمان تومورهاي بدخيم، پينه دست و پا، زخمهای قانقاريا و يا به عنوان بي حس كننده موضعي کاربرد دارد.

در طب مدرن نیز به دليل خواص زیادی که دارد از جمله خاصیت ضد ميكروبي بر عليه باكتري ها و قارچ ها و ويروس ها ،خاصیت ضد التهابي، بي حس کننده موضعی، آنتي اكسيدان، ضد تومور، ضد زخم و محافظت كننده كبد اهمیت زیادی پیدا کرده است.

زنبور درمانی

طیبه فرهانی– دکترای بیولوژی و پژوهشگر طب سنتی

tebbesonnati.farhani_tayyebeh

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt