زومبا

 در -, سلامتی, ورزش

ورزش زومبا چیست؟

در عصر حاضر ورزش زومبا یکی از داغترین روش های از دست دادن وزن است. این ورزش با تحرکی بیشتر از ورزش پیلاتس ترکیبی از حرکات هوازی و مراحل رقص که با گام های سریع و آسان بسیار جذاب و سرگرم کننده است. زومبا ورزشی است بسیار چالش برانگیز و هیجان آور. این ورزش می تواند به شما در کاهش وزن بسیار کمک کند و همچنین تن، ماهیچه ها و عضلات شما را سفت کند. این نوع رقص لاتین که از اصول و قواعد اینتروال و تمرینات استقامتی بهره می گیرد، متابولیسم بدن را تاحد قابل توجهی بالا می برد.

تاریخچه زومبا:

برای این‌که بدانیم زومبا دقیقا چیست باید به آمریکای لاتین سفر کنیم. مردم آمریکای جنوبی روحیه شادی دارند و در اکثر مواقع با موسیقی‌های پرنشاط لاتین در حال رقص و پایکوبی‌‌اند. تا این‌که یک مربی کلمبیایی به نام آلبرتو پرز در سال ۱۹۹۹ سازمان زومبا را تاسیس کرد.
در حقیقت زومبا همان ورزش ایروبیک، رقص و فیتنس است که همه باهم انجام می‌شود. اسم زومبا را از یک کلمه لاتینی برداشته‌اند که به معنای نرمش سریع و خوش گذرانی است! این ورزش بعدها بسیار فراگیر و پرطرفدار شد طوری که طبق آمار سایت رسمی زومبا، تعداد رقصندگان این ورزش حدود ۱۵ میلیون نفر از ۱۸۰ کشور مختلف جهان است.

زومبا به طور کلی به دو دسته تقسیم میشود؛

زومبا فیتنس:

ورزش هوازی محسوب می شود و حرکات براساس ایروبیک پیشرفته طراحی شده است. قابل ذکر است که چرخش باسن نیز همزمان با حرکات دست و پا انجام می شود.

تفاوتی که زومبا با ایروبیک دارد در هماهنگی دست و پا و چرخش یا ضربه زدن با قسمت میانی بدن است. در زومبا فیتنس از دمبل و حرکات قدرتی استفاده می شود.

۲) زومبا دنس: 

از اسم آن مشخص است که حکم آموزش رقص را دارد و حرکات قدرتی استفاده نمی شود. مربی زومبا باید دارای مدرک مربیگری ایروبیک باشد.

 

انواع ورزش زومبا:

زومبا انواع مختلفی دارد که انتخاب هر کدام به نسبت هدف و رویکرد هر شخص فرق می‌کند.

آکوا زومبا:

آکوا زومبا مخصوصا برای افرادی که دچار آسیب‌های اندام تحتانی هستند یا به ورزش‌های کم برخورد نیاز دارند مناسب است، آکوا زومبا شور رقص لاتین را در آب به اجرا در می‌آورد.

 

زومبا طلایی:

این نسخه تغییر یافته از کلاس استاندارد زومبا برای مخاطبان مسن‌تری طراحی شده است که می‌خواهند همان موسیقی سرگرم‌کننده و حرکات کلاس سنتی را داشته باشند، اما با شدت کمتر اجرا شود.

 

زومبا برای کودکان:

این سبک از زومبا که برای کودکان بین ۷ تا ۱۱ سال طراحی شده است، حرکات سنتی زومبا را تغییر داده و تجزیه می‌کند، سپس بازی‌ها و فعالیت‌هایی را به کلاس اضافه می‌کند تا بچه‌ها را هنگام عرق کردن، درگیر و علاقمند نگه دارد.

 

زومبا استپ:

همان رقص با الهام از رقص‌های لاتین است، اما با افزودن یک استپ هوازی برای افزایش شدت تمرین و گنجاندن حرکات تقویت‌کننده بیشتر در قسمت پاها به دلیل اینکه موقع تمرین بصورت مداوم از روی استپ پاها برداشته و خارج می‌شود.

از آنجایی که کلاس‌های تمرین قدرتی در دهه گذشته محبوبیت پیدا کرد و افراد را به فکر طراحی باشگاه‌های کراس فیت و کلاس‌های قدرتی انداخته است، برند زومبا تلاش کرد تا گزینه‌های قدرتی بیشتری را نیز به کارنامه خود اضافه کند، از جمله:

زومبا قدرتی:

یک تمرین ورزشی با کمک وزن بدن با شدت بالا و با حرکاتی طراحی شده تا با ضرب آهنگ موسیقی انجام شود. پوش آپ، اسکات، بورپی و لانژ جزء تمرینات روتین و اصلی این سبک زومبا هستند.

 

زومبا در مدار:

این سبک زومبا به عنوان یک مدار، به طور متناوب بین حرکات رقص زومبا و تمرینات ورزشی قدرتی برای تمرین تمام بدن با هدف بهبود تناسب اندام هوازی و قدرت عضلانی طراحی شده است.

 

زومبا سنتائو:

از یک صندلی به عنوان “پارتنر رقص” استفاده می‌کند تا بدون استفاده از وزنه روی عضلات مرکزی تمرکز کند.

 

زومبا تونینگ:

شامل استفاده از چوب‌های تونینگ زومبا (یا وزنه های سبک) برای افزودن یک عنصر تمرین قدرتی به حرکات آشنا رقص زومبا است.


فواید ورزش زومبا:

جسمانی :

کالری می‌سوزاند و ورزشی برای تمام بدن است، برای تناسب اندام عالی است.

روحی : 

این ورزش یک داروی نشاط‌ آور است. لذتی هیجان‌انگیز. همه چیز را فراموش می‌کنید ـ به ویژه استرس زندگی روزمره را. همچنین سلامت روح‌تان را بهبود می‌دهد و تصویر جسمانی‌تان را ارتقا می‌دهد که باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشید.

از دیگر فواید زومبا: 

-زومبا باعث افزایش تحرک و کالری می‌شود که در نهایت می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

– ورزشی سرگرم کننده، شاد و قادر به بالا بردن خلق و خو است.

-ریتم‌های متناوب زومبا باعث می‌شود که کشیدگی طبیعی عضلات بدن به حداکثر برسد و عضلات شکم و کمر تقویت شوند.

– برای قلب و ریه‌ها بسیار مفید است و حدود ۴۵۰ کالری در هرساعت، سوزانده می‌شود.

– روی ماهیچه‌ها و عضلات شکم، پشت، باسن و ران که ماهیچه‌های اصلی بدن هستند کار می‌کند و موجب تناسب اندام می‌شود.

-زومبا ورزشی گروهی و مفرح است و برای کسانی که محیط‌های با نشاط و پر شور را دوست دارند، بهترین انتخاب است. این ورزش برای افرادی که تمایل به انجام حرکات و تکنیک‌های سخت و یکنواخت، یا استفاده از دستگاه‌های ورزشی سنگین ندارند بسیار مناسب است زیرا از حرکات موزون، شاد و گروهی تشکیل شده است.

-ورزش زومبا نه تنها بدن بلکه موجب تقویت ذهن نیز می‌شود. ورزش و رقص زومبا نوعی ورزش ذهنی و مغزی است. در زمان انجام ورزش زومبا فعالیت ذهنی افزایش می‌یابد.

-این ورزش موجب رشد عضلانی و بهبود هماهنگی بین ارگان‌های مختلف بدن می‌شود.
با انجام حرکات رقص زومبا، بدن شما احساس راحتی بیشتری خواهید داشت که این امر باعث افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود.

ورزش زومبا برای چه کسانی مناسب نیست؟

زومبا مانند هر ورزش دیگری، اگر بدرستی انجام نشود ممکن است به سلامت شما آسیب برساند.
-برای کسانی که دچار اضافه وزن هستند و یا به دلیل مشکلات جسمی و یا سلامتی، نمی‌توانند به سرعت عمل کنند، انجام ورزش زومبا سخت است و از نقاط ضعف آن بشمار می‌رود.

-اگر قبل از تمرین به درستی بدن خود را آماده نکنید، ممکن است در حین انجام حرکات دچار کشیدگی عضله شوید.

-برخی افراد مانند سالخوردگان و افراد مبتلا به دیابت با توجه به شرایط خاص خود ممکن است توان انجام حرکات سریع زومبا را نداشته باشند و در صورت اجرا دچار آسیب شوند.

-ورزش زومبا برای افرادی که پوکی استخوان‌دارند یا سن آن‌ها بالا است کاملاً مضر بوده و از انجام آن باید خودداری کنند.

نکات لازم قبل از شروع ورزش زومبا:

-اگر به تازگی تصمیم گرفته اید در این کلاس ها شرکت کنید، بهتر است در کلاس های مبتدی شرکت کنید. کلاس هایی به نام گلد زومبا و آکوا زومبا وجود دارد که حرکات، ساده تر و آرام تر است و برای افراد مسن و تازه کار، مناسب است.

-حتما قبل از شروع حرکات تند، باید برای گرم کردن بدن،در ابتدا حرکات نرمشی و در انتها، برای خنک کردن بدن، حرکات کششی صورت گیرد.

-حتما از کفش های مناسب استفاده کنید. به علت حرکات جانبی مکرر، کفش های مخصوص دویدن یا کفش های با کفی سفت مناسب ورزش زومبا نیستند، بلکه باید کفش نسبتا نرمی برای این ورزش تهیه کنید.

-همواره آب همراه خود داشته باشید. در مدت زمان ورزش، میزان آب بدن باید حفظ شود.

 

اگر به بخش ورزش علاقه مند هستید از مقاله قبلی ما دیدن کنید.

روی لینک زیر کلیک کنید:👇🏻

ژیمناستیک

گردآوری: مرسده رنجبر

maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt