۶ درمان خانگی قارچ ناخن

 در پوست و زیبایی, سلامتی

۱- ناخن را خشک نگه دارید.

برای خلاص شدن از شر قارچ ناخن باید آن را خشک نگه دارید، زیرا این قارچ در محیط گرم و مرطوب رشد می کند.

لذا موقع سروکار داشتن طولانی مدت با آب مثل شستن لباس یا شستن ظرف، باید یک دستکش پلاستیکی و یا دستکش یک بار مصرف بپوشید تا ناخن شما خیس نشود. البته باید توجه داشته باشید که هوا در دست های شما جریان داشته باشد تا عرق نکنند.

کفش و جوراب خود را تا حد امکان خشک نگه دارید. محیط های مرطوب مستعد برای ایجاد و رشد قارچ ناخن هستند. از جوراب ها و کفش های مناسب استفاده نمایید.

۲- ناخن عفونی خود را کوتاه کنید.

قبل از مصرف دارو برای ناخن خود با استفاده از ناخن گیر آن را کوتاه کنید سپس لکه های ضخیم ناخن را سوهان ناخن بکشید. ممکن است فقط با کوتاه کردن مرتب ناخن های خود بتوانید قارچ ناخن را درمان نمایید ولی در هر صورت کوتاه کردن ناخن ها باعث می شود دارویی که برای درمان انتخاب نموده اید، عمیق تر با ریشه ناخن شما در تماس باشد و این کار روند درمان را تسریع می بخشد.

۳. از جوش شیرین کمک بگیرید.

جوش شیرین یا بی کربنات سدیم دارای خواصی است که می‌تواند قارچ‌های عامل عفونت را از بین ببرد. جوش شیرین را به آب اضافه کرده و پاهایتان را خیس کنید تا ناخن آلوده به قارچ را درمان کند. همچنین می‌توانید از جوش شیرین با مقدار کمی آب خمیر درست کنید و آن را مستقیماً به ناخن‌های پا بمالید. خمیر را به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه روی ناحیه آسیب دیده بگذارید. سپس آن را با آب گرم بشویید و پا را با حوله کاملا خشک کنید.

جوش شیرین را می‌توانید روی پا یا درون کفش و جوراب مانند پودر پا نیز بپاشید.

۴. سیر هم می تواند موثر باشد.

سیر می‌تواند به درمان قارچ ناخن پا کمک کند، زیرا حاوی خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است که به مبارزه با عفونت‌هایی مانند قارچ ناخن پا کمک می‌کند.

همچنین این ماده خوراکی می‌تواند به کاهش سریع علائم این عفونت قارچی مانند تغییر رنگ و گاهی اوقات درد کمک کند.

سیر یکی از بهترین دارو‌های درمان عفونت‌های قارچی ناخن است، زیرا حاوی ترکیبات موثری مانند آلیسین و آئائین است که به عنوان یک ضد قارچ شناخته می‌شوند.

۵. چای سیاه را فراموش نکنید.

یکی دیگر از درمان‌های خانگی برای درمان قارچ ناخن پا چای سیاه است، درست مانند جوش شیرین، می‌توانید شستشوی پای خود با چای سیاه را امتحان کنید، زیرا برای این نوع عفونت بیشترین تأثیر را خواهد داشت.

این چای حاوی اسید تاننیک است که باکتری‌ها را از بین می‌برد و تعریق بیش از حد را کاهش می‌دهد، کافی است دو کیسه چای سیاه برداشته و در دو فنجان آب به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بجوشانید و پس از سرد شدن، پاهایتان را بیش از ۳۰ دقیقه در آن خیس کنید. این روند را روزانه تکرار کنید و منتظر نتایج خوب باشید.

۶. آب لیمو نیز کمک می کند.

لیمو دارای خاصیت آنتی بیوتیک ضد قارچ است پس راه مناسبی برای درمان محسوب می‌شود.

آب لیمویی را گرفته و ناخن آسیب دیده را درون آن بگذارید و یا با استفاده از یک پد آب لیمو را بر روی ناخن خود قرار داده و ماساژ دهید تا ناخن کاملا آغشته آن شود. به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید و سپس با آب ولرم بشوئید.

آیا درمان قارچ ناخن اهمیت دارد؟

اگر درمان قارچ ناخن را جدی نگیرید و آن را به تعویق بیندازید، ممکن است دچار آسیب های جدی مانند ماندگاری قارچ ناخن شامل از دست دادن دائمی‌ ناخن‌های آسیب دیده، تغییر رنگ ناخن‌ها، گسترش عفونت‌ها از ناخن به سایر نقاط بدن و احتمالا جریان خون و ایجاد عفونت‌های باکتریایی به نام سلولیت شوید.

 

اگر به بخش سلامتی علاقمند هستید از مقاله قبلی قارچ ناخن نیز دیدن کنید.

روی لینک زیر کلیک کنید.

قارچ ناخن چیست و چرا به وجود می آید؟

 

 

گردآوری:صبا طاهری

Maahkhatoon97

 

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt