ذهن آگاهی(۲)

 در خودپروری, روانشناسی

نویسنده: فاطمه فرزان پور( روان درمان گر)

ذهن آگاهی و تفاوت آن با مدیتیشن و غرق شدن در کار:

همانطور که در مقاله قبل گفتیم ذهن آگاهی به این معناست که در همین لحظه بدانید چه افکار و احساساتی دارید و بدون برچسب خوب یا بد زدن به آن‌ها صرفا به مشاهده آن‌ها بپردازید.
در این مقاله قصد داریم به تفاوت ذهن‌آگاهی با سایرمفاهیم مشابه به آن بپردازیم.

تفاوت میان flow  و Mindfulness چیست؟!

flow حالتی است که در آن فرد کاملاً در یک فعالیت جذب می شود و خودآگاهی را از دست می دهد. غرق شدن در کار و ذهن آگاهی هر دو شامل تمرکز عمیق هستند – اما فقط Flow شامل رفتار هدفمند است.

ذهن آگاهی تمرکز را به طور کامل به سمت لحظه حال و احساسات و افکاری که در آن لحظه وجود دارد هدایت می کند،

اما Flow تمرکز به سمت مهارت ها و دستیابی به هدف را هدایت می کند که ممکن است شامل افکار گذشته و آینده و قضاوت درباره آن افکار باشد.

وقتی شما طوری در کتاب خواندن غرق می‌شوید که متوجه اتفاقات پیرامون خود نمی‌شوید Flow رخ داده است.

اما زمانی که شما کتابی در دست گرفته‌اید و در آن لحظه روی احساسات خود، لمس کتاب، افکاری که در آن لحظه در ذهن شماست و احساسی که از خواندن آن به شما دست می‌دهد تمرکز می‌کنید می‌توان گفت ‌‌Mindfulness در حال رخ دادن است.

تفاوت بین ذهن آگاهی و مدیتیشن چیست؟


ذهن آگاهی یکی از انواع مدیتیشن است. مدیتیشن از شیوه‌های مختلفی برای آرام کردن ذهن یا دستیابی به سطح بالاتری از آگاهی استفاده می‌کند که یکی از آنها ذهن آگاهی است.

ذهن آگاهی را می توان داخل یا خارج از مدیتیشن رسمی پرورش داد می تواند از طریق جلسات مدیتیشن یا لحظات کوچکتر در طول روز انجام شود.

تمرین کنید:

روی یک صندلی راحت بنشینید. دست‌ها را کنار بدن و پاهایتان را روی زمین قرار دهید. از راه بینی یک نفس عمیق بکشید.

احساس کنید شکمتان مثل یک بالن پر می‌شود. نفستان را به مدت پنج ثانیه نگه دارید سپس هوا را به آرامی از طریق دهان خالی کنید. حس کنید۳ شکمتان به حالت عادی برمی‌گردد.

آرام آرام به سایر حس‌ها توجه کنید. به آنچه می‌شنوید. صداهایی که از بیرون اتاق به گوشتان می‌رسد. به هیچ صدایی برچسب نزنید. فقط صداها را بشنوید.

به تماس سطح بدنتان با صندلی توجه کنید. به هر نقطه تماس بدن با سطح سخت توجه کنید. نفس عمیق بکشید. به بالا و پایین رفتن شکم توجه کنید.

دوباره به تنفستان توجه کنید. آیا می‌توانید به یک چرخه تنفس از دم تا بازدم توجه کنید؟ این یک تمرین برای بهبود توجه و تمرکز است. این تمرین را در دو نوبت بیست دقیقه‌ای دو بار در هفته انجام دهید.

_________

اینستا گرام:

فاطمه فرزان پور

psychology.pulse@

_________

اگر به بخش روانشناسی علاقه‌مندید، از مقاله قبلی ما نیز دیدن کنید.

روی لینک زیر کلیک کنید:

ذهن آگاهی چیست؟

maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt