دامپلینگ گوشت

 در آشپزی, خانه داری, غذا, غذای اصلی

دامپلینگ (Dumpling‎) یک گروه گسترده غذایی است که شامل قطعات خمیر که به دور مواد خوراکی پیچیده می‌شود.

خمیر می‌تواند برپایه ی نان، آرد، یا سیب‌زمینی باشد و ممکن است با گوشت، ماهی، پنیر، سبزیجات، میوه‌ها یا شیرینی پر شود.

ممکن است دامپلینگ با استفاده از روش‌های مختلفی از جمله آبپز، سرخ کردن، یا بخارپز آماده شوند و در بسیاری از غذاهای دنیا یافت می‌شوند.

دامپلینگ غذای کشورهای آسیای شرقی و مرکزی مانند چین، هند، اندونزی، ژاپن، کره، مغولستان، نپال است و در فرهنگ عامه دامپلینگ چین از همه مشهورتر و آن را چینی می‌دانند.

خمیر دامپلینگ: دامپلینگ گوشت

برای تهیه خمیر دامپلینگ گوشت به دو پیمانه آرد، یک‌هشتم قاشق چای‌خوری نمک و یک عدد سفید تخم‌مرغ نیاز دارید. آرد و نمک را در یک کاسه بزرگ مخلوط کرده و سه‌چهارم پیمانه آب ولرم و سفیده تخم‌مرغ را به آن اضافه و با انگشت مخلوط کنید تا خمیر به دست آید. سپس آن را روی سطح آردپاشی‌شده برای حدود چهار دقیقه ورز دهید. روی خمیر را بپوشانید و ۳۰ دقیقه تا یک ساعت استراحت دهید.

مواد داخل دامپلینگ گوشت شامل ۵۰۰ گرم گوشت، یک قاشق غذاخوری زنجبیل تازه رنده‌شده، دو قاشق چای‌خوری سس سویا، نصف قاشق چا‌ی‌خوری نمک و نصف پیمانه پیازچه خردشده می‌شود که باید همه مواد را در یک کاسه متوسط مخلوط کنید.

روی سطح کار آرد بپاشید، خمیر را کمی ورز دهید و سپس آن را به چهار قطعه مساوی برش بزنید. هر قطعه را با وردنه نازک پهن کنید و با کمک یک کاتر آن را به‌صورت‌ دایره‌های کوچکی به قطر هفت سانتی‌متر قالب بزنید. روی هر تکه مقداری از مواد فیلینگ بگذارید و لبه‌های آن را به‌شکل هلال ماه درآورید. یک قابلمه متوسط آب روی حرارت بگذارید تا جوش بیاید و سپس هر بار ۶ دامپلینگ در آن قرار دهید تا برای دو دقیقه روی حرارت زیاد، دو دقیقه با حرارت متوسط و دو دقیقه نهایی روی حرارت کم بپزند. دامپلینگ را از آب جوش درآورید و بلافاصله سرو کنید.

گردآوریعسل حسن زاده (دارنده مدرک بین المللی آشپزی و شیرینی پزی)

rojacake  

 

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt