۵ مهر روز جهانی گردشگری

 در آشنایی با توریستی ایران, آشنایی با توریستی سایر کشورها, گردشگری

روز ۲۷ سپتامبر (۵ مهر) به عنوان روز جهانی گردشگری انتخاب شده است و سازمان جهانی گردشگری ملل متحد (UNWTO) که در شهر مادرید اسپانیا واقع شده است، از سال ۱۹۸۰ به بعد هر سال این روز را جشن می گیرد.

هدف از انتخاب روزی با این نام و جشن گرفتن آن در واقع بالا بردن دانش و آگاهی مردم دنیا در مورد گردشگری و نشان دادن تاثیر آن بر ابعاد مختلف جامعه از بعد فرهنگی گرفته تا بعدهای اجتماعی و اقتصادی است.

طبق تعریفی که سازمان ملل برای واژه ی جهانگرد در نظر گرفته است، جهانگرد کسی است که کشوری به غیر از کشور محل زدگی خود را بازدید کند و این بازدید او با هدف شغلی، مهاجرت و اقامت دائم نباشد.

چرا روز جهانی گردشگری و جهانگردی؟

صنعت گردشگری هم برای گردشگرها سودآور است و هم برای مناطقی که مسافرها از آنجا بازدید می‌کنند. گردشگرها و جهانگردها در هر سفر فرصتی پیدا می‌کنند تا با فرهنگ‎ها، زبان‌ها، عادت‌های غذایی و رسم و رسوم مردم مختلف دنیا آشنا شوند و در عوض، به شرایط اقتصادی و فرهنگ آن مناطق کمک می‌کنند.

اما گَردشگری و جهانگردی هم آدابی دارد و روز جهانی گَردشگری و جهانگردی در واقع روزی است برای یادگیری بیشتر و بهتر قوانین جهانی اخلاق سفر با هدف افزایش مزایای گردشگری و به حداقل رساندن زیان‌‌ها و حفاظت از مردم، فرهنگ‌ها، محیط زیست و مناطقی که به دیدن آنها می‌رویم و تجربه‌شان. می‌کنیم.

چرا ۲۷ سپتامبر؟

دلیل انتخاب ۲۷ سپتامبر این است که در این روز، فصل سفر در نیم کره شمالی پایان می یابد و در نیمکره جنوبی آغاز.می شود. در این زمان بسیاری از مردم در سراسر جهان به سفر و گشت و گذار فکر می کنند.

نگاهی بر تاریخچه ی جهانگردی

جهانگردی تاریخچه ای بسیار طولانی دارد، طبق آنچه که بر جای مانده، رومیان باستان در دوران قبل از اسلام به ایران سفر کرده و در این مورد هم سفرنامه هایی.نوشته اند. در ابتدا برای این افراد واژه ی صیاح در نظر گرفته شد تا اینکه در قرن نوزدهم این واژه عوض شد و اصطلاح جهانگرد و یا توریست به جای آن رسمی.شد.

در ابتدا کلمه ی توریست به جوان های اشراف زاده ی فرانسوی ای اطلاق می شد که برای تکمیل تحصیلاتشان سفر می کردند، بعدها هم به افرادی که برای سرگرمی و تفریح به فرانسه سفر می کردند گفته.شد. کم کم این اصطلاح به خارج از فرانسه تعمیم داده شد و در یک سطح بزرگ تر، به همه ی افرادی که به خارج از کشور خود مسافرت کردند اطلاق.شد.

انواع مختلفی از گردشگری وجود دارد که در زیر به معرفی مختصر آن ها می پردازیم.

گردشگری تفریحی:

افرادی که به اهداف تفریح و استراحت به کشور دیگری سفر می کنند.

گردشگری پزشکی و سلامت:

افرادی که با اهداف پزشکی و تغییر آب و هوا و استفاده از آب های معدنی، سفر می کنند.

گردشگری فرهنگی:

افرادی که برای آشنایی با فرهنگ کشورهای دیگر وآداب و رسومشان و دیدن آثار تاریخی، سفر می کنند.

گردشگری مذهبی:

گَردشگری ای است که در آن افراد برای زیارت اماکن مذهبی از مساجد گرفته تا کلیساها و یا شرکت در مراسم مذهبی راهی جایی دیگر.می شوند.

گردشگری ورزشی:

گَردشگری ای که به هدف فعالیت های ورزشی انجام شود.

گردشگری تجاری:

گََردشگری ای که افراد برای شرکت در نمایشگاه ها و بازارها و … سفر می کنند.

گردشگری سیاسی:

گَردشگری ای که برای شرکت در جشن ها، مراسم ها و کنفرانس ها انجام می شود.

حالا که صحبت از روز جهانی گردشگری شد و روز آن هم رسید، باید گفت همه ی مردم دنیا این حق را دارند که از زیبایی ها و دیدنی هایی بی نظیری که در جهان وجود دارد، بهره مند.شوند. سالی پر سفر برایتان آرزو می کنیم.

روز جهانی گردشگری مبارک.

 

اگر به بخش گردشگری علاقمند هستید از مقاله قبلی ما نیز دیدن کنید.

روی لینک زیر کلیک کنید.

وارنا، مروارید دریای سیاه!

 

گردآوری: صبا طاهری

Maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt