چای سفید

 در خانه داری, سلامتی, گرم, گیاهان دارویی, نوشیدنیها

چای سفید نوعی چای است که از جوانه‌ها و گلبرگ‌های تازه گیاه چای به دست می‌آید. برای جلوگیری از اکسایش، این گلبرگ‌های تازه را در نور طبیعی آفتاب خشک کرده و سپس مراحل بعدی تهیه چای را طی می‌کنند.

نام‌گذاری این چای بدین نام ناشی از پرزهای سفید نقره‌ای جوانه‌های نشکفته گیاه چای است که به آن ظاهری سفید می دهد، هر چند دم کرده آن به رنگ زرد کم رنگ است.

چای سفید مانند دیگر انواع چای یک نوع نوشیدنیی است که از گیاه چای به نام گیاه کاملیا سنسیس به دست می آید.

روش دم کردن

در درجه اول بهترین کار این است که آب را بجوشانید و پس از ۱۰ دقیقه یک قاشق چای خوری چای سفید داخل فنجان مورد نظر ریخته و آب جوش را داخل آن بریزید و با قرار دادن یک درپوش بر سر آن پس از گذشت ۵ الی ۸ دقیقه دمنوش را میل کنید.

مزایای این نوشیدنی

به ‌عنوان یک ضد باکتری عمل کرده و برای روزهای سرد زمستانی بسیار مفید است. این نوشیدنی با خواص آنتی‌اکسیدانی خود می‌تواند برای بدن شما مفید باشد و به سیستم قلبی و عروقی، سلامت دهان، کاهش سردرد و کاهش وزن نیز کمک می‌کند.

کاهش وزن و کاهش فشار خون

در صورتی که دچار فشار خون و یا اضافه وزن هستید میتوانید با انتخاب چای سفید، قدمی در جهت بهبود سلامت خود بردارید. در خصوص خاصیت کاهش وزن کمتر اطلاع رسانی شده ولی این نوشیدنی در کنار دیگر گیاهان مناسب برای لاغری قرار میگیرد.

خواص ضد سرطانی

مطالعات نشان داده که چای سفید هم در درمان و هم در بهبود سرطان کمک میکند، با داشتن آنتی اکسیدان ها و فلاونوئیدها در کند کردن سرعت رشد سلول های سرطانی کمک میکند. چای سفید بیشتر از دیگر سرطان ها روی سرطان معده، روده بزرگ و پروستات موثر بوده است.

حافظت از پوست 

یکی از مزایای شناخته شده آن، توانایی آن برای محافظت از پوست در مقابل آسیب هایی است که رادیکالهای آزاد به آن وارد میکنند. رادیکالهای آزادی که به علت استرس و قرار گرفتن در مدت طولانی تحت اشعه آفتاب ایجاد شده اند توسط چای سفید میتوانند کاهش پیدا کنند. و همینطور آنتی اکسیدان دارد که باعث جلوگیری از چین و چروک پوست میشود.

مفید برای قلب

بسیار برای قلب مفید است در واقع  میتواند خون را رقیق کند و از افزایش کلسترول خون برای رسیدن به حد خطرناک جلوگیری کند، نوشیدن  ۲ تا ۳ فنجان در روز احتمال حمله قلبی را به مقدار قابل توجهی کاهش میدهد.

 تقویت سیستم ایمنی بدن

حاوی مقدار زیادی catechin است که یک ضد باکتری قوی است و بدن را در برابر بیماری های محیطی حفظ میکند و دارای خاصیت ضد التهابی است که به کاهش درد در بدن کمک میکند.

تقویت استخوان

مانند دیگر انواع چای به تقویت استخوان کمک میکند و برای مبارزه با بیماری های استخوان که با افزایش سن ایجاد میشوند مناسب است. خوب است بدانیم که چای سفید کمک به مقاومت دندان و لثه نیز میکند.

ضد پیری

به دلیل اینکه منبعی خوب از آنتی اکسیدان است ضد پیری شناخته شده و به همین دلیل چای است ضد پیری.

تفاوت چای سفید با دیگر انواع چای‌ها

مزه چای سفید شیرین و ملایم است و رنگ آن زرد کمرنگ است. چای سبز مزه‌ای ملایم‌تر داشته و به رنگ سبز دیده می‌شود در حالی که چای سیاه مزه‌ای تلخ داشته و به رنگ قرمز دیده می‌شود.

گردآوری: عسل حسن زاده

Maahkhatoon

 

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt