روغن هسته انار

 در سلامتی

روغن هسته انار چیست؟

روغن دانه انار، یک روغن طبیعی ، قدرتمند و خوشبو است که از کمپرس سرد دانه ‌های میوه انار بدست می آید.

با در نظر گرفتن نام علمی Punica granatum، دانه و میوه انار به خاطر غلظت بالای مواد مغذی و آنتی ‌اکسیدان ‌هایش به طور گسترده در دسته سالم‌ ترین میوه‌ ها قرار می گیرد.

دانه انار، همچنین به عنوان Arils نیز شناخته می شود، همان چیزی است که مردم در این میوه می خورند و از فشرده کردن سرد این دانه ها برای به دست آوردن روغن قوی آن استفاده می شود.

شما روغن دانه انار را در بسیاری از محصولات آرایشی دیگر مثل شامپو، صابون، کرم مرطوب کننده پیدا خواهید کرد. علاوه بر موارد ذکر شده این روغن در آروماتراپی و پخش کننده ها نیز مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

این روغن بسیار غلیظ است. بنابراین تنها مقدار بسیار کمی از آن به منظور بهره مندی از تمام خواص آن کافیست. این روغن می تواند باعث واکنش های آلرژیک شود. لذا استفاده از آن در آشپزی معمول نیست، اگر چه مصرف داخلی آن باید بسیار محتاطانه بوده و زیر نظر پزشک باشد.

مزایای زیاد روغن از مقادیر بالای پاناسیک اسید، ویتامین C، فلاونوئیدها، اسید لینولئیک و اسید اولئیک در میان سایر اجزای فعال دیگر است.

خواص روغن هسته انار برای مو:

آبرسانی و نرم کردن موها:

روغن هسته اَنار برای نرم شدن مو فوق العاده عمل می کند. این روغن با داشتن اسید لینولئیک می تواند ساقه های آسیب دیده و خشک مو را به خوبی آبرسانی نماید و یک روغن نرم کننده مو بی نظیر به حساب می آید. روغن هسته انار با داشتن اسید پونیسیک به داشتن موهایی درخشان، نرم و سالم کمک می کند.

جلوگیری از ریزش مو:

روغن هسته انار به دلیل داشتن خواص ضد عفونی کننده فولیکول های مو را از آلودگی و چربی پاکسازی می کند و با اینکار می تواند از ریزش مو جلوگیری نموده و به درمان ریزش مو شدید کمک نماید.

از بین بردن جوش:

روغن هسته انار برای جوش بی نظیر است.

روغن هسته انار سرشار از اسید لینولئیک است.

در پوست های مستعد جوش و دارای جوش، اسید لینولئیک در چربی یا سیبوم پوست کم تر تولید می شود.به همین دلیل چربی پوست چسبنده شده و منافذ را می بندد و باعث جوش زدن می شود.

روغن هسته انار با داشتن این ماده میزان اسید لینولئیک سیبوم پوست را در پوست های مستعد جوش، پوست های چرب و پوست های مختلط کاهش می دهد.

از همین راه به درمان جوش چرکی صورت، درمان سریع جوش زیر پوستی، درمان جوش سر سیاه، درمان جوش های بزرگ و دیگر جوش ها کمک می کند.

از سوی دیگر ویتامین E و اسید استئاریک داخل روغن هسته اَنار نیز منافذ را عمیقا از چربی و آلودگی پاکسازی نموده و پوست را ضد عفونی می کند که به از بین بردن جوش برای همیشه کمک می کند.

درمان التهاب پوستی و درمان اگزما پوستی:

روغن هسته اَنار به دلیل داشتن اسید پونیسیک، اسید لینولئیک و داشتن ویتامین E به درمان سریع التهاب پوست صورت. درمان حساسیت پوستی. خارش و قرمزی، درمان اگزما پوستی. و  حساسیت پوست صورت کمک می کند. روغن هسته انار به دلیل داشتن این مواد داخل خود خواص تسکین دهنده و آرام بخش برای پوست دارد که می تواند پوست را خنک و التهابات را بخواباند.

آبرسان قوی پوست صورت:

روغن هسته انار می تواند به دلیل سبک بودن به لایه های زیرین پوست نفوذ نموده و پوست را در هر سه لایه عمیقا آبرسانی نماید.

روغن هسته انار با داشتن اسید اولئیک و اسید لینولئیک پوست را عمیقا آبرسانی کرده و به نرم شدن و مرطوب شدن و ماندن پوست برای مدت طولانی کمک می کند.

مضرات روغن هسته انار:

روغن هسته انار نباید توسط زنان باردار و شیرده مصرف شود.

روغن هسته انار تنها برای مصرف خارجی است و به هیچ عنوان نباید خرده شود.

قبل از استفاده از روغن هسته اَنار مقداری از آن را روی پوست تمیز تست کنید.

______

گردآوری: مرسده رنجبر

معایب مصرف زیاد چای

maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt