دفاع شخصی

 در سلامتی, ورزش

دفاع شخصی:

برای تعریف دفاع شخصی می توان گفت که به مجموعه ای از عمل و عکس العمل هایی گفته می شود که شخص برای دفاع از خود انجام می دهد. و خود را از خطرهای احتمالی و ممکن نجات می دهد.

دفاع شخصی به‌ معنی استفاده از نیروی فیزیکی برای مقابله با یک تهدید خشونت‌ آمیز فوری است. این نیروی فیزیکی ممکن است با استفاده از سلاح یا بدون سلاح اِعمال شود:

 • دفاع بدون سلاح:  

دفاع بدون سلاح با استفاده از تکنیک های مبارزه ای ممکن می شود. شخص باید ترکیب فنون را آموخته باشد و بدون ترس و در کمال آرامش واکنش نشان دهد که این نشانگر مهارت و قوی بودن او نیز می باشد.

 • دفاع با سلاح

سلاح های زیادی است که در دفاع شخصی ممکن است مورد استفاده قرار گیرند. البته سلاح ها نیاز به مجوز قانونی دارند.این سلاح ها با توجه به موقعیت زمانی و مکانی متغیرند.

ورزشهایی که برای یادگیری دفاع شخصی به کار میروند شامل:

 1. کیک بوکسینگ
 2. کاراته
 3. آیکی دو
 4. وینگ چون
 5. جیو جیتسو
 6. جیت کان دو
 7. بوکس
 8. جیو جیتسو برزیلی
 9. کونگ فو
 10. تکواندو

Self Defense_maahkhatoonانواع حملات در دفاع شخصی:

در دفاع شخصی، دو نوع حملات وجود دارد که عبارتند از حملات مرگبار و حملات معمولی.

 • حملات مرگبار: همانطور که میتوان حدس زد، حملات مرگبار با جان انسان سروکار دارند و احتمال آسیب‌دیدگی در آنها بسیار زیاد است. برای مثال حمله با چاقو، قمه، قفل کردن گردن، خفگی و غیره از جمله حملات مرگبار هستند.
 • حملات معمولی یا غیر مرگبار: این حملات بیشتر با مال افراد سروکار دارند و شامل کارهایی چون حمله از پشت، گرفتن مچ دست و قفل کردن آن، هل دادن و کارهایی از این امور می‌شود. البته در صورتی که میزان این حملات زیاد باشد، ممکن است به حمله مرگبار نیز ختم شود.

حال نکته‌ای که مهم است که این است که در برابر هر نوع حمله‌ای باید راه مقابله را بلد باشید و بتوانید به اندازه مورد نیاز از نیروی دفاعی خود استفاده کنید.

طبق قانون دفاع شخصی؛

دفاع از خود باید آخرین راه انتخابی باشد و افراد باید ترجیحا از درگیری با افراد مهاجم دوری کنند. چرا که افراد مهاجم در این کار ماهرانه عمل کرده و می‌توانند خیلی راحت شما را غافلگیر کرده و آسیب‌های بیشتری به شما وارد نمایند. لذا اگر در موقعیت خطرناکی قرار گرفته و شخص برای سرقت مالی به شما حمله‌ور شد، بهتر است از درگیری با او خودداری کرده و ترجیحا سعی در فرار از مهلکه و خلاصی از دست او داشته باشید.

 

Self Defense_maahkhatoonتکنیک‌های ضربه زدن در دفاع شخصی

 ضربه زدن با دست:

می‌توانید آن را مشت کرده و یا با کف دست به صورت شخص ضربه وارد نمایید. در ضربه با دست باز، انگشت‌ها باید به هم چسبیده باشند و طبق ضربه مشهور کاراته با نرمه دست صورت گیرند.

 ضربه زَدن با پا :

می‌توانید از روی پا و یا تیغه بیرونی پا، ضرباتی را از فاصله موثر و مناسب وارد کنید. در صورتی که ضربه محکمی با پا به شکم فرد فرد مهاجم وارد کنید، درد بسیار زیادی بر او وارد شده و شما امکان حرکت بعدی و یا فرار از مهلکه را پیدا خواهید کرد.

ضَربه زدن با آرنج:

علاوه بر دست و پا، می‌توانید از آرنج خود برای ضربات در فاصله نزدیک استفاده کنید و آن را در جهت جلو یا رو به عقب به کار ببرید.

ضربه زدن با زانو:

از زانو هم می‌توانید در فاصله نزدیک از شخص استفاده کنید و ضرباتی به صورت عمودی یا افقی را بر روی شخص اجرا نمایید.

_______

گردآوری: مرسده رنجبر

بانجی،جامپینگ

maahkhatoon97

 

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt