گل سینره

 در چیدمان, خانه داری, گل و گیاه

گل سینره نام علمی آن PERICALLIS HYBRID و از خانواده کلاپرکها است، گل سینره یا گل سینرر، گیاهی بومی جزایر قناری بوده و در جنوب آفریقا نیز مشاهده می‌شود. در حال حاضر در ایران نیز پرورش داده‌ می‌شود.

 گیاه سینره گل هایی شبیه گل مینا دارد و در رنگ های آبی، ارغوانی، صورتی، قرمز، بنفش و یا سفید دیده می شود که قطر این گل ها حدودا ۵ سانتیمتر است و به تعداد زیاد تولید می شوند و زمانی که همه گل ها باز شدند به تدریج عمرشان تمام می شود. برگ های این گیاه بزرگ کرکدار و شبیه برگ خیار است.

گل سینره زمانی که چند سالش می شود به آن نیمه خشبی می گویند و بیشتر این گل یک ساله و یا دو ساله می باشد و در گلخانه ها نگهداری می شود و در اسفند ماه وارد بازار می شود .

شرایط نگهداری گل سینره :

آبیاری:

سینره را به مقدار کافی آب دهید و مراقب خشک شدن خاک گلدان به خصوص زمان شکل گیری جوانه‌های گل و شکوفایی آنان باشید خشکی کشیدن گیاه موجب پژمردگی گیاه در مدت زمان اندک خواهد شد. هوای مرطوب به شادابی این گیاه کمک می‌کند و خشکی هوا موجب سوختگی و قهوه‌ای شدن نوک و حاشیه برگها خواهد شد، آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدگی ریشه گیاه و پژمردگی آن خواهد شد.

نور:

اگر دوست دارید که همیشه گیاهتان شاداب و تازه باشد ، بهتر است آن را در آفتاب قرار دهید ولی یادتان باشد نباید نور مستقیم آفتاب به آن بتابد ، زیرا باعث خراب شدنش می شود . و همچنین نباید در معرض نور خورشید به آن آب بدهید.

دما:

اجازه دهید گیاه در مکانی خنک بماند. سینره دوست دارد در طول روز در مکانی با دمای بین ۱۲ تا ۱۸ درجه سانتی گراد باشد. در طول شب هم دمای بین ۷ تا ۱۲ درجه سانتی گراد را می‌پسندد. دمای بالاتر و تابش مستقیم آفتاب روی گیاه باعث کم رنگ شدن برگ‌ها و کوتاه شدن دوره گلدهی گیاه می‌شود.

کوددهی:

قبل از گلدهی گیاه بهتر است برای تقویت گل سینره از کودهای ۱۰.۱۰.۱۰ و یا ۲۰-۲۰-۲۰ استفاده‌ شود. به این صورت که هر دو هفته یکبار به گیاه این کود را بدهید. برخی نیز کود پتاس بالا استفاده‌ می‌کنند تا گلدهی را تحریک کنند.

خاک:

برای کاشت و نگهداری گل سنیره شما به خاکی با زهکشی بالا و سرشار از مواد آلی دارید که رشد و گلدهی خوبی گیاه شما داشته باشه، خاک پر قدرت و خاک سبک باغچه و خاک برگ را با هم ترکیب کنید. خاک این گیاه بهتر باید مرطوب باشد و آبیاری از پایین صورت بگیرد بهتر است. میتویند از ترکیب خاک های آماده مخصوص گیاهان آپارتمانی هم استفاده کنید.

زمان مناسب برای کاشت سینره:

زمان مناسب برای کاشت سینره اواخر بهار تا اوایل تابستان میباشد. اوایل پاییزبوتههای سینره را به گلدانهای اصلی انتقال دهید. گل سینره در اواخر زمستان به گل می نشیند و در ایام نوروز گلریزان آن به اوج میرسد.

آفات های این گل شامل موارد زیر است :

شته ،
کنه ،
تریپس ،
مگس سفید ،
و لاروها
باید سم پاشی را هفته ای ۱ الی ۲ بار انجام دهید تا از شر این حشرات راحت شوید.

نکته‌ :

۱.سینره را در نقطه‌ای بکارید که نور کامل خورشید و یا کمی سایه را دریافت می‌کند. اگر سرمای زمستان در شهر شما طولانی است و دمای هوا بیش از چند روز به زیر صفر می‌رسد، توصیه می‌کنیم سینره را به صورت گلدانی بکارید و در داخل خانه نگهداری کنید.

۲. برای افزایش و دوام دوره گلدهی، گلدان‌ها را در بخش سردتر خانه نگهداری کنید. هنگام خریداری سعی کنید گلدانهایی را بخرید که گلهایی نیمه‌باز و غنچه‌هایی زیاد داشته‌باشند، زیرا عمر گلدهی بسیار کوتاه است.

 

گردآوری:صباطاهری

Maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt