کاکتوس

 در چیدمان, خانه داری, گل و گیاه

کاکتوس گیاهی مقاوم است. که به سادگی از بین نمی رود. و شرایط نگهداری ان بسیار ساده است. و اکثر انواع کاکتوس حتی در دست يک صاحب تازه کار، به راحتی رشد می کند.

شرایط نگهداری کاکتوس

آبیاری :

کاکتوس ها توانایی نگهداری آی را در خودشان دارند. تا در مواقع ضروری از آن استفاده کنند. بهترین زمان برای آبیاری این گیاه هم زمانی است که خاک گلدان کاملاً خشک شده باشد.
برای اینکه متوجه شویم خاک گلدان کاملاً خشک شده می توانیم چند سانتی آن را کنار بزنیم. و لایه های زیرین خاک را بررسی کنیم. تا متوجه شویم آیا زمان آبیاری گیاه رسیده است یا خیر.

نور:

از قرار دادن کاکتوس ها در زیر آفتاب مستقیم خودداری کنید.

آفتاب مستقیم باعث سوختگی کاکتوس ها می شود. شاید برایتان سؤال ایجاد شود که چرا در طبیعت زیر نور شدید آفتاب کاکتوس نمی سوزند. زمانی که گیاه از همان ابتدای زندگی در زیر نور آفتاب باشد به مرور خود را با این شرایط تطبیق می دهد و نور آفتاب را تحمل می کنند.
پس برای نگهداری شما نیاز به نور آفتاب فیلتر شده یا ملایم دارید حداقل ۳-۴ ساعت در روز.
کاکتوس بدون نیاز به نور زرد و خراب می شود.

خاک :

برای اینکه خاک کاکتوس آب زیادی جذب نکند یا در گلدان آب جمع نشود. و گیاه پوسیده نشود باید خاک زه کش مناسب داشته باشد. در ترکیب خاک از مقدار زیادی ماسه استفاده شود. و ته گلدان با پوکه یا سنگ های درشت پر شود و با ایجاد این زه کش آب اضافی از بستر خاک خارج شود. از طرفی باید گلدانی تهیه شود که سوراخ های ریزی در انتهای آن ایجاد شده باشد تا آب از آنجا خارج شود.

کود:

کاکتوس در طی پاییز و زمستان تنها هر دو تا سه ماه یک مرتبه به کود احتیاج دارد. یک کود کم ازت برای کاکتوس مناسب است. کودهایی که به تدریج در خاک آزاد میشوند نیز برای کاکتوس مناسب هستند. اما این کودها تنها یک مرتبه در بهار به خاک افزوده میشوند.

چه زمانی برای عوض کردن گلدان مناسب است؟

زمان مناسب برای عوض کردن گلدان کاکتوس فصل بهار و تابستان است. وقتی ریشه های گیاه از حفره های داخل گلدان خارج شود می توان گلدان آن را عوض کرد. البته باید توجه داشت که سایز گلدان جدید یه سایز بزرگتر از گلدان قبلی باشد.زیرا اگر گلدان بزرگتری انتخاب شود گیاه به خوبی رشد نمی کند.

چند نمونه از پرطرفدارترین کاکتوس ها :

 

۱. کاکتوس اپونتیا راکتی:
این نوع کاکتوس ها دارای ظاهری بسیار زیبا هستند و خارهایی که روی این نوع کاکتوس وجود دارند می توانند رنگ هایی نظیر سفید و زرد داشته باشند.

۲. کاکتوس ماری(دم موشی):
یکی از زیباترین گونه ها، کاکتوس ماری است این کاکتوس پس از اندکی بزرگ شدن به صورت آویزان از گلدان دیده خواهد شد.

۳. کاکتوس ساگوارو:
این کاکتوس اغلب در صحرای سوزان آریزونا دیده می شود و جالب است بدانید که این کاکتوس ها توان زندگی در بیابان ها را ندارند.


۴. کاکتوس کریسمس:
کاکتوس کریسمس جزء کاکتوس های پرطرفدار می باشد که معمولا در فصل زمستان گل می دهد.

۵. کاکتوس اچینو: 
با افزایش سن، بسیار بزرگ و طویل میشود.به همین علت، اچینو گروزنی به کاکتوس توپ طلایی نیز مشهور شده است.

 

گردآوری: صبا طاهری

Maahkhatoon

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt