قهوه کلدبرو

 در خانه داری, سرد, نوشیدنیها

قهوه کلد برو:

این نوشیدنی فوق‌العاده برای اولین بار در کشور کوبا درست شد و در سالهای اخیر شما آن را در منوی بسیاری از کافه‌ها می‌بینید. خبر خوب این است که شما می‌توانید این قهوه را به‌راحتی در خانه درست کنید، آن را در یخچال نگه دارید و چند روز متوالی صبح‌ها یک فنجان قهوه اصیل و سرد بنوشید.

مهمترین تفاوت قهوه سرد دمی یا همان کلد برو با سایر قهوه‌ها در نحوه دم کردن آن است. زمانی که شما می‌خواهید یک اسپرسو یا قهوه ترک درست کنید، معمولا از آب جوش برای عصاره‌گیری دانه‌های قهوه استفاده می‌کنید. عامل دما، کیفیت دانه‌های قهوه و نحوه آماده‌سازی در تهیه قهوه اسپرسو، لاته، قهوه ترک و قهوه فرانسوی اهمیت زیادی دارد.

 

در روش تهیه کلد برو،

عامل دما کاملا حذف می‌شود و شما باید از آب سرد برای تهیه آن استفاده کنید. جایگزین دما در این روش، زمان است. شما قهوه را با آب سرد ترکیب می‌کنید و اجازه می‌دهید زمان زیادی سپری شود.

به همین دلیل گفته می‌شود، قهوه سرد دمی یا کلد برو در مقایسه با سایر قهوه‌ها عصاره قوی‌تر، عطر و خواص بیشتری دارد.

طرز تهیه قهوه کلدبرو:

برای تهیه این قهوه لازم است به‌جای آب داغ، از آب سرد استفاده کنید. کیفیت دانه‌های قهوه و میزان رُست دانه‌ها در طعم قهوه کلد برو تاثیر زیادی دارد. رُست دانه‌ها کاملا به سلیقه و ذائقه شما بستگی دارد ولی معمولا دانه‌های قهوه در این روش کمی تیره‌تر و برشته‌تر است. شاید به این دلیل که طرفداران کلد برو به‌دنبال قهوه‌ای با عطر و طعم قوی‌تری هستند.

مواد لازم:

  • دانه قهوه: ۸ اونس (معادل ۲۳۰ گرم)
  • آب سرد: ۸ فنجان
  • ظرف شیشه‌ای درب بسته یا فرنچ پرس
  • صافی ریز یا توری: ۱ عدد

روش تهیه کلد برو در خانه:

در مرحله‌ی اول

لازم است دانه‌های قهوه را با درجه مناسبی آسیاب کنید، اگر دستگاه آسیاب مناسب ندارید، قهوه آسیاب شده Coarse یا نسبتا درشت تهیه کنید. آسیاب قهوه به سه روش درشت، متوسط و ریز انجام می‌شود، اگر از دانه‌های آسیاب‌شده ریز استفاده کنید، قهوه شما کدر و تلخ می‌شود.

در مرحله‌ی دوم

باید در ظرف شیشه‌ای آب و دانه‌های قهوه را به آرامی با هم ترکیب کنید. از قاشق فلزی برای فشار دادن دانه‌های قهوه استفاده نکنید، اجازه دهید فرآیند به‌طور طبیعی و به‌آرامی انجام شود. هرگونه فشار اضافی به دانه‌های قهوه در این مرحله بر طعم و کیفیت قهوه شما تاثیر می‌گذارد.

اگر از فرنچ پرس استفاده می‌کنید، به‌هیچ وجه اهرم پیستون فرنچ پرس را پایین ندهید، تنها کافی است قهوه و آب را باهم داخل آن بریزید و اجازه دهید کم کم ترکیب شوند.

در مرحله سوم

ظرف شیشه‌ای یا فرنچ پرس را باید داخل یخچال قرار دهید و به مدت ۱۸ تا ۲۴ ساعت صبر کنید تا قهوه شما آماده شود. درب ظرف شیشه‌ای را محکم ببندید. اگر از فرنچ پرس استفاده می‌کنید، درب آن را بگذارید و اهرم را بالا نگه دارید، حتما بر روی فرنچ پرس یک سلفون بپیچید تا هوا به داخل آن نفوذ نکند. این کار باعث می‌شود قهوه شما طعم و عطر خالصی داشته باشد.

مرحله‌ی آخر باید قهوه خود را به‌درستی سرو کنید. از یک صافی یا توری بسیار ریز استفاده کنید و قهوه را فیلتر کنید. دانه‌های قهوه را فشار ندهید تا قهوه شما کدر و تلخ نشود. اهرم فرنچ را به آرامی به سمت پایین هل دهید و قهوه را به کمک یک پنبه یا توری ریز صاف کنید.

وقت آن است که نوشیدنی جذاب خود را سرو کنید. یک لیوان را با یخ پر کنید، سپس نصف فنجان کلد برو و نصف فنجان آب سرد به آن اضافه کنید. شما می‌توانید قهوه خود را با شیر سرد سرو کنید، اما در روش دم کردن آن نباید از شیر استفاده کنید، زیرا قهوه به خوبی دم نمی‌کشد. در صورت تمایل می‌توانید مقداری شکر یا خامه فرم‌دار در زمان سرو، به کلد برو اضافه کنید.

 

______

نوشیدنی ثعلب

maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt