شفلرا

 در چیدمان, خانه داری, گل و گیاه

شفلرا با نام علمی “Schefflera actinophylla” گیاهی زیبا و بومی استرالیا است. که در موطن خود به شکل درختچه‌ای همیشه سبز می باشد. که به ارتفاع ۶-۳ متر می‌رسد.

این گیاه به خاطر تحمل شرایط بد نگهداری از جمله گیاهان محبوب گلدانی و آپارتمانی محسوب می‌شود. برخی از انواع آن برگهای ابلق دارند. و برخی از انواع کوتاه قامتند. همچنین از این گیاه در هنر “بونسای” می‌توان استفاده و آنرا به صورت گیاهی مینیاتوری پرورش داد. بر عکس اکثر گیاهان خانگی که با حذف جوانه‌های انتهایی شاخه‌های جانبی شروع به ظهور می‌نمایند. در این گیاه فقط یک شاخه اصلی موجود است.


نور مناسب شفلرا :

نور مورد نیاز شفلرا نور غیر مستقیم خورشید می باشد و درجات متفاوتی از نور را تحمل می‌کند و به سایه نسبتا مقاوم است. در نمونه‌هایی از این گیاه که برگها ابلق هستند. در صورت کمبود نور برگها رنگ خود را از دست می‌دهند. که در چنین شرایطی می بایست گیاه را به مکانهای پر نورتر منتقل نمود. همچنین اگر نور شفلرا کم باشد موجب زرد شدن برگها بخصوص برگهای موجود در قسمت پایین گیاه می‌شود. پنجره جنوبی یا پنجره شرقی روشن برای این گیاه مناسب است.نور بیش از حد سبب سوختگی برگ ها می شود.هر هفته یکبار گلدان را بچرخانید تا تمام قسمت های گیاه نور دریافت کنند.

آبیاری:

در طول فصول رشد، گیاه را هر هفته آبیاری کرده و با اسپری برگ‌ها را مرطوب کنید. می‌توانید تا خشک شدن کامل خاک صبر کنید. و سپس خاک را در مقدار زیادی آبیاری کنید. با آمدن فصل زمستان آبیاری را بسیار کاهش دهید.
بیشترین اشتباهی که مردم در نگهداری از شفلرا مرتکب می‌شوند. آبیاری بیش از حد گیاه است. اشتباهی که در نهایت باعث مرگ گیاه خواهد شد. ریزش برگ‌های زرد، نشانه‌ای برای آبیاری بیش از حد است.


کود :

شفلرا از گیاهان کم کود است ، شما می توانید اول هر فصل فقط یکبار کود کامل به آن بدهید و این کافیست

نکته!

گیاهان شفلرا جزء گیاهان سمی هستند. و اگر خورده شود باعث مرگ نمیشود. اما احساس سوزش شدید تورم و باعث مشکلاتی در بلع و همچنین مشکلات تنفسی می شود.


خاک :

یکی از بهترین ترکیب خاکها برای شفلرا ترکیب ۵۰% ماسه شسته شده و ۵۰% پیت ماس هست. از خاک باغچه، خاکبرگ، کوکوپیت هم میتوان برای ترکیب خاک شفلرا استفاده کرد.

رطوبت و دما:

شفلرا گیاهی گرمسیری است.‌ در نتیجه به رطوبت و دمای بالای هوا علاقه دارد.
به طور کلی هر گیاهی از شرایط خواستگاه اولیه خود بیشتر لذت می‌برد؛ بنابراین هر چه محیط به آب و هوای مناطق گرمسیری نزدیکتر باشد. شفلرا راضی‌تر خواهد بود. این گیاه زیبا در دمای زیر ۱۵ درجه سانتی‌گراد اذیت خواهد شد.

شفلرا را در نزدیکی دستگاه‌های سرمایشی/گرمایشی قراد ندهید. همچنین دستگاه‌های مرطوب و یا خشک کننده هوا نیز برای شفلرا مضر هستند.

اگر دمای محیط نگهداری گیاه سرد باشد و یا گیاه آب کمی دریافت کند. دچار ریزش برگها خواهد شد. پس ریزش برگ‌ها را جدی بگیرید و سریعا مشکل را برطرف کنید.

دمای مناسب برای گیاه شفلرا بین ۱۸ تا ۲۷ درجه میباشد.

 

انواع شفلرا:

گونه ای از این گیاه دارای برگ هایی ابلق می باشد که برگهای این نوع، در دو رنگ سبز تیره و سبز روشن مایل به زرد مشاهده می گردد.

این نوع گل انواع دیگری نیز دارد. برای مثال گونه شفلرای آمِیت (Schefflera actiophylla) که به جهت داشتن گل هایی خاص، در زبان انگلیسی به درخت اختاپوس (هشت پا) هم مشهور است.

نوع دیگری از گل شفلرا موسوم به شفلرای هفت برگچه ای (Schefflera digitata) است که اصالتی نیوزلندی داشته و قابلیت رشدی در حدود ۳ الی ۷ متری می تواند داشته باشد.

نکته:

۱. اگر این گیاه نور بیش از حد به آن بخورد برگ هایش میسوزد.

۲. این گیاه به پر آبیاری و هم به کم آبیاری حساس است. درصورت کم آبیاری برگ هایش آویزان می شود. و در صورت پر آبیاری دچار پوسیدگی و زرد شدن برگ ها می شود.

۳. مثل همهٔ گونه ها گونه ابلق شفلرا نور بیشتری نیاز دارد.

 

گردآوری: صبا طاهری

Maahkhatoon

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt