بابل تی

 در خانه داری, نوشیدنیها

«بابل‌تی» که با عناوین چای شیری مروارید، چای شیر بابل یا «بوبا» (boba) نیز شناخته می‌شود، یک نوشیدنی بر پایه چای است که در کشور تایوان در دهه ۱۹۸۰ ابداع شده است. برای تهیه بابل‌تی، چای را با تکه‌های یخ هم می‌زنند تا حباب‌ها یا یک لایه کف‌آلود روی نوشیدنی تشکیل شوند. سپس به دلخواه می‌توان دانه‌های مروارید مانند گیاه «تاپیوکا» (tapioca balls) یا کاساوا، شیر یا آب‌میوه را به آن افزود. البته مرواریدهای تاپیوکا را می‌توان با ژله یا تخم ریحان نیز جایگزین کرد.

دو روایت مختلف درباره خاستگاه اصلی بابل‌تی وجود دارد.

روایت اول: چای‌خانه «هانلین» (Hanlin Tea Room) در شهر تاینان در کشور تایوان ادعا می‌کند که این نوشیدنی در سال ۱۹۸۶ ابداع شد، زمانی که «تو تسونگ» (Tu Tsong)، صاحب این چای‌خانه با دیدن مرواریدهای سفید تاپیوکا در فروشگاه «یا مو لیائو» (Ya Mu Liao) شگفت‌زده شده بود. او با همین دانه‌های مروارید تاپیوکا، بابل‌تی را درست کرد. با گذشت زمان، چای‌خانه هانلین، نسخه مرواریدهای سیاه بابل‌تی را با ترکیب با عسل یا شکر قهوه‌ای درست کرد.

روایت دوم: از ابداع بابل‌تی، مربوط به یک چای‌خانه به نام «چون شوی تانگ» (Chun Shui Tang) در تایچونگ در کشور تایوان است. گفته می‌شود که «لیو هان چیه» (Liu Han-Chieh)، صاحب این چای‌خانه پس از سفر به ژاپن در دهه ۱۹۸۰، متوجه شد که در آنجا قهوه را به‌صورت سرد هم سرو می‌کنند، بنابراین پس از بازگشت به تایوان، چای سرد چینی را به منوی خود اضافه کرد. نوع سرو جدید چای باعث شد تا کسب‌وکار لیو هان، رونق بگیرد و او توانست چند شعبه دیگر نیز افتتاح کند و همین موضوع باعث گسترده‌شدن بابل‌تی شد. خالق بابل‌تی در واقع، «لین سیو هوی» (Lin Hsiu Hui)، مدیر توسعه محصولات چای‌خانه بود که به‌صورت اتفاقی در یک جلسه خسته‌کننده در سال ۱۹۸۸، ایده ابداع این چای به سرش زد.

مواد لازم

 

  •  ۳ قاشق غذاخوری چای سیاه
  • ۴ لیوان آب داغ
  • سه چهارم لیوان، مرواریدهای تاپیوکای زودپز (قابل تهیه از مغازه‌های فروش لوازم قنادی)
  • شیر کامل برای سرو
  • شیره ساده برای سرو (با هر شیرین‌کننده انتخابی دیگر)
  • چند پر نعنا برای تزئین

مواد لازم برای شیره ساده

  • نصف لیوان آب
  • نصف لیوان شکر

طرز تهیه

آماده‌سازی چای: برگ‌های چای را در ۴ لیوان آب تازه جوشیده‌شده بریزید و اجازه دهید که چای در آب رنگ بگیرد. چای‌ها باید تا زمانی که آب سرد شود، داخل آب باقی بمانند.

۲. آماده‌سازی شیره ساده: آب و شکر را داخل یک قابلمه کوچک مخصوص تهیه سس بریزید و آن‌ها را به سرعت باهم مخلوط کنید و هم بزنید. قابلمه را روی حرارت متوسط گاز قرار دهید تا آب به جوش بیفتد و شکر کاملا در آن حل شود. قابلمه را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید تا شیره خنک شود. سپس آن را داخل یک شیشه دربسته بریزید.

۳. آماده‌سازی مرواریدهای تاپیوکا: ۴ لیوان آب را داخل یک قابلمه بریزید و روی شعله زیاد گاز قرار دهید تا آب به جوش بیاید. سپس مرواریدهای تاپیوکا را داخل آن بریزید. مرواریدها را هم بزنید و منتظر بمانید تا روی سطح آب شناور شوند. سپس آن‌ها را به‌مدت ۵ دقیقه دیگر بپزید. یکی از مرواریدهای تاپیوکا را امتحان کنید تا متوجه شوید که به نرمی مطلوب شما رسیده است یا خیر. اگر مرواریدها کماکان سفت بودند، آن‌ها را به‌مدت چند دقیقه دیگر بپزید. از یک کفگیر سوراخ‌دار برای بیرون آوردن مرواریدها از آب داغ استفاده کنید. سپس به سرعت، مرواریدها را با آب، بشویید و آبکش کنید.

۴. درست کردن نوشیدنی: چای را صاف کنید و داخل یک پارچ بریزید.

۵. مرواریدهای تاپیوکای پخته‌شده را به چهار قسمت مساوی تقسیم کنید و داخل ۴ لیوان بزرگ بریزید.

۶. سپس، چند قطعه یخ به هر لیوان اضافه کنید.

۷. ۱ لیوان چای صاف‌شده را داخل هر لیوان بریزید. سپس ۱٫۵ قاشق غذاخوری شیر و ۱٫۵ قاشق غذاخوری شیره را به هر لیوان اضافه کنید.

۸. مواد داخل لیوان را هم بزنید و چای شیری خود را مزه کنید. طبق مزاج خود، شیر یا شیره بیشتری اضافه کنید.

۹. در هر لیوان، یک قاشق شربت‌خوری یا یک نی بلند قرار دهید تا بتوان بابل‌تی را هم زد و مرواریدهای تاپیوکا را بالا آورد.

۱۰. بابل‌تی آماده است! آن را با چند پر نعنا تزئین کنید و از نوشیدنی لذیذ و شیرین خود لذت ببرید

_______

آفوگاتو

maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt