ورزش ترامپولین!

 در -, سلامتی, ورزش

ترامپولین چیست ؟

ترامپولین در اصل نام یک شاخه‌ی ورزشی از ژیمناستیک است، که امروزه به وسیله ای که به جهت انجام این ورزش استفاده می‌شود نیز ترامپولین می گویند.
این ورزش با پرش و جامپ همراه است. پریدن روی ترامپولین بی شک بهترین و فوق‌العاده ترین ابداع بشر در حوزه‌ی ورزش است. حرکات ریتمیک بالا و پایین که به سبب جاذبه ناشی می‌شود هر عضله و سلولی را درگیر میکند و اثرات شفا بخشی را به بار می آورد.

انواع ترامپولین ها:

ترامپولین‌ها در حالت کلی به سه بخش مینی ترامپولین‌ها، ترامپولین کودک و ترامپولین‌ها بزرگ تقسیم بندی می‌شوند. اندازه‌ی این وسیله از قطر ترامپولین ۱۰۰ سانتی‌متری شروع می شود و تا ترامپولین قطر ۴۲۰ سانتی متر ادامه دارد. اما لغات مینی و بزرگ گولتان نزند! شاید این ذهنیت برایتان ایجاد شود که مینی ترامپولین‌ها برای کودکان و ترامپولین‌ها بزرگ برای بزرگسالان هستند که در واقع چنین نیست و هر یک از این ترامپولین‌ها چه تِرامپولین کودک و چه ترامپولین‌ها برای بزرگسالان، برای ورزش‌ها و حرکات خاصی طراحی شده‌اند.

ترامپولین(TRAMPOLINE) در لغت به معنی بلند و محکم پریدن است و در عام با نام تشک پرش درجا و  یا جامپینگ شناخته میشود.

تاریخچه ترامپولین:

این وسیله از دیرباز در جهت تقویت انعطاف و چالاکی ورزشکاران فعال در زمینه ژیمناستیک مورد استفاده قرار میگرفته است.مخترع این وسیله Georg Nissen  در سال ۱۹۷۱ با اختراع تِرامپولین به عنوان یک وسیله تخصصی در ورزش ژیمناستیک  و تشکیل انجمن تِرامپولین امریکا  رشته ای جدید در تاریخ ورزش های نوین و سلامتی ایجاد نمود.

پس از آن  با توجه به مزایای فراوان این ابزار، از آن در تمرینات آمادگی جسمانی فضانوردان NASA مورد استفاده قرار گرفت.

اثر بخشی این وسیله به اندازه ای بود که Carter, Albert E از انجمن جهانی سلامت و ورزش در مصاحبه ای در سال ۱۹۷۹ تِرامپولین را به عنوان موثر ترین حرکت ورزشی و اصلاحی طراحی شده توسط بشر معرفی کرد.

در سالیان اخیر در کشورهای توسعه یافته نه‌تنها  به عنوان تفریح خردسالان بلکه جهت استفاده ورزشکاران در رشته های مختلف ورزش هوازی مانند ایروبیک، پیلاتس، زومبا و  همچنین توانبخشی به سالمندان در مراکز فیزیوتراپی نیز  استفاده میشود.

در ورزش با ترامپولین چگونه از آسیب دیدن جلوگیری کنیم؟!

  1. اگر تِرامپولین را در خانه قرار می دهید، آن را دور از مبلمان، میز و یا اشیای نوک تیز قرار دهید.
  2. در حین پرش فرم بدن خود را حفظ کنید و خمیده نباشید. تمرین‌های نافرم با تِرامپولین می‌تواند آسیب‌های جدی به ستون فقرات وارد کند.
  3. در صورت داشتن شرایط خاص پزشکی، قبل از استفاده از تِرامپولین حتما با پزشک خود مشورت کنید.
  4. خرید ترامپولین کودک را برای کودکانتان ترجیح دهید.

 

__________

گردآوری: مرسده رنجبر

اگر به بخش ورزش علاقه مندید،از مقاله قبلی ما نیز دیدن کنید.

روی لینک زیر کلیک کنید:

ورزش فری رانینگ

Maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt