شهمیرزاد

 در آشنایی با توریستی ایران, گردشگری

شهمیرزاد:

تصور اینکه در دل کویر و گرمای طاقت‌فرسای آن بهشتی کوچک و سرسبز وجود داشته باشد، هر روحیه‌ای را به وجد می‌آورد. شهمیرزاد سمنان سیمای واقعی این شهر رؤیایی است؛ بهشتی گمشده در دل گرما و سکوت کویر در شمال استان سمنان که در چهار فصل سال زیبا خواهد بود. با وجود اینکه استان سمنان در منطقه‌ای گرمسیری واقع شده است، اما شهر شهمیرزاد به دلیل ارتفاع زیاد از سطح دریا هوای مطبوع و معتدلی دارد. همچنین زمستان‌های پر برف و پاییزهای رنگی، شهمیرزاد را به یک جاذبه چهار فصل تبدیل کرده است. برای آشنایی با این بهشت گمشده و سوغاتی‌های خوشمزه آن با ما همراه باشید.

شهمیرزاد کجاست؟

شهمیرزاد یکی از شهرهایی بوده که آب و هوایی معتدل و خنک دارد و از جاهای دیدنی استان سمنان محسوب می‌شود. پوشش گیاهی این شهر نسبت به مناطق اطراف، بسیار سرسبزتر بوده و همین امر موجب جلب توجه مردم به خصوص از شهرهای اطراف می‌شود.

درختان گردو و سپیدار و آلوی شهمیرزاد بسیار معروف هستند و یکی از دیدنی‌های این شهر محسوب می‌شوند. در واقع بزرگترین باغ گردوی جهان در این شهر قرار داشته و معروف‌ترین محصول این شهر هم گردو است.

گردشگری و دیدنی های شهمیرزاد:

هفت چشمه و سرچشمه:

چشمه‌های هفت‌چشمه و سرچشمه در شمال ییلاق شهمیرزاد و در جاده شهمیرزاد – چاشم قرار گرفته‌اند. سرسبزی و هوای خوش این جاذبه گردشگری زیبا می‌تواند هر کسی را سر حال آورده و مجذوب خود کند. ییلاق شهمیرزاد در کل دارای ۱۶ چشمه، ۱۵ نهر و ۱۰ استخر است. قطعاٌ جاذبه دیدنی هفت چشمه و سر چشمه از جمله جاذبه¬های پرطرفدار شهمیرزاد سمنان محسوب می‌شوند.

شهر بازی و پارک کوهستان:

شهر بازی و پارک کوهستان از جمله مناطق توریستی این شهر است. در این پارک می‌توانید علاوه‌بر طبیعت زیبا و قدم زدن در کنار درختان سپیدار، از تفریحات پارک هم لذت ببرید. در پارک کوهستان شهمیرزاد تله سیژ هم وجود دارد که توسط یک شرکت اتریشی به نام ساخته شده است. می‌توانید به همراه فرزندان خود بر این تله سیژها سوار شده و از تماشای درختان و محیط زیر پای خود از ارتفاع زیاد، هیجان را تجربه کنید. شهر بازی و پارک کوهستان را در میدان اصلی شهمیرزاد می‌توانید پیدا کنید.

منطقه حفاظت شده پرور:

منطقه حفاظت شده پرور به دلیل نزدیکی به مازندران و قرار گرفتن در قسمت جنگلی و نسبتا پربارش سمنان، دارای پوشش گیاهی و زیستی متنوعی است. از این‌رو این منطقه را به منطقه‌ای حفاظت شده تبدیل کرده‌اند تا از گونه‌های گیاهی و جانوری ارزشمند آن حفاظت شود. پرور در ۳۵ کیلومتری شمال مهدیشهر قرار دارد، این منطقه حفاظت شده در مرز دو استان مازندران و سمنان واقع شده است.

اگر از جاده ساری به سمت شهمیرزاد حرکت کنید می‌توانید پرور زیبا و همچنین درختانی مانند بلوط، افرا، راش،‌ ولیک، اورس، گلابی وحشی، درمنه، آویشن، انواع گون، انواع گرامینه، ممرز، زرشک، گل گاو زبان و غیره را ببینید. در منطقه حفاظت شده پرور انواع مختلف حیوانات اهلی و وحشی مانند خرس، آهو، خرگوش، شاهین، کبک، مار و… زندگی می‌کنند.

قله ارم:

یکی دیگر از دیدنی های شهمیرزاد قله ارم آن است. در سمت شمال غرب این شهر و جنوب غرب روستای چاشم در رشته کوه‌های البرز قله‌ای شگفت انگیز به نام ارم وجود دارد. این قله در میان کوه‌های بلند و دره‌ای عمیق قرار دارد و به همراه پوشش گیاهی بی‌نظیرش، جلوه‌ای زیبا از طبیعت را به نمایش می‌گذارد.

جنگل فینسک:

دامنه‌های جنوبی رشته کوه‌های البرز جنگلی اعجاب انگیز را در خود جای داده است. جنگلی بر فراز کوه، با آب و هوای مدیترانه‌ای و درختان انبوه که به دره‌ای زیبا منتهی می‌شود. این جنگل انواع گونه‌های حیوانی را هم در خود جای داده، حیواناتی مانند روباه، گراز، خرس، راسو، پلنگ، خوک، خفاش، کبک و غیره در این جنگل پناه گرفته و به زندگی خود ادامه می‌دهند. در واقع این جنگل بخشی از منطقه حفاظت شده پرور است که در ۵۴ کیلومتری شمال شرقی شهمیرزاد می‌توانید آن را ببنید.

جنگل رودبارک:

جَنگل رودبارک در منطقه‌ای به همین نام در ۴۰ کیلومتری جاده شهمیرزاد به ساری قرار دارد. جنگَل رودبارک با درختانی انبوه بر دامنه‌ کوه‌ها آرمیده است. در این منطقه می‌توانید علاوه‌بر جنگلی زیبا، از دیدن چشمه‌ها، تپه‌های سرسبز و انواع حیوانات و پرندگان خوش آواز هم لذت ببرید. در جنگل رودبارک که به آن لعلوم هم می‌گویند، غاری اعجاب انگیز نیز وجود دارد که بازدید از آن خالی از لطف نیست؛ البته برای بازدید از این غار باید از لیدرهای محلی کمک بگیرید.

تنگه و چشمه روزیه:

تنگه و چشمه روزیه یکی دیگر از دیدنی های شهمیرزاد است. برای دیدن آن‌ها باید به روستای چاشم در مسیر چاشم به خطیرکوه بروید. تنگه روزیه با عرضی ۸ کیلومتری در دامنه شمالی کوه ارم در این روستا قرار دارد. در بازدید از این تنگه به یاد داشته باشید که فقط به دهانه شمال غربی آن به راحتی می‌توانید دسترسی داشته باشید. برای دسترسی به باقی نقاط، باید امکاناتی از جمله ابزار سنگ نوردی در اختیار داشت. به علاوه، در این منطقه می‌توانید آبشار روزیه چاشم را هم ببینید که در بین دو کوه در نزدیکی تنگه روزیه قرار دارد.

شیر قلعه:

در زمان اشکانیان برای حفاظت از جاده ابریشم قلعه‌ای به نام شیر قلعه در یکی از راه‌های انشعابی این جاده ساخته شد. این قلعه ارتفاعی در حدود ۲۵۰ متر از زمین‌های مسطح اطرافش دارد و برای دیدن آن باید به ۵ کیلومتری شمال شهمیرزاد بروید. شیر قلعه قدمت زیادی دارد و به همین دلیل جزئیات زیادی از سازه‌های داخل آن باقی نمانده، اما هنوز هم آثاری از قلعه و پله‌های مارپیچی آن به خوبی قابل رویت است.

بلبل دره:

محله‌ای در شهمیرزاد وجود دارد که در دره‌ای به نام بلبل دره قرار گرفته است. این محله پر از انواع درختان سرسبز و کهن است که هر کدام چندین سال قدمت دارند. میوه‌های باغ‌های آن زبان زد و صدای بلبل‌هایش مشهور است. در واقع بلبل دره به دلیل صدای بلبل‌هایی که همواره روی شاخه‌های درختان سر به فلک کشیده‌اش هنرنمایی می‌کنند، به این نام معروف شده است.

قلعه دژوهل:

دژوهل قلعه‌ای بسیار قدیمی و مربوط به دوران قبل از اسلام است؛ قلعه‌ای سنگی که از زمان‌های دور به یادگار مانده و نوع معماری و نحوه ساخت قلعه‌های دوران خود را به خوبی زنده می‌کند. این قلعه روی رشته کوهی ساخته شده که قسمتی از باغ‌های سرسبز را هم در بر می‌گیرند. در واقع با سفر به قسمت شمال غربی شهمیرزاد، علاوه بر قلعه دژوهل می‌توانید از باغ‌های میوه شگفت انگیزش نیز لذت ببرید.

سوغات و غذا های محلی بهشت کویری شهمیرزاد:

شهمیرزاد منطقه‌ای خوش آب‌وهوا است که محصولات کشاورزی‌ آن بسیار خوش عطر و طعم و پرطرفدار هستند. همان طور که در متن به آن اشاره شد، این منطقه ییلاقی دارای درختان گردو و سیب بسیاری است. به همین منظور محصولاتی همچون گردو، سیب، آلو و… از جمله سوغاتی‌های مشهور این شهر به شمار می‌روند. اگر در فصل مناسبی به این منطقه سفر کنید، می‌توانید از باغ‌های گردوی بی‌انتها و شگفت‌انگیز آن نهایت لذت را ببرید. همچنین می‌توانید میوه‌های تازه و خوشمزه‌ای را به عنوان سوغاتی تهیه کنید

بهترین زمان سفر به شهمیرزاد سمنان:

بهترین زمان برای سفر به این جاذبه گردشگری از اوایل بهار تا اوایل آبان است. اگر در فصل تابستان و اواخر فصل بهار به این شهر زیبا سفر کنید، می‌توانید در باغ‌های باشکوه این بهشت قدم بزنید. در این زمان می‌توانید از هوای تازه و میوه‌های خوش عطر و طعم این باغ‌ها استفاده کرده و احساس طراوت و سرزندگی را تجربه کنید. این شهر جذاب و خوش آب‌وهوا برای سفرهای بهاری و فرار از گرمای تابستان بسیار مناسب است.

_______

گردآوری:مرسده رنجبر

اگر به بخش گردشگری علاقه مندید، از مقاله قبلی ما نیز دیدن کنید

روی لینک زیر کلیک کنید:

روستای سلین

maahkhatoon97

__________________

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt