ساحل بنود

 در آشنایی با توریستی ایران, گردشگری

ساحل بنود کجاست؟

ساحل بنود در واقع ساحل و غاری است که در فاصله بسیار کمی از روستای بنود قرار گرفته است. این روستا که در فاصله ۳۵ کیلومتری از عسلویه و ۶ کیلومتری شهرستان چاه مبارک است، با جمعیت ۸۰۰ نفر از جمله شرقی‌ترین روستاهای استان بوشهر است. شغل بیشتر ساکنان بنود ماهیگیری است و احتمالا اگر سراغ ساحل بروید، می‌توانید تصویر زیبایی از قایق سواری صیادان روی آب را ببنید.

برای بنود و غارش افراد محلی نام های زیادی گذاشته‌اند،برخی به آن چشم دریا می‌گویند.

خانه‌های محلی روستای بنود از برگ و چوب نخل ساخته شده‌اند. بیشتر مردم روستای بنود از خانواده همان صیادانی هستند که اولین بار چشم دریا را دیده‌اند. هر چند که دیدن خلیج از چنین زاویه‌ای به خودی خود تجربه خاصی است، اما شنیدن داستان‌هایی مانند همین چشم دریا هم که سینه به سینه چرخیده و امروز جزوی از فرهنگ بومی شده است، خارج از لطف نیست.

غار بنود کجاست؟

ساحل بنود یکی از بکرترین و جذاب‌ترین ساحل‌های استان بوشهر است.

آنچه باعث تمایزش با دیگر سواحل می‌شود، وجود یک غار ساحلی در آن است. غار ساحلی بنود از دو قسمت تشکیل شده است؛ بخش ابتدایی آن دهانه نسبتا کوچکی دارد، اما پس از ورود شما دهانه بزرگتری را می بینید که از آب پر شده است.

میزان آب داخل غار به اندازه‌ای است که حتی برای آبتنی هم مناسب است. اما دیدنی‌ترین قسمت مربوط به زمانی است که شما از داخل غار به ورود امواج و نور خورشید در آن نگاه می‌کنید. دهانه غار ساحلی بنود یک مکان عالی برای عکاسی محسوب می‌شود.

در کشور ما غارهای بسیاری وجود دارد، از جمله غارهای آبی یا غارهای نمکی، اما دیدن یک غار دریایی و ساحلی از آن دست تجربه‌های نابی است که همیشه رخ نمی‌دهد. غارهای ساحلی یا دریایی در اصل به وسیله امواج و فرسایش صخره‌های ساحلی شکل می‌گیرند و یکی از نشانه‌های خطوط ساحلی قدیمی هستند.

لاکپشت‌های پوزه عقابی ساحل بنود

یکی سواحلی که لاکپشت‌های کمیاب پوزه عقابی برای تخم‌ریزی انتخاب می‌کنند، ساحل بنود است. اغلب افراد بندر مقام را به عنوان زیستگاه لاک‌پشت پوزه عقابی می‌شناسند، در حالی که در بسیاری از سواحل خلیج فارس از جمله بنود، ممکن است این لاکپشت‌ها ساکن باشند.

اما به دلیل اینکه این لاکپشت‌ها به شدت در معرض انقراض قرار دارند، برای حفظشان باید تلاش ویژه‌ای کرد. این لاک‌پشت‌ها، خزنده‌هایی همه‌چیز خوار هستند که حدود ۴۰ تا ۵۰ سال عمر می‌کنند و اکثر عمرشان را در آب‌های اقیانوس می‌گذرانند.

شاید برای شما هم جالب باشد بدانید ساحل بنود یکی از لوکیشن‌های فیلم سینمایی محمد رسول الله بوده است و صحنه‌هایی از آن را در این ساحل فیلمبرداری کرده‌اند.

هرچند متاسفانه با توجه به اینکه این ساحل زیستگاه لاکپشت‌های پوزه عقابی است، بخش هایی از سازه‌های مروبوط به فیلم به ساحل آسیب زده است.

جاهای تفریحی بنود

هر چند ساحل بنود امکانات رفاهی کاملی ندارد، اما به دلیل بکر بودن، شما با ساحلی نسبتا تمیز و آبی مناسب آبتنی رو به رو خواهید شد.( هرچند حفظ زیبایی و تمیزی ساحل به عهده شماست). از طرف دیگر صیادان امکان قایق سواری را هم برای شما فراهم کرده‌اند. سازه‌های باقی مانده از فیلمبرداری فیلم محمد رسول الله هم این روز‌ها به یک لوکیشن برای علاقه‌مندان به عکاسی تبدیل شده است.

اما نیازی نیست حتما همه مدت سفرتان را در روستای بنود بمانید، می‌توانید به سراغ نزدیک‌ترین جاذبه‌های تفریحی این منطقه هم بروید،‌ دهکده دریایی پازارگاد در ۶۰ کیلومتری بنود، پارک ساحلی نخل تقی هم که به بزرگترین پارک ساحلی ایران مشهور است، در فاصله ۳۳ کیلومتری بنود قرار گرفته است. اگر علاقه به انجام انواع تفریحات آبی دارید، این پارک گزینه مناسبی است.

 

____

گردآوری: مرسده رنجبر

______

غار ده شیخ

maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt