دریاچه گهر

 در آشنایی با توریستی ایران, گردشگری

دریاچه گهر، یکی از بهترین جاهای دیدنی لرستان و از بزرگ‌ترین دریاچه‌های آب شیرین کشور است. این دریاچه با طبیعت بکر خود و آن آب زلال و شفافش، هر گردشگری را جذب خود می‌کند. به‌خصوص که یکی از بهترین مکان‌ها برای صید قزل‌آلا به حساب می‌آید.

اگر هم به کوه‌نوردی علاقه‌مند هستید، امکان صعود به قله‌های اشترانکوه در اطراف دریاچه نیز وجود دارد که می‌تواند گزینه‌ای عالی برای شما باشد . تا با یک تیر دو نشان بزنید و هم از دریاچه دیدن کنید و هم یک کوه‌نوردی مفصل داشته باشید.

گهر به چه معناست؟

گهر که به معنی آب جمع شده در گودی است. یکی از زیباترین دریاچه های ایران محسوب می شود. این دریاچه در بین کوه‌های اشترانکوه با ۲۳۵۰ متر ارتفاع واقع شده است.

 

دریاچه گهر کجاست؟

دریاچه ای زیبا در میان رشته کوه های اشترانکوه و ارتفاعات زاگرس در استان لرستان قرار گرفته است. دریاچه گهر دورود به نگین منطقه اشترانکوه مشهور است. خوشبختانه این منطقه از آسیب های انسانی در امان مانده و بکر بودنش را همچنان حفظ کرده است.

 

گهر شامل ۲ بخش به نام‌های گهر بزرگ (کله گهر) و گهر کوچک (کره گهر) می‌باشد. دریاچه گهر بزرگ حدود ۱۷۰۰ متر درازا و ۴۰۰ تا ۸۰۰ متر پهنا و ۴ تا ۲۸ متر ژرفا دارد.

دریاچهٔ گهر زیستگاه مناسبی برای آبزیان و دیگر حیوانات وحشی است. منطقه حفاظت شده اشترانکوه با حیات وحش متنوع شامل حیواناتی است از قبیل بز، قوچ، آهو، کل، پلنگ، گرگ، گراز، خرس قهوه‌ای،کفتار، روباه، شغال، خرگوش و انواع پرندگان مانند عقاب، کبک، شاهین، تیهو و آبزیان مانند مارماهی، لاک پشت، قورباغه و ماهی قزل آلای رنگین کمان و خال قرمز در این دریاچه زیست می‌کنند.

 

دریاچه گهر چگونه به وجود آمده است؟

باید گفت که این دریاچه بر روی گسل اصلی زاگرس قرار دارد. در نتیجه به گفته برخی کارشناسان، در سال ها پیش، هنگامی که زلزله ای این منطقه را لرزاند، این دریاچه به وجود آمدن و چشم انداز این منطقه را دو چندان کرد.

 

بهترین زمان سفر به دریاچه گهر:

به علت اینکه این دریاچه در ارتفاع ۲۳۶۰ متری از سطح دریا قرار دارد. و همچنین موقعیت مکانی آن در منطقه ای کوهستانی می باشد. زمستان زمان مناسبی برای سفر به آن نمی باشد. بهترین زمان برای سفر به این دریاچه فصل بهار و تابستان می باشد. به بیان دقیق تر، اواسط بهار تا اواسط تابستان، آب و هوای عالی در این منطقه حاکم است و همچنین چشم انداز زیبایی در فضای اطراف دریاچه وجود دارد.

دسترسی به دریاچه:

برای دسترسی به دریاچه گهر باید اول به استان لرستان و بعد به شهرستان درود بروید. امامزاده ی مشهوری در این شهر به نام امامزاده پیر والی وجود دارد . که باید به سمت آن بروید و بعد از آن خودتان را به چشمه خیوه برسانید. بعد از طی این مسافت دیگر ماشینی در کار نیست و باید مسیری ۱۸ کیلومتری را با پای پیاده و یا قاطر بروید.

 

گردآوری:صبا طاهری

Maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt