تاج محل ،سمبل عشق!

 در آشنایی با توریستی سایر کشورها, گردشگری

تاج محل:

تاج محل، مکانی شگفت‌انگیز که با اسرار فراوان و رازهای مگو که حس کنجکاوی تماشاگران را تحریک و با عظمت معماری خویش، ‌آنان را به تحسین و شگفتی وا می‌دارد.

با این حال تنها بخشی از شهرت و عظمت و زیبایی تاْج محل، در معماری ایرانی آن نهفته است. داستان عشق پر سوز و گدازی که در پس پرده تاج محل قرار گرفته،‌ آن را بیش از آنچه باید،‌ در مرکز توجه جهانیان قرار داده است.

تاج محل نگین کشور هندوستان

تاج محل را می توان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری شهر آگرا دانست که بی شک هر گردشگری در تور آگرا از این محل دیدن خواهد نمود. توجه داشته باشید که تاْج محل آگرا در ۲۰۰ کیلومتری بخش جنوبی دهلی نو واقع شده است و این محل از جمله عجایب هفتگانه دنیا به شمار می رود.

این بنا در زمینی به مساحت ۱۸ هکتار ساخته شده است. ساخت این بنا ۱۵ سال به طول انجامید و معماری آن در سه سبک اسلامی، ایرانی و هندی می باشد. این بنا اهمیت تاریخی بسیاری دارد و ساخت آن به سال ۱۰۴۲ برمی‌گردد.

استاد احمد و حمید لاهوری بیشترین نقش را در ساخت این بنا داشته اند و این معماران از جمله بهترین معمارانی بوده اند که بر ساخت تاْج محل در آگرا نظارت داشته اند.

تاریخچه تاج محل

همسر شاه جهان مشهور به ممتاز محل هنگام وضع حمل از دنیا رفت، پس از فوت وی، شاه دستور ساخت تاج محل را به عنوان یادواره‌ همسرش در باغی ایرانی در سال ۱۰۴۲ شمسی صادر کرد که پس از ۱۵ سال تکمیل گردید.

خود شاه جهان نیز در کنار همسرش در این مجموعه به خاک سپرده شده اند.

این اثر در سال ۱۹۸۳ به ثبت سازمان جهانی یونسکو رسید و در سال ۲۰۰۷ میلادی نیز جزو عجایب هفتگانه جهان محسوب شد.

 تاج محل نمایی انتزاعی از بهشت است.

بخش های مختلف تاج محل

ورودی مجموعه:

ورودی مقبره تاْج محل، دروازه روضه نام دارد که بسیار پر نقش و نگار و جذاب است. این ورودی به شکل طاقی قوسی و قرینه عمودی ساخته شده است. علاوه بر نقش و نگار سنگ های نیمه قیمتی، آیه هایی از قرآن نیز بر روی این دروازه به چشم می خورد که از سنگ سیاه ساخته شده اند.

مقبره اصلی تاج محل:

در انتهای بخش شمالی باغ، مقبره تاْج محل بر روی سکوی مرمرین با پس زمینه ‌ای از آسمان خواهید دید که جزو مهم ترین بخش های این مجموعه است. این مقبره به صورت قرینه ساخته شده است که در بالای مقبره، گنبدی بزرگ به همراه گلدسته به چشم می خورد. در چهار گوشه سکو، چهار مناره سفید ۴۰ متری به صورت قرینه خواهید دید.

گنبد مرمرین:

زیباترین ترین بخش مقبره، گنبد مرمرین است که در همان لحظه اول توجه شما را به خود جلب می کند، این گنبد ارتفاع ۳۵ متری دارد و بر روی سازه ای ۷ متری قرار گرفته است. بر بالای گنبد طرحی نیلوفری استفاده شده است. به دلیل شکل منحصر به فردی که دارد نام گنبد پیازی به خود گرفته است.

مسجد تاج محل:

یکی از بخش های تاٰج محل، مسجدی قرمز رنگ و ماسه سنگی در سمت چپ مجموعه است. مسلمانان زیادی برای تجمع، برگزاری نماز جمعه به این قسمت می آیند. محراب بخش برجسته بنای مسجد است که جهت قبله را مشخص می کند. در قسمت داخلی مسجد نیز خوشنویسی هایی از اسامی الهی و سوره های قرآن را خواهید دید.

مهمانخانه تاج محل:

در سمت راست مجموعه تاٰج محل، ساختمانی به نام های مهمانخانه و نقاره خانه وجود دارد. این ساختمان کاملا شبیه مسجد ساخته شده است، فقط تفاوت این دو بنا در وجود منبر و محراب است. این ساختمان نیز از ماسه سنگ قرمز ساخته شده و دارای ایوانی بزرگ در وسط و دو ایوان کوچک از دو طرف و سه گنبد مرمرین در قسمت بالایی با چهار گنبد کوچک و روکش مرمر وجود دارد.

باغ تاج محل :

مطمئنا یکی از جالب ترین بخش های تاْج محل، باغی به شکل متقارن شامل انواع گل ها و درختان است. در وسط باغ، حوض مرمرین و وسیعی خواهید دید که انعکاس جذابی از مقبره را در آن تماشا خواهید کرد. اغلب چهارباغ های مغولی، مستطیلی شکل بوده اند که عمارت یا مقبره در مرکز آن قرار می گرفت، اما چهارباغ تاْج محل فرق دارد و مقبره مجموعه در انتهای شمالی باغ قرار قرار گرفته است.

______

•گردآوری: مرسده رنجبر

دهکده فرهنگی کاتارا

maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt