سنگ‌نوردی(۱)

 در سلامتی, ورزش

تاریخچه‌ی سنگنوردی

نقاشی‌های مربوط به ۲۰۰ سال قبل از میلاد مردان چینی را در حال سنگنوردی نشان می‌دهد.

کوهنوردان اولیه اروپایی از تکنیک‌های سنگنوردی به عنوان یک مهارت لازم برای رسیدن به قله در فعالیت‌های کوهنوردی خود استفاده می‌کردند اما در دهه ۱۸۸۰، سنگنوردی اروپایی به یک رشته مستقل و خارج از کوهنوردی تبدیل شد.

تجهیزات سنگنوردی

طناب: طناب جهت متصل کردن سنگ نورد به کارگاه فرود و صعود به کار می‌رود که در قطرهای مختلفی وجود دارد، از لحاظ مقاومت طناب های صخره نوردی به دو دسته قابل کشش (دینامیک) و غیر فابل کشش (استاتیک) تقسیم می‌شوند.

کلاه ایمنی: در سنگ نوردی، کلاه وظیفه‌ی محافظت از سر در مقابل سنگ های ریزشی، تکه های یخ و یا ابزاری که از بالا می‌افتند را بر عهده دارد.

تبر: ابزاریست در سنگ نوردی که دارای سطحی صاف و کوبنده برای کوبیدن میخ ها و نوکی کند برای بیرون کشیدن ابزارها، تمیز کردن شکاف های کثیف و کار گذاشتن ابزارهای کوبیدنی کوچک است.

هارنس (Harness): وسیله‌ای است که سنگنورد با استفاده از آن از ضریب ایمنی بیشتری برخوردار می‌گردد؛ هارنس در صعود، فرود، حمایت و حمل وسایل فنی صخره نورد مورد استفاده قرار می‌گیرد. دو گونه عمومی آن هارنس های رگلاژ دار (جهت صعودهای بلند یا صعود فنی زمستانه) و هارنس های ساده هستند.

کارابین (Carabin): در سنگنوردی وسیله‌ای وجود دارد به نام کارابین، کارابین وسیله‌ای فلزی و از جنس آلیاژ آلومینیوم می‌باشد که برای اتصالات ابزار سنگنوردی به کار می‌رود.

کارابین در ۲ شکل عمومی D و گلابی و به صورت های ساده یا پیچ دار ساخته می‌شود که هرکدام دارای کاربرد خاصی در صخره نوردی می‌باشند. مقاومت (میزان وزن تحملی) کارابین بر روی بدنه آن نوشته می‌شود.  اجزای کارابین شامل بدنه اصلی، ضامن، فنر، پین و در کارابین های پیچ دار شامل مهره و پیچ نیز می‌باشد.

کرول: جزء ابزار بالا رونده در صخره نوردی به حساب می‌آید، از نظر عملکرد مانند یومار می‌باشد اما دارای تفاوت های خاصی بوده، به طور مثال به گونه‌ای طراحی شده که در هنگام قرارگیری بر روی سینه موجب ناراحتی فرد استفاده کننده نمی‌شود.

نوار، تسمه (Tape): از ابزارهای دیگر سنگنوردی می‌توان به نوار یا تسمه اشاره کرد، نوار یا تسمه برای استفاده در کارگاه ها و حمایت‌های میانی استفاده می‌شود و با توجه به عرض، طول، ضخامت، یک‌لا و دولا بودن دارای مقاومت های گوناگونی می‌باشد.

قرقره(Pully): ابزاریست در سنگنوردی جهت حرکت بهتر طناب و یا بالا بردن بهره مکانیکی. با ترکیب قرقره ها بالا کشیدن بارهای سنگین با یک نیروی بسیار کم ممکن می‌شود.

اسلینگ کامل یا کوئیک دراو (Quick draws): اسلینگ از دیگر ابزارهای سنگنوردی است که از دو کارابین متصل به هم توسط یک تسمه تشکیل شده است. این ابزار طی صعود برای اتصال استفاده می‌شود، طناب در کارابین خم جا می‌گیرد و کارابین صاف به حمایت میانی متصل می‌شود.

دیزی چین: دیزی چین از دیگر وسایل سنگنوردی می‌باشد. دیزی چین در واقع اسلینگی دوخته شده است که برای متصل کردن فرد به ابزار جدید کار گذاشته می‌شود و به عنوان بخشی از وسایل بالا رفتن از صخره به کار می‌رود.

گچ: صخره‌نوردان با گچی‌کردن دستانشان خطر لیزخوردن را به حداقل می‌رسانند.

لباس سنگنوردی: لباس سنگنوردی باید راحت باشد و اجازه حرکات آزاد را به فرد بدهد و برای شرایط جوی محیط مورد نظر مناسب باشد.

کفش و کتانی سنگنوردی (Rock shoe): کفش سنگنوردی کفشی است که مخصوص صعود، روی دیواره های بلند طراحی شده و معمولا روی قوزک پا را می‌پوشاند، کف کفش سنگنوردی انعطاف کمی دارد و نسبت به کتانی سنگنوردی محافظ خوبی در برابر سرما می‌باشد. کتانی سنگنوردی دارای کفی صاف و چسبنده و عاری از هر گونه عاج است، کتانی نسبت به کفش دارای انعطاف بسیار زیادی می‌باشد.

در پست بعدی با ماه خاتون همراه باشید.

_____

بدمینتون

maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt