بوکس!

 در سلامتی, ورزش

بوکس یا هنر جنگیدن، از جمله محبوب‌ترین رشته‌های ورزشی است که از هر قشر، سن و جنسیتی به آن علاقه دارند.

•این ورزش قدمتی هزاران ساله دارد و در سال ۶۸۸ میلادی به عنوان یک رویداد رسمی المپیک شناخته شده است. بوکس، به عنوان یک ورزش مدرن و امروزی شامل دو ورزشکار است که با دستکش‌هایی به یکدیگر مشت می‌زنند و سعی می‌کنند حریف خود را زمین بزنند. این مبارزات معمولاً ۳ تا ۱۲ راند طول می‌کشد که هر راند معمولاً سه دقیقه است.
•این ورزش یک تمرین عالی و یکی از چالش‌برانگیزترین رشته‌های ورزشی محسوب می‌شود. برای اینکه تبدیل به یک  بوکسور شوید به سرعت، چابکی، ظرافت، قدرت، استقامت و نهایت نظم ذهنی نیاز دارید.
مهم‌تر از آن، بوکس شما را یک پله از آن چیزی که هستید فراتر می‌برد، شما را در شکست، فروتن و در پیروزی، باشکوه می‌کند.

مبارزات بوکس:

ورزش بوکس به صورت راند برگزار میشود. و یک داور وسط وجود دارد که بر حرکت های مبارزان احاطه داشته و میان آنها داوری میکند.
پس از به اتمام رسیدن هر راند که همانطور که گفتیم ۳ دقیقه به طول می انجامد. مبارزان برای ۱ دقیقه استراحت کرده و سپس مجددا به رینگ باز می گردند.
هدف اصلی از مسابقه بوکس این است که مبارزان به وسیله ضربه هایی که وارد می آورند (همان انواع مختلف مشت ها) از حریف خود امتیاز گرفته و در نهایت در پایان بازی وی را مغلوب کنند.

 چطور می توان از حریف امتیاز گرفت؟

اگر ضربه های مبارز با دست بسته و مشت شده به هر یک از قسمت های دو طرف سر حریف، صورت وی و همچنین بالا تنه او برخورد داشته باشد،
آنگاه بسته به نوع ضربه و محل آن به فرد زننده ضربه امتیاز داده می شود. معمولا در مسابقه ها هر مبارز را یک کمک و یک دستیار همراهی میکنند که می توانند در تایم استراحت او را اصطلاحا تر و خشک کنند.

رینگ بوکس:

مکانی که مبارزات و همچنین تمرین های ورزش بوکس در آنجا صورت می‌گیرد رینگ بوکس نامیده می شود. رینگ های بوکس استاندارد مشخصه های زیر را دارا هستند:
  •   رینگ بوکس استاندارد می تواند ابعادی دست کم ۴.۹*۴.۹ متر و ماکزیمم ۶.۱۰*۶.۱۰ متر داشته و به شکل مربع هم باشد.
  •   قسمت کف هر رینگ لازم است تا حتما مسطح بوده و در عین حال محکم و مقاوم باشد. علاوه بر آن می بایست از قسمت بیرون طناب ها به اندازه دست کم ۵۰ سانتی متر به سمت بیرون کشیده شده و ادامه داشته باشد.
  •  متریال مورد استفاده برای کف رینگ نمد و یا لاستیک است که قطر آنها باید مینیمم ۱.۵۰ سانتی متر و ماکزیمم ۱.۹۰ سانتی متر باشد. علاوه بر این می بایست حتما یک پارچه برزنتی محکم هم کشیده شده و همه اینها باید کل رینگ را کاور کنند.
  •   دور رینگ باید با سه رشته طناب، طناب کشی شود. ضخامت طناب ها بین ۳ تا ۵ سانتی متر بوده و فاصله آنها از کف رینگ به ترتیب از دورترین تا نزدیکترین باید ۱۳۰، ۸۰ و ۴۰ سانتی متر باشد.

_______

جهت ادامه مطلب، در پست بعدی با ماه خاتون همراه باشید..!🥰

گردآوری: مرسده رنجبر

اگر به بخش ورزش علاقه مندید، از مقاله قبلی ما نیز دیدن کنید.

روی لینک زیر کلیک کنید:

شوتوکان کاراته

Maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt