شلغم، داروی هر درد

 در تغذیه سالم, سلامتی

نویسنده: طیبه فرهانی پژوهشگر طب سنتی

امام صادق عليه السّلام فرمود: «زياد شلغم بخوريد و بر خوردن آن مداومت كنيد. بر شما باد خوردن آن در فصلش كه درمانكنندهى هر بيمارى است»

شلغم از نظر طب سنتى گرم و تر است، خواص شلغم آنقدر زياد است كه مىتوان گفت اين گياه براى هر دردى درمان است.

شلغم در هواى سرد بسيار خوب رشد مىكند. آنتىبيوتيك و ميكروبكشى قوى است و براى درمان بيمارىهايى كه در فصل سرما زياد است مانند سرماخوردگى و بيمارىهاى تنفسى بسیار مفید است و بهترين درمان براى سرماخوردگى است بهتر است در فصل زمستان براى پيشگيرى از سرماخوردگى و بيمارىهاى تنفسى دستكم چند بار در هفته شلغم بخوريد. شلغم پخته بهترين صبحانه است بدن را تميز و مواد سمى را از بدن خارج مىكند.

برای رفع سرماخوردگی، سرفه ‌های مزمن، نزله های برونشیتی، سیاه‌سرفه، سینه‌ درد و آسم بسیار مفید است. سرفه را تسكين مىدهد و سينه را نرم مىكند. برای رفع گلو درد آب پختهى شلغمرا غرغره كنيد. غرغرهء آب شلغم پخته برای درمان‌ سرماخوردگی و گلودرد بسیار مفید است. آب‌ شلغم باید تازه مصرف شود، زیرا به‌ سرعت فاسد می‌گردد.

شلغم و خواص آن

شلغم داراى كلسيم، يد، گوگرد، ارسنيك و روبيديم مىباشد بنابراين مهمترين دارو براى درمان بيمارى جذام است و شايد تنها دارويى باشد كه بيمارى جذام را درمان مىكند.

چون شلغم داراى گوگرد است از درست شدن سنگ در كليهها و مثانه جلوگيرى مىكند و حتى سنگهاى توليد شده را خرد و خارج مىكند.

برگهاى شلغم ادرارآور است ولى چون هضم آن سخت است و توليد نفخ مىكند بنابراين بايد آن را با فلفل، زيره و نبات مصرف کرد.

شلغم از مهمترين گياهان ضد سرطان است و حتى گسترش سرطان را متوقف مىكند.

کسانی که غدهى تيروئيدشان كم کار است شلغم بخورند زيرا شلغم به علت داشتن يد فراوان ترشحات غدهى تيروئيد را تنظيم مىكند.

شلغم تقويتكنندهى چشم، اشتهاآور و درمان کننده ضعف جنسى است. اسپرم را زياد مىكند. اگر تخم شلغم را سرخ كنيد و بخوريد براى رفع ضعف جنسى نیز موثر است.

شلغم به علت داشتن ويتامين‏ B 1 درمان کننده كمخونى است.

شلغم درمان بسيارى از بيمارىهاى پوستى است. خوردن آب شلغم درمانكنندهى جوش صورت است. البته آب شلغم خام خواص بيشترى از شلغم پخته دارد در صورتیکه معدهى شما را ناراحت نكند.

شلغم و خواص آن

ضماد پختهى شلغم و همچنين ماليدن جوشانده شلغم و برگ و دانهى آن باهم براى ترك دست و پا و خارش پوست بسیارمفيد است. برای درمان‌ نقرس، درد مفاصل، دمل و ترک دست و پا می توانید مقداری از آن را پخته، به شکل فرنی درآورده‌ و سپس به صورت پماد در محل مورد نظر بمالید.

يافته ها نشان داده که عصاره شلغم پخته در درمان بيماري ديابت موثر بوده و مي تواند قند و چربي خون را كاهش دهد.

شلغم فشارخون را پايين مىآورد و خون را رقيق مىكند بنابراين اشخاصى كه آسپيرين مىخورند تا خونشان رقيق شود مىتوانند از اين گياه استفاده كنند.

چون شلغم داراى مقدار كمى مواد قندى و نشاستهاى است یکی از بهترين غذاها براى كسانى است كه مىخواهند لاغر شوند بنابراين اين افراد بايد صبحانه و يا يك وعده غذاى خود را به شلغم اختصاص دهند زيرا شلغم معده را پر مىكند و جلوى اشتهاى اضافى را مىگيرد.

شلغم حافظه را تقويت مى کند.‏ كسانى كه حافظهى ضعيفى دارند حتما شلغم مصرف کنند.

براى رشد و نمو استخوانها مفيد است بنابراين زنان باردار و شيرده حتما بايد از آن استفاده كنندزن حاملهاى كه در مدت باردارى شلغم خورده باشد بچهاش زودتر رشد مىكند زودتر دندان در مىآورد زودتر حرف مىزند و حتى زودتر راه مىافتد و در مقابل امراض مقاومت بيشترى خواهد داشت.

با توجه به فعالیت ضد میکروبی این گیاه، می توان از آن به عنوان جایگزین طبیعی نگهدارنده های شیمیایی، در مواد غذایی استفاده کرد.

انواع روشهای مصرف شلغم

براى درمان سرماخوردگى، غير از خوردن شلغم پخته، مىتوانيد شلغم را رنده و مقدارى عسل خالص به آن اضافه كنيد و آن را در يك ليوان بريزيد و بگذاريد از شب تا صبح بماند و بعد آب آن را قبل از صبحانه ميل كنيد.

داخل شلغم را گود کرده و مقداری عسل بریزید، پس از ۱۲ ساعتیا کمتر آب شیرین جمع شده که  همان شربت‌ شلغم است را میل کنید. شربت شلغم برای معالجهء سرماخوردگی، آنژین‌های‌ شدید، ورم‌ لوزه‌ها، گلودرد، آسم و برونشیت بسیار مؤثر است.

شلغم و خواص آن

براى سينه درد شلغم را تكه تكه كنيد و با شير بجوشانيد و صبح ناشتا آن را به صورت گرم بنوشيد.

ترشى شلغم جزء بهترين ترشی ها است زيرا تقويتكنندهى معده، رودهها و اشتهاآور است.

طیبه فرهانی– دکترای بیولوژی و پژوهشگر طب سنتی

tebbesonnati.farhani_tayyebeh

Recommended Posts
نظرات/پیشنهادات
  • ناشناس

    عالیه

  • ممنون مچکر

    از اطلاعات جامع و کامل ممنون مچکر

  • پریسا مشکین پوش

    خواهش می کنم دوست عزیز

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt