تفاوت مام زیر بغل و دئودورانت

 در پوست و زیبایی, سلامتی

تفاوت مام زیر بغل و دئودورانت در عملکرد آن‌هاست. دئودورانت تنها به رفع بوی بد بدن کمک می‌کند، ولی مام‌ها یا ضد تعریق‌ها باعث کاهش میزان عرق کردن هم می‌شوند.

فعالیت‌های روزانه یا گرم بودن هوا، عرق کردن و بوی بد بدن را به همراه دارد که ناشی از تولید باکتری بر روی پوست است. یکی از راهکار‌های رفع بوی بد بدن و عرق استفاده از مام، دئودورانت و اسپری است که این روزها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی در هنگام خرید یا استفاده از این محصولات با تفاوت‌ها، مزایا و عوارض آن‌ها آشنا نیستند و دچار سردرگمی می‌شوند. اگر می‌خواهید با تفاوت مام زیر بغل و دئودورانت‌ها آشنا شوید این مقاله از ماه خاتون را تا انتها دنبال کنید.

دئودورانت دئودورانت چیست؟

دئودورانت در لغت به معنای رفع کننده بوی بد یا بوزداست. دئودورانت‌ها از ترکیب ۶ الی ۱۵ درصد روغن معطر، اسانس، الکل و گاهی مواد ضدباکتریال ساخته می‌شوند. این محصول برای رفع بوی بد بدن و ایجاد بوی خوش به کار می‌رود که بخشی از این عملکرد با از بین بردن باکتری‌های مولد بوی بد در سطح پوست انجام می‌شود. این نکته نیز قابل ذکر است که دئودورانت‌ها بر میزان عرق کردن تاثیری ندارند؛ از عرق کردن جلوگیری نمی‌کنند و فقط برای رفع بوی بد و استشمام بوی خوب به کار می‌آیند. دئودورانت‌ها به صورت اسپری‌های کوچک و بزرگ در بازار وجود دارند.

نحوه استفاده از دئودورانت

 • دئودورانت‌ها را هر زمانی از شبانه روز و در هر قسمتی از بدن می‌توانید استفاده کنید.
 • قبل از استفاده از دئودورانت، پوست باید خشک باشد.
 • بهترین زمان استفاده از دئودورانت بعد از دوش یا بعد از نظافت زیر بغل است.

مام زیر بغل مام زیر بغل چیست؟

خوب است بدانید که مام یک محصول نیست بلکه واژه مام یک برند قدیمی از رول‌های ضد تعریق است و چون جزو اولین برند‌های تولید این محصول بهداشتی بوده است، در ایران این واژه به عنوان یک محصول خاص شناخته می‌شود. مانند کلینکس، ریکا و …. پس رول ضد عرق و مام هر دو یک محصول هستند. مام‌ها یا رول‌های ضد تعریق یک مایع مرطوب و ملایم بر اساس ترکیبات حاوی آلومینیوم هستند که با ایجاد یک پوشش در مجرا‌های زیر بغل از عرق کردن به صورت موقت جلوگیری می‌کنند. به این ترتیب در هنگام فعالیت‌های بدنی، عرق بدن راهی برای خروج از زیر بغل، که محل تجمع غدد تعریق است، ندارد. مام‌ها در دو نوع ژلی (مایع) و صابونی (جامد) وجود دارند.

نحوه استفاده از مام یا رول ضد تعریق

 • قبل از استفاده از آن در زیر بغلتان، محصول را روی مچ دستتان تست کرده تا مطمئن شوید که به آن حساسیت ندارید.
 • هر زمانی که احساس بوی ناخوشایند کردید، می‌توانید از مام استفاده کنید، ولی بهترین زمان استفاده از ضد تعریق بلافاصله بعد از حمام است.
 • در شب هنگام که زیاد عرق نمی‌کنید، زمان مناسبی برای استفاده از ضد تعریق‌هاست، زیرا به ضد عرق اجازه خواهد داد قبل از آنکه سطوح تعریق در طول روز، به حداکثر خود برسد، بهتر به پوست بچسبد.
 • هنگام شرکت در مجالس یا جلسات مهم یک ساعت قبل از پوشیدن لباس، مام ضد تعریق استفاده کنید و آن را به کلیه سطح زیر بغل بمالید تا تمام مجرا‌های عرق پوشیده شوند.

تفاوت مام زیر بغل و دئودورانت موارد منع مصرف مام و دئودورانت‌ها

 1. توجه کنید که این محصولات را باید روی پوست سالم استفاده کرد و اگر قسمتی از پوست زخم یا خراشیدگی دارد، از این مواد روی آن‌ها استفاده نکنید.
 2. بلافاصله پس از اصلاح و اپیلاسیون، چون پوست حساس و ملتهب است و اگر پوست‌ حساسی دارید، تا یک ساعت از این محصولات استفاده نکنید.
 3. به خاطر پوست حساسی که کودکان دارند و الکل موجود در این محصولات از استفاده آن‌ها برای کودکان خودداری کنید.
 4. افرادی که پوست‌های حساس و آسیب‌پذیری دارند، نباید از دئودورانت‌ها و فوم‌های حاوی الکل استفاده کنند.
 5. موقع ورزش کردن، از ضدتعریق استفاده نکنید و اجازه دهید بدن به طور طبیعی عرق و سموم را دفع کند.
 6. هرگز به طور مداوم از ضدعرق‌ها استفاده نکنید، زیرا این کار ممکن است باعث ایجاد حساسیت پوستی شود.
 7. افرادی که دچار مشکلات کلیوی هستند، بهتر است از ترکیب‌های آلومینیوم‌دار استفاده نکنند، زیرا ممکن است این ترکیب‌ها در بدن تجمع پیدا کرده و مشکل‌ساز شود.
 8. اگر پس از استفاده پوست شما دچار خارش، قرمزی و یا التهاب شد، نشان دهنده حساسیت به محصول است؛ پس، از استفاده مجدد آن خودداری کنید.

 


اگر از خواندن این مقاله مقاله بردید از مقاله قبلی ما نیز دیدن کنید. 

روی لینک زیر کلیک کنید. 

 

Maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt