ایروبیک!

 در سلامتی, ورزش

اِیروبیک چیست؟

ورزش ایروبیک بسیار شاد و پر جنب‌وجوش است چرا. تمرینات مخصوص آن با درگیر کردنِ عضلات بزرگ به حالت ریتمیک و موزون و در حدود ۲۰ دقیقه، نیاز بدن به مصرف و سوزاندن اکسیژن را بالا می‌برد. این جامع‌ترین تعریف از چیستی ورزش ایروبیک است.

ورزش های اِیروبیک بسیار زیاد هستند و انواع مختلفی دارند که از جمله آنها می توان به شنا، دوچرخه سواری، ایروبیک معمولی، پیاده روی، قایقرانی، دویدن، طناب زنی و غیره را نام برد که در طی انجام این ورزش ها از متابولیسم هوازی برای سوزاندن ذخایر انرژی استفاده می شود و به همین دلیل نام دیگر این ورزش هوازی است.

اِیروبیک به طور کلی به دو دسته تقسیم میشود؛

  1. اِیروبیک دنس

  2. اِیروبیک فیتنس 

اِیروبیک دنس:

اِیروبیک دنس از جذاب‌ترین و بانشاط‌ترین ورزش‌هاست. ورزش اِیروبیک دنس شامل هرگونه فعالیت هوازی و در عین حال موزون و رقص است که باعث می‌شود عرق کنید و تنفس تندتری داشته باشید. این نوع ورزش ضربان قلب شما بالا می‌برد. در حقیقت اِیروبیک دنس همان ایروبیک است اما با این تفاوت که تمرینات و زنجیره حرکاتش بسیار موزون‌تر و با موزیک هماهنگ‌تر است که این ورزش را به نوعی رقص تبدیل کرده است.

رقص اِیروبیک، درست مثل هر فعالیت هوازی دیگر دستگاه قلبی عروقی شما را تقویت می‌کند و در عین حال چون جذاب و ریتمیک است بسیار شما را سرحال می‌آورد! ایروبیک دنس تمام گروه‌های عضلانی بدن را درگیر می‌کند، متابولیسم بدن را بالا می‌برد، به پیشگیری از بیماری‌های قلبی و همینطور پوکی استخوان کمک می‌کند و البته افراد را بسیار خوش اندام و فیت می‌کند!

ایروبیک فیتنس:

ایروبیک فیتنس هم به نوعی ورزش ایروبیک است، اما کمی بیشتر با وزنه‌ها و دمبل‌ها سروکار دارد! اگر شما ورزش بدنسازی را دوست ندارید یا علاقه‌ای به کار با دستگاه‌ها و وزنه‌های سنگین ندارید و از طرفی نمی‌خواهید فقط تمرین هوازی انجام دهید، این ورزش بهترین گزینه برای شماست. اِیروبیک فیتنس شامل تمرین با وزنه‌های سبک، ابزارهای جانبی مثل استپ، کتل بل، و تمرین بدنسازی با وزن بدن است.

آشنایی با کلاس ایروبیک:

کلاس ورزش ایروبیک، از سه بخش تشکیل شده: گرم کردن، تمرینات ایروبیک و سرد کردن. جلسات ورزشیِ آن معمولا با حضور یک مربی در جلوی کلاس و ورزشکاران در پشت سر او، همراه با موسیقی ریتمیک و جذاب برگزار می‌شود.

هرچند کلاس‌‌های بدونِ مربی، تک نفره یا بدونِ موزیک هم وجود دارد و هیچ تفاوتی هم بین این‌ها نیست.

کلاس در ابتدا با ده دقیقه گرم کردن شروع می‌شود، سپس تمرینات هوازی و کاردیو حدود ۳۰ دقیقه، تمرینات قدرتی و بدنسازی ۱۵ دقیقه از زمان یک جلسه کلاس ایروبیک را به خود اختصاص می‌دهد.

اما جلسه ایروبیک شما هنوز تمام نشده؛ کلاس با ۱۰ دقیقه تمرینات کششی و سرد کردن به پایان می‌رسد.

نکته مهم!

 فرقی ندارد در منزل یا باشگاه ورزش می‌کنید؛ برای ایروبیک در خانه هم باید حتما مراحل گرم کردن و سرد کردن را طی کنید.

فواید ورزش ایروبیک بر سلامت جسمانی:

۱. تنفس بهتر

وقتی شما حرکات موزون و ریتمیک ایروبیک را انجام می‌دهید، سرعت نفس کشیدن شما افزایش یافته و عمق هر نفس (دم) افزایش می‌یابد، و نتیجه آن گرفتن اکسیژن بیشتر و بیشتر از هواست.

۲. قلب سالم

قلب شما برای اینکه میزان بیشتری از اکسیژن و انرژی را به سوی عضلات‌تان بفرستد، سریع‌تر می‌تپد و در هر تپش مقدار زیادی از اکسیژن را به سوی عضلات در حال حرکت شما پمپ می‌کند.

۳. باز شدن عروق

برای رساندن مقدار بیشتری از اکسیژن به عضلات شما، مویرگ‌های عضلات بزرگ‌تر(گشادتر) می‌شوند تا محصولات‌ زاید حاصل از سوخت و ساز مانند اسیدلاکتیک و دی‌اکسید‌کربن را از محل دور کنند. اگر شما مدتی به ورزش‌های خود ادامه دهید، مویرگ‌های بیشتری در عضلات شما شکل می‌گیرند.

۴. کاهش دهنده اشتها

دانشمندان با اندازه گیری میزان پروتئین نوروتروپین قبل و بعد از انجام سه ماه ورزش ایروبیک در ۱۵ فرد چاق دریافتند، بعد از سه ماه ورزش، این پروتئین در خون آن ها افزایش یافت که این حالت منجر به کاهش شاخص توده بدنی، دور مچ و فشار خون آن ها شد. میزان دریافت کالری نیز در این افراد کمتر شد.

۵. آرامش دهنده

انجام حرکات ورزشی ایروبیک به صورت منظم باعث آزاد شدن آندرفین در بدن شده که یک مسکن (ضددرد) طبیعی است.

۶. کاهش خطر بیماری‌های قلبی

بیماری‌های قلبی در قرن حاضر قاتل اصلی انسان‌ها هستند،‌ اگر شما یک حمله حمله قلبی داشته‌اید، انجام حرکات ایروبیک مناسب از حمله قلبی دوم پیشگیری می‌کند. همچنین ایروبیک فشارخون را کاهش می‌دهد.

۷.کاهش کلسترول

اگر شما برگه آزمایش خود را در دست دارید و از افزایش چربی بد خون نگران هستید، ایروبیک می‌تواند به کاهش این چربی و افزایش چربی خوب بدن کمک کند. با کاهش میزان چربی بد خون، امکان تشکیل لخته در رگ‌های شما کاهش یافته و از شر سکته مغزی هم خلاص می‌شوید.

۸.کنترل وزن

در تحقیقات مختلف ثابت شده که ایروبیک یکی از موثرترین راه‌های کنترل وزن است. این ورزش در کنار بهترین برنامه غذایی ورزشی برای سلامتی و تناسب اندام، تنها راه اصولی کاهش وزن سالم است.

ایروبیک روزانه به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه تعداد قابل توجهی کالری می‌سوزاند و شما را به وزن ایده‌آل نزدیک می‌کند. اگر در جست‌وجوی روشی برای کاهش وزن طبیعی و اصولی هستید، حتما یک ورزش هوازی مثل ایروبیک را در برنامه ‌تان قرار دهید.

 

تمرینات ایروبیک برای بهبود تناسب و اندازه دست‌ها ، پاها و دیگر اعضای بدن مثل قفسه سینه و باسن طراحی شده‌اند.

_____

گردآوری: مرسده رنجبر

اگر به بخش ورزش علاقه مندید، از مقاله قبلی ما  دیدن کنید.

روی لینک زیر کلیک کنید:

۷ قانون دو میدانی!

maahkhatoon97

______________

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt