گل کریسمس

 در چیدمان, خانه داری, گل و گیاه

گل کریسمس به دلیل برگ های قرمز و خوش رنگ خود ، محبوبیت زیادی در میان افراد ، پیدا کرده است . این گل متعلق به مکزیک و امریکای مرکزی می باشد .

گل بنت قنسول در نزدیکی سال نو میلادی به گل دهی می رسد و به همین دلیل آن را گل کریسمس نام گذاری کرده اند . در آمریکا برای جشن کریسمس ازاین گل ، برای تزئین کلیساها ، خانه ها ، اداره ها و … استفاده می شود.

برگ های گیاه بنت قنسول بیضوی شکل به رنگ سبز روشن با لبه های صاف یا کمی دالبر دار میباشند و گل‌های آن بیش از دو تا شش ماه دوام می‌آورند و فاقد ارزش زینتی هستند. بنت قنسول یک گیاه آپارتمانی زیبا با برگهای سبز و قرمز و گلهای ظریف سفید رنگ است که برگ های رنگی که اصطلاحا به آن ها گل میگویند، طیف بزرگی از رنگ ها را شامل میشود و رنگ های رنگ قرمز آن می تواند با نارنجی، زرد، گلبهی، سرخابی، بنفش و … جایگزین شود.

آیا بنت قنسول یک گیاه سمی است؟

در هنگام برش از برگ و ساقه ها بنت قنسول از خود شیره تحریک کننده ای تولید می کند، که می تواند باعث تحریک موضعی پوست و چشم شود ، بنابراین باید هنگام دست زدن به آنها دقت شود. خوشبختانه ، مقدار سمی بودن آنها بسیار کمتر از انواع دیگر گیاهان سمی است ، اما باید از خورده شدن و تماس با شیره این گیاه زیبا خودداری کرد.

شرایط نگهداری گل بنت قنسول

نور مناسب:

گیاه بنت قنسول به نور زیاد علاقه دارد اما روز کوتاه است یعنی زمانی که ساعات روز از شب کوتاه تر باشد ، شروع به گلدهی می کند و این شرایط به طور معمول در فصل پاییز و زمستان اتفاق می افتد.

توجه کنید که این نور باید غیر مستقیم باشد و نور مستقیم به گیاه آسیب وارد می کند. پنجره های جنوبی و نورگیر ها بهترین مکان برای قرار دادن گلدان این گیاه هستند.

دمای مناسب:

بهترین دما برای نگهداری از گیاه بنت قنسول خریداری شده از گلخانه، ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد در روز و ۱۵ تا ۱۷ درجه سانتی‌گراد در شب است. هر چه دما از ۲۱ درجه بالاتر رود، عمر گل‌ها کوتاه‌تر خواهد شد. پس بهتر است گیاه را بعد از خرید، نزدیک به وسایل گرمایشی قرار ندهید.

آبیاری مناسب:

بنت قنسول بسیار رطوبت پسند است ولی در عین حال اگر زیاد از حد آبیاری شود، خیلی زود ریشه های گیاه پوسیده میشود و گیاه از بین میرود. بسته به شرایط محیط آبیاری ۲ تا ۳ بار در هفته کافی است.

دقت کنید گلدان از زهکش مناسب برخوردار باشد تا آب اضافی خارج گردد. همچنین توجه داشته باشید هنگام آبیاری، آب به برگهای گیاه نرسد زیرا باعث ایجاد لکه‌های سفید بر روی برگ میشود.

خاک مناسب:

از خاکی با زهکش خوب استفاده کنید. نوع خاک باید به صورتی باشد که بعد از آبیاری گل آلود و غرقاب نماند. مثلاً مخلوطی از پیت موس+ پرلایت و یا خاک برگ +کوکوپیت برای این گیاه مناسب است. این گیاه زمانی که گل دارد نیازی به کوددهی ندارد.

کود دهی مناسب:

برای رشد بهتر گیاه بنت قنسول بهتر است از تقویت کننده مخصوص گیاهان استفاده کنید اما به این نکته توجه داشته باشید که هنگامی که گیاه در مرحله شکوفه دادن است ، کود دادن به آن به هیچ وجه توصیه نمی شود. بنت قنسول را تنها در صورتی که آن را بعد از زمستان نیز نگهداری می کنید، تقویت کنید. از یک تقویت کننده گیاهان آپارتمانی استفاده کنید و هر دو هفته یک بار و یا ۱ بار در ماه در بهار و تابستان گیاهتان را تقویت نمایید.

تعویض گلدان:

توصیه می‌شود که پس از خرید گیاه از گلفروشی و انتقال آن به منزل، تعویض گلدان انجام نگیرد. تمام گیاهان در صورت جابه‌جایی دچار شُک و آسیب می‌شوند. اگر تعویض گلدان اتفاق بیفتد، ممکن است گیاه از بین رفته یا زیبایی اولیه خود را از دست بدهد.

بهتر است تعویض گلدان، پس از پایان عمر گل‌ها انجام گیرد. گیاه بنت قنسول رشد سریعی دارد؛ در نتیجه لازم است هر یک یا دو سال، تعویض گلدان با یک تا دو سایز بزرگ‌تر از گلدان قبلی، صورت بگیرد.

بیماری های گل کریسمس

بیماری‌ های مختلفی می ‌توانند زیبایی گلدان بنت قنسول شما را تهدید کنند که معمولا به راحتی قابل برطرف ‌شدن هستند. برای آشنایی با بیماری های گل کریسمس به چند نمونه از این مشکلات اشاره می‌کنیم:

پوسیدن ساقه

آبیاری بیش از اندازه و نداشتن زهکش مناسب می ‌تواند منجر به پوسیده‌ شدن ساقه و مرگ آن شود. زرد شدن برگ و ریزش از پایین نیز از دیگر پیامد های آبیاری نامناسب است.

سوختگی برگ

سوختگی کنار برگ ‌ها می ‌تواند به دلیل کمبود مواد غذایی نظیر کلسیم باشد. علاوه بر این نور زیاد و شدید نیز باعث بروز این سوختگی خواهد شد.

کم‌ پشت ‌شدن برگ

چنان‌ چه آشنایی با گل بنت قنسول نداشته باشید و در زمان نامناسب آن را هرس نمایید یا کوددهی بیش از حد انجام دهید ممکن است این عارضه را مشاهده کنید.

از بین ‌رفتن رنگ برگ

اگر نور کافی به گیاه شما می ‌رسد و باز هم شاهد سبز شدن بیشتر برگ ‌های آن هستید جای نگرانی نیست چرا که احتمالا دوره گل‌ دهی بنت قنسول به پایان رسیده است و لازم است تا شروع پاییز صبر کنید.

 

اگر به بخش گل و گیاه علاقمند هستید از مقاله قبلی ما نیز دیدن کنید.

روی لینک زیر کلیک کنید.

گیاه فیکوس الاستیکا

 

 

گردآوری:صبا طاهری

Maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt