نحوه نگهداری گل کروتون

 در چیدمان, خانه داری, گل و گیاه

مراقبت از گیاه کورتون در منزل نیازمند رعایت نکاتی خاصی است که به رشد و پرورش این گیاه کمک می کند، اگر شما از این گیاه در داخل منزلتان نگهداری می کنید باید با این نکات آشنا شوید به همین منظور در ادامه مطلب به نحوه نگهداری گل کروتون می پردازیم.

کروتون گیاهی است آپارتمانی و محبوب که تمام زیبایی خود را مدیون برگ های زیبایی است که دارد، برگ های این گیاه دارای اندازه ها متفاوت و در رنگ های مختلف می باشد، نگهداری گل کروتون به دلیل همین برگ ها باعث شده است تا به یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی تبدیل شود.

این گیاه دارای انواع متفاوتی است که بارزترین نقطه اشتراک همه انواع این گیاه برگ های پر نقش و نگارشان است. نکته ای که در مورد این گیاه وجود دارد این است که در مقایسه با دیگر گیاهان آپارتمانی اصلا گیاه مقاومی نیست و می تواند با کوچکترین تغییر در شرایط محیطی دچار مشکل شود.

نحوه نگهداری گل کروتون

نور مورد نیاز:

کروتون گیاهی است کاملا آفتاب دوست اما نه به حدی که زیر نور مستقیم خورشید قرار بگیرد، اغلب گونه های این گیاه قادر به تحمل نور مستقیم نیستند، اما باید گفت که گیاهانی که بیشتر بر روی برگ هایشان رنگ و لعاب دارند نیازمند دریافت نور بیشتر هستند. توجه داشته باشید اگر گیاه کروتون شما زیر ۲ سال سن دارد به هیچ عنوان در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرد.

نکته: سعی کنید مکان مناسبی و ثابتی را برای دریافت نور گیاه در نظر بگیرد زیرا این گیاه به جابجایی کاملا حساس می باشد و فورا واکنش نشان می دهد.

آب مورد نیاز:

آبیاری یک شرط اصلی و مهم در پرورش و نگهداری گل کروتون می باشد. این گیاه در فصل رشد خود یعنی تابستان به رطوبت زیادی نیاز دارد، زمانی که یک گیاه خواستار رطوبت زیاد است باید به گلدانی که درون آن قرار دارد توجه کنید تا از زهکشی خوبی برخوردار باشد برای اطمینان بهتر از کف گلدان خود را با سنگ ریزه بپوشانید و اطمینان حاصل کنید که گلدان از زیر در تماس با جریان هوا است.

آبیاری این گیاه باید به گونه ای باشد که خاک آن از رطوبت نسبی برخوردار باشد به هیچ عنوان نباید خاک حالت غرقابی به خود بگیرد.

خاک مناسب:

بافت خاک گیاه باید به گونه ای باشد که از قدرت زهکشی بالایی برخوردار باشد. بهترین ترکیب خاک برای کاشت و نگهداری گل کروتون ترکیبی از ۳ قسمت خاک برگ یا پرلیت+ ۲ قسمت خاک باغچه+ ۱ قسمت ماسه نرم است.

اگر برای کاشت و نگهداری گل کروتون از خاک سنگین استفاده کنید و یا تنها از خاک باغچه استفاده کنید باعث می شود آب در کنار های این گیاه باقی بماند و منجر به پوسیدگی ریشه گیاه شود.

دمای مناسب:

مناسب ترین دما برای نگهداری گل کروتون ۲۰ درجه سانتی گراد است، شما می توانید این دمای ایده آل را در اتاقی که از این گل نگهداری می کنید فراهم کنید، توجه داشته باشید که این گیاه به تغییرات دمایی بسیار حساس می باشد پس باید سعی کنید در یک محیط با دمای مناسب از گیاه نگهداری کنید.

کوددهی مناسب:

این گیاه واقعا به کود نیاز دارد، چون اکثرا گرسنه است! بهترین کودی که می‌توان برای این گیاه تهیه کرد، کودی با سطح نیتروژن پایین، آرام تجزیه شونده و گرانوله است در واقع کودی با مقیاس NPK 18-3-6 برای کروتون عالی است. این کود را در فصل بهار و زمانی که هوا رو به گرم شدن می‌رود بر روی سطح خاک گیاه پراکنده کنید و اجازه دهید به مرور زمان تجزیه.شود.

تعویض گلدان:

در ابتدا دقت کنید که کف گلدانی که برای این گیاه در نظر گرفته اید باید سوراخ شده باشد تا آب اضافه آن خارج.شود. نکته بعد که باید به آن دقت کنید این است که مانند سایر شرایط نگهداری از گل کروتون که کمی مشکل تر از گل های دیگر بود، تعویض گلدان نیز باید با حساسیت بالایی انجام شود. چرا که ایجاد شک برای گیاه باعث ریزش برگ ها می شود.

پس بهتر زمانی که ریشه ها رشد کرد و از خاک بیرون آمد در فصل بهار و تابستان نسبت به تعویض گلدان اقدام.کنید. این زمان دو سال یکبار اتفاق می افتد. گلدان جدید نیز باید ۲ تا ۵ سانتی متر از گلدان قدیمی بزرگ تر باشد.

مشکلات گیاه کروتون

زرد شدن برگ ها

کمبود نور، تاریک بودن محیط نگهداری برای جلوگیری از این مشکل باید به مکانی پرنور انتقال داده.شود.

علت ریزش.برگ ها

تغیرات و نوسانات دمای هوا برای جلوگیری از این مشکل دمای ثابتی را برای نگه داری در نظر بگیرید.

علت پژمرده شدن برگ ها

تشنه بودن هوا و گرم بودن هوا که برای جلوگیری از این مشکل بیاید فورا آبیاری و به مکان خنک تری انتقال داده.شود.

علت ریزش برگ های پایین گیاه

قرار گرفتن گیاه در معرض هوای خشک و سرد برای جلوگیری از این مشکل باید گیاه را به مکانی گم تر انتقال داده و برگ های آن را غبار پاشی.کنید.

علت ایجاد لکه های قهوه ای

قرار داشتن گیاه در معرض گاز های نفتی و یا محیط آشپزخانه، برای رفع این مشکل باید گیاه را به محیطی با تهویه هوای پاک انتقال دهید.

علت پوسیدگی ریشه، ساقه برگ

زمانی که بیش از اندازه گیاه آبیاری شود این بلا سر گیاه خواهد آمد بهتر است برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین مشکلی بگذارید خاک به طور نسبی کمی خشک.شود.

علت سوختگی برگ ها

زمانی که بر روی برگ لکه های سوختگی ظاهر می شود.نشان دهنده آن است.که غبار پاشی گیاه در معرض نور مستقیم خورشید صورت گرفته که برای رفع این مشکل باید غبار پاشی در سایه انجام.شود.

 

اگر به بخش گل و گیاه علاقمند هستید از مقاله قبلی ما نیز دیدن کنید.

روی لینک زیر کلیک کنید.

 گل گازمانیا خورشیدی

 

گردآوری:صبا طاهری

Maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt