معرفی گل زیبای کروساندرا

 در چیدمان, خانه داری, گل و گیاه

امروز اومدیم با یه مقاله جذاب دیگه از گل و گیاه و می‌خوایم راجب گل کروساندرا بیشتر بدونیم و با شرایط نگهداری این گل زیبا آشنا بشیم پس با ماه خاتون همراه باشید.

کروساندرا که به عنوان گل ترقه نیز شناخته می شود، بومی سریلانکا و جنوب هند است. این گیاه دارای بر‌گ‌های باریک، مستطیلی و گل‌های هلو یا مرجانی است. این گیاه به عنوان گیاه ملافه در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و به صورت یک ساله در مناطق شمالی رشد می کند. همچنین می توان آن را در محیط داخلی نیز پرورش داد.

کروساندرا بهتر است در بهار کاشته شود و یک گیاه متوسط تا سریع باشد. اگر نیازهای آن برای رطوبت و نور را برآورده کنید، گیاه شما باید در طی هفت ماه شکوفا شود. بعلاوه، هنگام پرورش گیاهان crossandra در فضای باز ، معروف هستند که پروانه ها را به خود جلب می کنند.

گل کروساندرا خصوصیات گیاه

  • این گیاه بین ۰.۵ تا ۱ متر ارتفاع دارد و بین ۱۰ تا ۵۰ سانتیمتر گستردگی دارد و ۵ تا ۱۰ سال زمان نیاز دارد تا به رشد نهائی خود برسد.
  • گل‌های درشت کروساندرا در اطراف ساقه می‌روید و دارای چهار ردیف کاسبرگ است. کاسبرگ ها از پرزهای بلند سفید نرمی پوشیده شده است.
  • این گل‌های به رنگ‌های زرد،نارنجی و قرمز دیده می‌شوند. از خصائص این گیاه ظهور گل زود رس آن است.
  • معمولا چهار تا پنج ماه پس از کاشت و یا قلمه زدن، گل‌های زود رس آن ظاهر می‌شوند و تا آخر پاییز گل‌ها دوام دارند.
  • گل‌ها توسط رشته هایی به هم متصل شده اند.برگ ها براق و خوش رنگ می‌باشند و با گل ها هم آهنگی جالبی دارند.

شرایط نگهداری از گیاه

محل نگهداری مناسب:

بهتر است آن را در نور غیر مستقیم قرار دهید تا به خوبی رشد کند در فصل تابستان تحت هیچ عنوان آن را در معرض نور مستقیم قرار ندهید، زیرا گیاه از بین می رود. چنانچه محل مورد نظر شما نور به خوبی دریافت نمی کند می توانید از منبع مصنوعی جهت تغذیه نوری آن استفاده نمایید.

نور مناسب:

این گیاهان در زیر نور شدید و غیرمستقیم خورشید بهترین رشد را دارند. در طول تابستان، آنها را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. اما در زمستان تا حد ممکن نور را تأمین کنید. در فضای بسته، اگر پنجره آفتابی نداشته باشید، گیاه شما می تواند با نور مصنوعی روشن به خوبی عمل کند.

خاک مناسب:

یک خاک گلدان غنی، پایه ذغال سنگ نارس و با تخلیه سریع، برای کروساندرا ایده آل است. وقتی در فضای باز در زمین رشد کرد، باید در یک نقطه با زهکشی عالی قرار داشته باشد، از کمپوست مخلوط شده در خاک برای تامین مواد مغذی استفاده کنید.

شرایط نگهداری گل کروساندرا آب مناسب:

در طول فصل رشد، مرتباً آبیاری کنید و هرگز اجازه ندهید خاک خشک شود. گیاهان کروساندرا بسیار حساس به خشکسالی هستند و یک خاک کمی مرطوب – اما نه مرطوب – در همه زمان مناسب رشد می باشد. مقدار آب را در زمستان کاهش دهید، حتی اگر در فضای داخلی گلدان گل ترقه خود را پرورش می دهید.

دما و رطوبت مناسب:

کروساندرا بسیار مقاوم در برابر گرما و حساس به سرما است، همانطور که مناسب یک گیاه است که از مناطق گرمسیری می آید. اگر دما به زیر ۱۲ درجه سانتیگراد برسد، گیاه می تواند به برگ‌های خود آسیب برساند یا رشد بالایی داشته باشد. گل ترقه همچنین رطوبت بالا را دوست دارد. در شرایط آب و هوایی خشک، ممکن است لازم باشد هفته‌ای کروساندرا خود را در طول فصل رشد غبارآلود کنید تا رطوبت کافی را تأمین کند. با قرار دادن آنها روی سینی سنگریزه هایی که پر از آب است، می توانید رطوبت گیاهان داخل خانه را افزایش دهید، به شرطی که آب به ته گلدان نرسد.

کوددهی مناسب:

در طول فصل رشد هر دو هفته یکبار کروساندرا خود را با یک کود مایع ضعیف تغذیه کنید. کود را در زمستان ماهی یکبار کاهش دهید.

گلدان کروساندرا:

اگرچه آنها در زیستگاه بومی خود بوته ای چند ساله هستند، اما غیر معمول نیست که باغبانان گیاهان کروساندرا را به صورت یکساله رشد دهند، فقط آنها را تا زمانی که شکوفه تمام شد و برگ‌های آنها شروع به ریزش کرد نگه دارید و بعد گیاهان را دور بریزید. اگر گیاه شما زمستان را گذرانید، آن را در بهار در ظرفی که کمی بزرگتر است با خاک تازه بکارید، سپس نور زیاد و غیرمستقیم را برای گیاه خود فراهم کنید تا به تنظیم آن کمک کند.

گل ترقهآفات و بیماری های شایع

گیاهان کروساندرا معمولاً آفت و بیماری ندارند. اما می توانند در برابر چربی های پوستی، کنه ها و شته ها آسیب پذیر باشند. علائم آلودگی شامل تارهای ریز گیاهان، توده های باقی‌مانده پودر سفید یا حشرات قابل مشاهده روی گیاه است. در اسرع وقت آلودگی ها را درمان کنید تا از گسترش آنها به بقیه مجموعه خود جلوگیری کنید. مثل همیشه، ابتدا با حداقل گزینه درمان سمی شروع کنید، فقط در صورت عدم موفقیت در تلاش های اولیه، به سمت مواد شیمیایی سخت تر پیش بروید.

 


اگر از خواندن این مقاله لذت بردید از مقاله قبلی ما نیز دیدن کنید. 

روی لینک زیر کلیک کنید. 

 

Maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt
خوراک لوبیا سفید با رزماریسالاد پاستای ایتالیایی