خاک ژله‌ ای و کاربرد آن

 در چیدمان, خانه داری, گل و گیاه

خاک ژله‌ ای یا فلاورژل نوعی پلیمر است که می‌تواند به سرعت مقدار زیادی آب را جذب کند و به مرور آن را برگرداند. این ویژگی منحصر به فرد خاک ژله‌ای آن را به یک جایگزین مناسب برای خاک تبدیل کرده است.

این دانه‌های ریز و سفت بعد از جذب آب حجمشان بین ۴۰ تا ۸۰ برابر حجم اولیه افزایش می‌یابد. تنوع رنگ این خاک به آن جذابیت خاصی می‌دهد، این رنگ‌ها در مقابل نور خورشید ثابت هستند.

خاک ژله ای به دلیل رنگ های متنوعی که دارد، برای گلدان های خانه شما جنبه تزئینی خواهد داشت. به دلیل حفظ رطوبت خاک برای مدت طولانی توسط دانه های این نوع خاک، می توان از آن برای نگهداری گیاهانی استفاده کرد که به رطوبت بالایی نیاز دارند.

انواع خاک ژله‌ ای

این خاک با توجه به شکل و اندازه در دو دسته تقسیم بندی می‌شود:

خاک ژله‌ای پودری:

به محض اینکه داخل آب ریخته شود، به سرعت آب را جذب می‌کند و حجمش در مدت چند ساعت افزایش می‌یاد.

خاک ژله‌ای مکعبی:

نسبت به نوع پودری باید زمان بیشتری در آب باقی بماند تا حجمش افزایش یابد و معمولا بعد از ۸ الی ۱۲ ساعت به حداکثر میزان حجمش می‌رسد.

مزایای خاک ژله ای

خاک ژله ای به خصوص در زندگی مدرن امروز که فرصت برای رسیدگی به گیاهان بسیار کم شده است، راهکار مفیدی برای نگهداری از گیاهان است. خاک ژله ای با نام های دیگری مانند جاذب رطوبت، هیدروژل رنگی، خاک کریستالی و سوپر آب نیز در بازار شناخته می شوند. فواید خاک ژله ای شامل موارد زیر می باشد:

 • آبیاری گیاهان در مدت زمانی که شما به مسافرت های طولانی می روید.
 • جلوگیری از ورود مگس ها، سوسک ها و دیگر موجودات موذی به داخل گلدان
 • صرفه جویی در مصرف آب
 • طول عمر بالا (حدود ۵ سال)
 • شوکه نشدن گیاه موقع تعویض گلدان
 • مناسب برای کاشت اکثر بذرها و گیاهان
 • بدون ایجاد آلودگی های محیطی و زیستی
 • تجزیه پذیری

روش استفاده خاک ژله ای

_ ابتدا این خاک را در یک ظرف بزرگ بریزید و به ازای هر بسته از این خاک، ۱ لیتر آب به آن اضافه کنید. زمان حجیم شدن این خاک بسته به نوع خاکی که استفاده کرده‌اید، متفاوت است. نوع پودری این خاک سریعتر به حداکثر میزان حجمش می‌رسد.

_ زمانی که این خاک به حجم دلخواه رسید، آن‌ها را داخل گلدان‌های کریستالی یا شیشه‌ای بریزید. در صورتی که بعد از حجیم شدن این خاک همچنان مقداری آب داخل ظرف باقی مانده است، قبل از ریختن خاک ژله‌ای درون گلدان، آن را داخل آبکش بریزید تا آب اضافی آن خارج شود.

_ قبل از قرار دادن گیاه داخل این خاک، خاک اطراف ریشه‌های آن را بتکانید، ریشه‌های پوسیده را جدا کنید و ریشه گیاه را کاملا شست و شو دهید، سپس آن را درون خاک ژله‌ ای قرار دهید.

_ گلدان شما بسته به نوع گیاه، درجه حرارت و شرایط محیطی هر ۱۵ الی ۳۰ روز یکبار به آبیاری نیاز دارد.

کاشت چه گیاهانی در خاک ژله ای امکان دارد؟

در خاک ژله ای اکثر گیاهان را می توان کشت نمود . که در زیر نمونه هایی را که بیشتر استفاده می شوند و آزمایش خود را پس داده اند برایتان نام می برم : گندمی ، سانسوریا ، نخل مرداب ، دیفن باخیا ، سین گینیوم ، آگلونما ، لیلیوم ، شاهپسند ، پاپیتال ، پتوس ، انواع پیچ ، یوکا و …

یک گلدان خاک ژله ای را باید چند وقت یک بار آبیاری کرد؟

این موضوع به عوامل متعددی مانند نوع گیاه و میزان نیاز آن به آب، دمای محیط و … بستگی دارد. اما بین ۱۰ تا ۳۰ روز یک بار باید به گلدان خود آب دهید.

آیا برای باغچه نیز می توان از خاک ژله ای استفاده کرد؟

می توان از خاک ژله ای برای باغچه نیز استفاده کرد، اما به دلیل قیمت زیادی که دارد، می توان از نوع دیگر آن که مخصوص کشاورزی و باغبانی می باشد برای این منظور استفاده کرد.

معایب و مضرات خاک ژله ای

 • خاک‌های ژله‌ای منبع آب نیستند و تنها زمان از دست رفتن رطوبت خاک را افزایش می‌دهند.
 • مصرف بیش از اندازه از این خاک، ممکن است منجر به سفت شدن خاک شود و به گیاه آسیب برساند.
 • ایجاد بوی نامطبوع یکی دیگر از مشکلات استفاده از خاک ژله‌ ای است. در صورت بروز این مشکل گیاه را از داخل گلدان خارج کنید، خاک را داخل یک ظرف پر از آب بریزید و چند ساعت صبر کنید تا بوی نامطبوع آن از بین برود. سپس ریشه گیاه را کاملا تمیز کنید و آن را مجددا داخل این خاک قرار دهید.

 

اگر به بخش گل و گیاه علاقمند هستید از مقاله قبلی ما نیز دیدن کنید.

روی لینک زیر کلیک کنید.

تقویت خاک گلدان با مواد خانگی

 

گردآوری:صبا طاهری

Maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt