اشتباهات رایج هنگام غبارپاشی گل‌ها

 در چیدمان, خانه داری, گل و گیاه

اول از همه بگوییم که غبارپاشی یا مه پاشی چیست؟

یعنی اسپری آب از فاصله‌ی ۳۰-۴۰ سانتی‌متری به گیاه، طوری که قطرات آب به صورت مه یا غبار روی برگ‌ها بنشیند.

حالا برای چه این کار را می‌کنیم؟  

  • اول به خاطر تامین رطوبت گیاه در محیط یا فصول خشک.
  • دوم به خاطر خنک شدن گیاه در روزهای گرم.

اما اشتباه در غبارپاشی باعث چه می‌شود؟

بارها شده که افراد از فاصله‌ی نزدیک این کار را انجام می‌دهند به طوری که قطرات درشت آب روی برگ‌ها نشسته و باعث ایجاد لک‌های قهوه‌ای روی برگ‌ها می‌شود.

توجه داشته باشید که:

اکثریت گل‌های آپارتمانی فرآیند غبار پاشی در حد متعادل یعنی یک مرتبه در طول روز را دوست دارند اما در این روند بایستی نکاتی را مد نظر قرار دهید تا مشکلی برای گیاهتان به وجود نیاید. چنانچه ساکن منطقه ای با رطوبت بسیار بالا هستید بهتر است چندین مرتبه در طول چندین روز آن هم در صورت لزوم برای گیاهان غبار پاشی را انجام دهید.

البته دقت کنید که آب مورد استفاده کاملا بدون کلر و هم دمای محیط اطراف باشد زیرا اگر آب شهری به صورت مستقیم بر روی گیاهان اسپری شود به تدریج لکه های سفید رنگی بر روی برگ ها شکل خواهد گرفت و باعث از بین رفتن آن خواهد شد.

اصول انجام و مشکلات رایج غبارپاشی:

به صراحت می توان گفت که اگر فرآیند غبارپاشی گیاهتان را به درستی انجام ندهید گیاهان به تدریج دچار لکه های قهوه ای، بیماری های قارچی و سوختگی برگ ها خواهد شد که علت بروز تمامی این مشکلات رعایت نکردن مواردی است که در ادامه بیان کرده ایم.

غبار پاشی هنگام ظهر:

اگر خورشید به صورت مستقیم بر گیاهتان می تابد به هیچ وجه غبارپاشی را انجام ندهید زیرا باعث سوختگی برگ ها و آسیب رسیدن به ساقه گیاهتان خواهد شد.

ماندن آب در بین ساقه و برگ:

از آنجایی که گاهی اوقات پس از غبار پاشی مقداری آب در میان ساقه و برگ های گیاه باقی می ماند و چنانچه این روند دائمی باشد در دراز مدت می تواند باعث ایجاد بیماری و از بین رفتن ساقه و برگ های گیاهتان شود.

غبارپاشی از نزدیک:

دقت داشته باشید که انجام غبار پاشی گیاه از نزدیک باعث می شود تا قطرات درشت بر روی برگ ها باقی بماند و در درا مدت باعث ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ ها شود. به همین خاطر توصیه می شود که گیاهتان را از فاصله ۳۰ الی ۴۰ سانتی متری اسپری نمایید و حتما اسپری را در پودر کننده ترین حالت قرار دهید.

غبارپاشی بیش از حد:

امروزه برخی از افراد تصور می کنند که اگر در طول روز چندین مرتبه گیاه را غبارپاشی کنند. در نهایت گیاهی شاداب و سرزنده خواهند داشت. اما باید بدانید که این تصور کامل اشتباه است و می تواند باعث ایجاد بیماری های قارچی در گیاهتان شود. به همین خاطر بهتر است حد اعتدال را همواره رعایت نمایید تا گیاه در روند رویش خود دچار مشکل نشود.

روش درست به چه صورت انجام می‌شود؟

یکی از روش های تامین رطوبت گیاه می توان به ساخت جزیره و همچنین قرار دادن کاسه آب در کنار آنها اشاره نمود. ساخت جزیره بدین صورت است که در زیر گلدانی مورد نظر اندکی سنگ ریزه ریخته و مقداری آب نیز درون آن بریزید. سپس گلدان را روی سنگریزه ها قرار دهید اما مراقب باشید که انتهای گلدان با آب ارتباط مستقیم نداشته باشد؛ بدین صورت ریشه ها رطوبت مورد نیاز خود را جذب می کنند.

و در آخر

از دیگر نکات بسیار مهم در غبار پاشی این است که با توجه به نیاز هر گیاه اقدام به غبارپاشی آن کنید. زیرا بعضی از گیاهان رطوبت دوست نیستند و عمل غبارپاشی سبب از بین رفتن آنها می گردد. و یا اینکه یک بار در هفته و یا یک بار در روز غبار پاشی برای آنها کفایت می‌ کند. چنانچه این عمل بیش از اندازه صورت گیرد قطعاً به گیاه آسیب می زند.

 

 


اگر به بخش گل و گیاه علاقمند هستید از مقاله قبلی ما نیز دیدن کنید.

روی لینک زیر کلیک کنید.

 

گردآوری: صبا طاهری

Maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt