شهر ممنوعه!

 در آشنایی با توریستی سایر کشورها, گردشگری

شهرممنوعه:

شهرممنوعه چین در فهرست یونسکو ثبت شده است. شهر ممنوعه چینی که توسط دیوارهای ارگ ۳.۵ کیلومتری در قلب پکن محصور شده، بزرگ‌ترین و بهترین مجموعه از بناهای باستانی چین است که ۱۶ میلیون بازدیدکننده را هر ساله پذیرا می‌شود. آخرین امپراتور چینی پویی که در سال ۱۹۱۲ تاج را کنار گذاشته بود، شهر ممنوعه را تنها در سال ۱۹۲۵ ترک کرد.

ساختمان کاخ به دلیل آتش سوزی‌های مداوم اغلب در معرض تخریب قرار می‌گرفت. پس از آن، بخش‌های زیادی از نو ساخته شده بود که قدمت اکثر آن‌ها به قرن های ۱۷-۱۹ باز می‌گردد.

شهرممنوعه کجاست؟

شهرممنوعهِ نام منطقه‌ای در پکن، پایتخت چین است که به عنوان یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری چین به حساب می‌آید. این شهر در واقع مجموعه‌ای از قصرهای دیدنی است که روزگاری محل زندگی امپراطورهای سلسله‌های مختلف چین بوده‌است. از آنجایی که ورود افرادی غیر از خاندان امپراطور به آن ممنوع‌بوده، نام «شهر ممنوعه» را روی آن گذاشتند. البته امروزه شهر ممنوعه در پکن به عنوان جاذبه‌ای مهم تاریخی و گردشگری محسوب می‌شود.

تاریخچه شهرممنوعه چین:

امپراطور سلسله مینگ در سال تاریخ  ۱۴۰۶ میلادی دسنور داد در یک مجموعه وسیع تعدادی قصر بسازند. سرانجام در سال ۱۴۲۰ بعد از گذشت ۱۴ سال، این شهر سلطنتی ساخته‌شد. ۱۴ پادشاه سلسله مینگ در این محل زندگی کردند. تا اینکه در نهایت سلسله آن‌ها به پایان رسید و  امپراطوری چین در سال ۱۹۱۲ جای خود را به جمهوری خلق داد.

معماری شهرممنوعه:

شهرممنوعه در مساحتی ۷۲ هکتاری به شکل مستطیل در اندازه‌های ۹۶۱ متر طول و ۷۵۳ متر عرض ساخته‌شده است. این شهر را  دیواری ده متری احاطه کرده‌است، رودخانه‌ای به منظور حفاظت نیز در بیرون این دیوار جاریست. رنگ ها و تزئیتات به کاررفته در قصرهای این شهر، هر کدام حکایت و عقایدی را در خود جای داده‌اند. برای مثال رنگ زرد که نماد امپراطور بوده در سقف‌ها دیده‌می‌شود و از رنگ قرمز که نماد شادی‌بوده بسیار استفاده شده‌است. برای ساخت این شهر بیش از یک میلیون کارگر دست به کار شدند و مصالحی که در ساخت آن به کاررفته از فاصله‌های بسیار دوری به این مکان آورده‌شده‌اند.

۱۰حقایق جالب در مورد شهرممنوعه:

۱)شهرممنوعه در کشور چین بزرگ‌ترین کاخ امپراتوری جهان

شهرممنوعه ۷۲۰۰۰۰ مترمربع (۷۷۵۰۰۰ مترمربع) را اشغال می‌کند که سه برابر بزرگ‌تر از کاخ لوور در فرانسه است. تا به حال حدود ۱ میلیون کارگر برای تکمیل این سازه کار کرده‌اند. بیش از ۹۰ محله و حیاط کاخ، ۹۸۰ ساختمان و بیش از ۸۷۲۸ اتاق دارد. (یک افسانه رایج می‌گوید که ۹۹۹۹.۵ اتاق وجود دارد، اما شواهد نظرسنجی آن را تایید نمی‌کند.)

۲)صحن باشکوه بیرونی هیچ درختی ندارد!

شهرممنوعه در کشور چین، از یک دادگاه بیرونی تشریفاتی و یک دادگاه داخلی مسکونی تشکیل شده است. شما می‌توانید درختان زیادی را در محیط داخلی پیدا کنید، اما هیچ درختی را بیرون پیدا نمی‌کنید. از آن‌جایی که صحن بیرونی جایی بود که مراسم عمومی رسمی در آن برگزار می‌شد و «قدرت خدایی عالی» و کرامت امپراتوری به نمایش گذاشته می‌شد، بنابراین کاشت هیچ درختی مجاز نبود، زیرا شکوه و عظمت جو را تحت الشعاع قرار می‌داد یا مختل می‌کرد.پوشش گیاهی به قاتلان جایی برای مخفی شدن می‌دهد و خطوط دید را برای دفاع کمتر می‌کند.

۳)شهر ممنوعه خانه امپراطور بود؛

شهر ممنوعه کشور چین خانه ۲۴ امپراتور چینی بود. امپراتور یونگل، سومین سلسله مینگ، ساخت آن را در سال ۱۴۰۶ آغاز کرد و این مجموعه در سال ۱۴۲۰ تکمیل شد. ۱۴ امپراتور مینگ تا زمانی که منچوها در سال ۱۶۴۴ تیر شدند، قدرت را در آن‌جا حفظ و پایتخت را برای چند ماه به شن یانگ منتقل کردند. سلسله چینگ به زودی پایتخت را به پکن و شهر ممنوعه منتقل کرد. ۱۰ امپراتور چینگ از آنجا تا زمان کناره‌گیری آخرین امپراتور در سال ۱۹۱۲ و زمان ایجاد جمهوری چین، حکومت کردند.

۴)شهر ممنوعه چین باستان شاهکار معماری چینی!

این شهر، بزرگ‌ترین مجموعه سازه‌های چوبی قرون وسطایی است که به خوبی حفظ شده است. جدای از مجموعه عظمت، معماری آن نیز شگفت‌انگیز و هر جزئیات نشا‌ن‌دهنده ویژگی‌های معماری سنتی چین و فرهنگ چینی است. مثلا: به جز دروازه دونگوا (دروازه شکوه شرق)، همه دروازه‌های شهر ممنوعه با آرایه‌های ۹ در ۹ از میخ‌های طلاکاری شده تزئین شده‌اند.

۵)موزه قصر، یکی از بزرگ‌ترین موزه‌‌های فرهنگی جهان است!

شهر ممنوعه چین با نام مستعار موزه قصر، بهترین مجموعه از آثار تاریخی چینی در جهان است. این مجموعه، هزاران سال از تاریخ چین را دربرمی‌گیرد و یکی از بهترین موزه‌های جهان در نظر گرفته می‌شود. همچنین در صدر فهرست ۱۰ موزه برتر چین قرار دارد.

۶)پرندگان نمی‌توانند روی بام‌های شهر ممنوعه فرود بیایند!

هنگام بازدید از شهر ممنوعه چین، ممکن است متوجه شوید که هیچ پرنده‌ای روی پشت‌بام نیست. زیرا سقف‌های شهر ممنوعه چین طراحی خاصی دارند. جلوگیری از فرود پرندگان بر روی پشت‌بام‌ها، به منظور حفظ پاکیزگی و شکوه شهر ممنوعه، انجام می‌گیرد. هنگام طراحی صنعتی این شهر ایده‌ای به ذهن‌شان خطور کرد: آن‌ها شیب هر سقف را بلندتر و ستون سقف را بیشتر از عرض بین آن‌ها کردند. سقف‌ها از کاشی لعابدار ساخته شده‌اند که بسیار لغزنده هستند و امکان فرود آمدن پرندگان بر روی آن‌ها را غیرممکن می‌کند.

۷)کاشی‌های کف شهر ممنوعه «آجرهای طلا» هستند!

کاشی‌های کف سالن‌های شهر ممنوعه چین، بسیار ارزشمند است. آن‌ها از طلا ساخته شده‌اند اما قیمت همه کاشی‌ها یکسان است. برای ساختن یک “آجر طلا” ۲۹ روش انجام شد.

۸)کاخ شهر ممنوعه

باشکوه‌ترین کاخ چین در قلب پایتخت شهر پکن قرار دارد. شهر ممنوعه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و به خوبی حفظ‌شده‌ترین مکان‌های میراث چین، برای همه بازدیدکنندگان چین در دسترس است. این کاخ میان ۵ کاخ برتر جهان در تمام دوران‌ها در نظر گرفته می‌شود و از محبوب‌ترین جاذبه های دیدنی پکن است.

۹)شهر ممنوعه نگهبانان ویژه دارد

درحال‌حاضر بیش از ۱۰۰ گربه در شهر ممنوعه زندگی می‌کنند. زمانی که از شهر ممنوعه دیدن می‌کنید، ممکن است با برخی از آن‌ها روبرو شوید. چرا شهر ممنوعه گربه دارد؟ به این دلیل که سلسله‌های مینگ (۱۳۶۸-۱۶۴۴) و چینگ (۱۶۴۴-۱۹۱۲) گربه نگهداری می‌کنند.

۱۰)اهمیت آتش در شهر ممنوعه چین

شهر ممنوعه چین یکی از بزرگ‌ترین و بهترین مجموعه‌های چوبی باستانی در جهان به شمار می‌آید که حفظ شده است. شهر ممنوعه دارای ۹۴ شیر آب زیرزمینی، ۴۸۶۶ کپسول آتش‌نشانی و ۵۵ فعالیت اطفای حریق از پیش برنامه‌ریزی شده است. یک تیم آتش‌نشانی ویژه برای مهار آتش‌سوزی در شهر ممنوعه وجود دارد. آن‌ها هر روز تجهیزات آتش‌نشانی را چک می‌کنند. یکی از تمرینات روزانه آن‌ها در کنار دیوارهای شهر با حمل شلنگ آتش‌نشانی است. از آن‌جایی که ماشین‌های آتش‌نشانی نمی‌تواند به بیشتر کاخ‌ها برسند، آتش‌نشان‌ها باید کل طرح شهر ممنوعه را به‌خاطر بسپارند. در صورت بروز آتش‌سوزی باید تا آن‌جا که می‌توانند برای خاموش کردن تلاش کنند.

شهر ممنوعه در پکن به روایتی وسیع ترین و کامل ترین مجموعه معماری چوبی در جهان است.

__________

گردآوری: مرسده رنجبر

اگر به بخش گردشگری علاقه مند هستید، از مقاله قبلی ما دیدن کنید.

روی لینک زیر کلیک کنید:

باغ کوکنهوف، باغ لاله ها!

maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt