جنگل دالخانی

 در آشنایی با توریستی ایران, گردشگری

جنگل دالخانی کجاست؟

جنگل دالخانی یکی از جاهای دیدنی رامسر است. این جنگل زیبا با وسعتی در حدود ۶۰۰ هزار مترمربع، در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق رامسر و در مسیر جاده رامسر تنکابن، در استان مازندران قرار دارد.

جاده جنگلی دالخانی از جاده میرزا کوچک خان یا جاده کتالم- هریس آغاز و به روستاها و مناطق ییلاقی جنت رودبار و گَرسِماسَر ختم می‌شود.

دسترسی به جنگل دالخانی

برای دسترسی به جنگل دالخانی ابتدا باید از راه زمینی یا ریلی، خود را به رامسر برسانید و به‌سمت شرق رامسر و جاده رامسر تنکابن بروید تا به سه‌راهی جنت رودبار (کیلومتر ۷ جاده رامسر تنکابن) برسید.

پس از رسیدن به این سه‌راهی باید سمت راست را در پیش بگیرید تا به‌جاده ییلاقی جنت رودبار برسید. این جاده جنگلی شیب‌دار است و قبل از ورود به آن باید از سلامت خودرو مطمئن شوید.

جنگل دالخانی:

درختان و پیچ‌‌های جاده جنگل دالخانی در بیشتر نقاط دالان‌های سبز شگفت‌انگیزی را ایجاد کردند.

این جاده جنگلی همچون جاده اسالم ب خلخال، جاده‌های جنگلی دوهزار و سه هزار وجاده جنگلی گیسوم، جزو زیباترین جاده‌های جنگلی ایران محسوب می‌شود.

در ضمن در دالان بهشت رامسر می‌توانید شاهد دریاچه‌ای در جنگل، رودخانه، دریای ابر و آبشاری زیبا در جنت رودبار و همچنین آبشار دیگری در نزدیکی گرسماسر باشید.

جنگل دالخانی یا دالیخانی علاوه بر اینکه مکان بکری برای پیاده‌روی و کمپ زدن است، با ارتفاع ۸۰۰ متر جنگلی نیمه مرتفع به شمار می‌رود و برای علاقه‌مندان به کوهنوردی در جنگل گزینه بسیار خوبی محسوب می‌شود.

این جنگل نسبت به سایر جنگل‌های ایران چندان با زباله آلوده و زشت نشده است و به همین دلیل می‌توانید شاهد چهره زیباتری از طبیعت جنگلی باشید.

خوشمزه‌های مسیر 

در طول مسیر جنگل دالخانی به غیر از دیدنی‌های طبیعی، خوشمزه‌های محلی مانند انواع ماهی‌های پرورشی، عسل و میوه‌های محلی نیز به چشم می‌خورند که می‌توانند سوغاتی‌های خوبی از رامسر به شمار بیایند. همچنین می‌توانید در دکه‌های چوبی بین راه، توقفی داشته باشید و خود را میهمان یک چای تازه دم محلی، یک کاسه آش داغ یا یک غذای خوشمزه شمالی و دلچسب کنید.

جنگل‌ نوردی و کوه‌ نوردی در جنگل دالخانی

یکی از جذاب‌ترین و پرطرفدارترین تفریح‌هایی که در جنگل دالخانی انجام می‌شود جنگل‌نوردی و کوه‌نوردی است.

برای جنگل‌نوردی در دالخانی، تورهای متعددی برگزار، و بسته به راهنمای گروه، مسیرهای متفاوتی برای پیمایش جنگل و کوه انتخاب می‌شود.

اگر شما هم به این فعالیت علاقه دارید. توجه داشته باشید که هرگز این کار را بدون تجربه قبلی. بدون راهنمایی راهنمایِ آشنا به منطقه و بدون تجهیزات و وسایل لازم انجام ندهید.

روستاهای معروف انتهای مسیر جنگل دالخانی 

مسیر جنگل دالخانی را اگر تا انتها پیش بروید به دشت‌های وسیع و سرسبزی می‌رسید که تعدادی از روستاهای زیبای رامسر را در خود جای داده است.

روستای گرسماسر

روستای گرسماسر یا گرسمه سر، نخستین روستایی ست که در انتهای جاده جنگلی به آن می‌رسید.

روستایی که بیشتر اهالی شهر کتالم رامسر از آن به عنوان ییلاق استفاده می‌کنند و در ارتفاع بالایی قرار گرفته است.

این روستا هوای بسیار مطبوع و خنکی دارد. با دشت‌های وسیع، کوه‌های بلند و چشمه‌های خنک، منطقه‌ای جذاب برای گردش و اقامت به شمار می‌آید.

اینجا که هستید می‌توانید به راحتی دید کاملی به شهرهای رامسر و تنکابن و مناظر اطراف داشته باشید و از چشم انداز خارق العاده‌ای که در برابرتان قرار می گیرد لذت ببرید.

کوه سماموس، بلندترین کوه رامسر، نیز در نزدیکی این روستا قرار گرفته است و به همین دلیل بسیاری از کوه‌نوردان برای صعود به این قله، از مسیر روستای گرسماسر استفاده می‌کنند. 

ییلاق جنت رودبار

ییلاق جنت رودبار، یکی از ییلاق‌های مهم و محبوب شهر رامسر محسوب می‌شود و برای دشت‌های گل گاوزبان خود بسیار مشهور شده است.

تعداد دشت‌های گل گاوزبان در این منطقه به اندازه‌ای است که از آن به عنوان پایتخت گل گاوزبان ایران یاد می‌کنند.  به طور متوسط سالانه از این روستا تا ۴۰ تن از این گیاه دارویی برداشت می‌شود.

این روستا آب و هوایی کوهستانی دارد و امکانات خوب و زیادی در آن ایجاد شده است.

ییلاق جنت رودبار در ارتفاعات قرار گرفته است.

در کنار دشت‌های زیبا و بنفش گل گاوزبان خود. با پوشش جنگلیِ انبوه. مزارع تماشایی، آبشارهای متعدد و چشم اندازهای خیره کننده و مه غلیظی که هر از گاهی روستا را در بر می‌گیرد. از گردشگران و مردم دلبری می‌کند.

_________

گردآوری: مرسده رنجبر

دشت دریاسر

maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt