جاذبه‌های گردشگری قطب شمال و جنوب

 در آشنایی با توریستی سایر کشورها, گردشگری

گردشگری در قطب، یکی از تجربه های فراموش نشدنی هر انسانی می تواند باشد. تجربه ی زندگی در یخ و مانند اسکیموها، مشاهده شفق قطبی و مشاهده و عکاسی از حیات وحش قطب گوشه ای از جاذبه های گردشگری قطب می باشد.

برای ما که در کشوری نسبتاً خشک و گرم زندگی می‌کنیم گردشگری قطبی واژه‌ایی دور و دست‌نیافتنی است. این در حالی است که از تاریخ شروع مسافرت‌های ماجراجویانه گردشگران به قطب، نزدیک به دو قرن می‌گذرد. در سال ۱۸۰۷ راهنمایان گردشگری به تبلیغ قطب شمال و جاذبه‌های هیجان‌انگیز آن همچون کوه‌نوردی، یخ نوردی، شکار و ماهیگیری روی آوردند. توماس کوک یکی از اولین کارآفرینان صنعت توریسم بود که افراد را به قطب شمال دعوت کرد. پنجاه سال پیش یک کشتی حاوی ۵۰ تا ۱۲۰ مسافر برای مشاهده تنوع زیستی عازم قطب جنوب شد و از سال ۲۰۰۰ تعداد گردشگران قطب جنوب سالانه بین ۸۰۰ تا ۳۷۰۰ نفر بوده است.

در ادامه با ماه خاتون همراه شوید تا با تعدادی از جاذبه‌های گردشگری قطب شمال و جنوب را برایتان شرح دهیم.

جذابیت‌های گردشگری در قطب جنوب و قطب شمال

شفق قطبی

شفق قطبیبی‌شک یکی از زیباترین و بی‌نظیرترین پدیده‌های طبیعی در جهان “شفق قطبی” است. هرساله عکاسان و گردشگران مشتاق برای ثبت و مشاهده این پدیده به مناطق قطبی سفر می‌کنند. در این پدیده که توسط اثر متقابل ذره‌های باردار خورشیدی بر اتم‌های موجود در اتمسفر رخ می‌دهد ، نوارهای نورانی متمایل به رنگ قرمز و سبز در آسمان شب ظهور می‌کنند. بیشترین امکان وقوع شفق قطبی نزدیک به قطب‌های مغناطیسی شمال و جنوب کره زمین است و وجه‌تسمیه آن نیز به همین علت است.

اقامت در هتل‌های یخی قطب جنوب

هتل های یخی قطب جنوبهتل‌های یخی اغلب موقتی هستند و با برف و بلوک‌های یخی ایجاد می‌شوند. اگر شرایط نگه‌داری و بازسازی آن‌ها مناسب باشد امکان تداوم حیات آن‌ها در مدت‌زمان بیشتری وجود خواهد داشت اما معمولاً به‌صورت سالیانه ساخته و احیا می‌شوند.

مشتری پر و پا قرص این دسته از هتل‌ها گردشگران ماجراجویی هستند که برای تجربه‌ی شرایط استثنایی بیرون از منازل گرم خود آماده‌اند. گرچه امروزه حتی در کشورهای گرمسیر شاهد موزه‌ها، رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های یخی به‌صورت مصنوعی هستیم، اما کشورهای سردسیر و محدودی همچون سوئیس، سوئد، کانادا، نروژ و فنلاند توانایی ساخت و اداره کردن این دسته از هتل‌ها به‌صورت گسترده را دارند. چرا که مهم‌ترین نکته نزدیک بودن منطقه ساخت هتل به قطب است که شرایط سردسیر مناسب برای احداث را فراهم آورده و به گردشگران تجربه ایی واقعی‌تر اعطا می‌کند. دمای داخلی این هتل‌ها اغلب بین منفی پنج تا منفی سه درجه سانتی‌گراد و تمام ابزار و وسایل استفاده‌شده در آن از بشقاب‌های غذا گرفته تا تخت‌های خواب یخی و برفی هستند. هزینه‌ی هر شب اقامت در این‌گونه هتل‌ها متغیر و بین ۳۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار است.

تجربه‌ی زندگی مثل اسکیموها

زندگی مثل اسکیموها گروهی از گردشگران به تجربه کردن سبک زندگی و آداب‌ورسوم مردم محلی علاقه‌مند هستند.گردشگران قطبی نیز از این قاعده مستثنا نیستند. با انجام هماهنگی‌های لازم توسط نهادهای توریستی و همکاری ساکنین محلی اکنون این سبک توریسم در دهکده‌های قطبی اجرا می‌شود. توریست‌ها همانند جزئی از خانواده‌ی اسکیموها در ایگلوها (خانه‌های اسکیمویی) اقامت می‌کنند، لباس می‌پوشند، شکار می‌کنند، غذا می‌خورند و سورتمه‌سواری می‌کنند!

مشاهده و عکاسی از حیات‌وحش قطبی

عکاسی از حیات وحش قطبیخرس‌های قطبی، گوزن‌های شمالی، روباه‌ها و جغدهای سفید در کنار پنگوئن‌ها، فک‌ها و نهنگ‌ها گوشه‌ای از مجموعه‌ی بی‌نظیر حیات‌وحش مناطق قطبی را تشکیل می‌دهند. جانورانی که مشاهده طبیعی آن‌ها در سایر نقاط کره‌ی زمین اغلب امکان‌پذیر نیست.گرچه دیدن همه‌ی این حیوانات در یک تور گردشگری گروهی اغلب امکان‌پذیر نیست و نیاز به‌صرف وقت و هزینه‌های گزاف دارد ، درهرصورت امروزه در کانادا تورهای ماجراجویی برای مشاهده حیات‌وحش قطبی ثبت‌نام می‌کنند.هزینه یک تور هفت‌روزه بین ۵ تا ۱۰ هزار دلاراست.گردشگران اغلب توسط ماشین‌های مخصوص، بالگرد یا کشتی به منطقه اعزام می‌شوند.

در پایان

گردشگری در قطب، یکی از تجربه های فراموش نشدنی هر انسانی می تواند باشد. تجربه ی زندگی در یخ و مانند اسکیموها، مشاهده شفق قطبی و مشاهده و عکاسی از حیات وحش قطب گوشه ای از جاذبه های گردشگری قطب می باشد.

 


اگر از خواندن این مقاله لذت بردید از مقاله قبلی ما نیز دیدن کنید. 

روی لینک زیر کلیک کنید. 

 

Maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt