تفاوت عطر و ادکلن چیست؟

 در اکسسوری, مد

در این مقاله از ماه خاتون، برای شما مخاطبان عزیز به بررسی تفاوت بین عطر و ادکلن با می‌پردازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

تفاوت عطر و ادکلن در میان بسیاری از افراد مبهم است و بدون آگاهی از آن ها، از این دو کلمه برای خرید استفاده می‌کنند. برخی از افراد، تفاوت عطر و ادکلن را در این می داند که عطر متعلق به خانم ها و ادکلن را مخصوص آقایان می دانند. در واقع مردم به اسانس های موجود درون شیشه ها عطر گفته و به عطرهای برند با شیشه های زیبا و جعبه های نفیس ادکلن می گویند.

اسانس ها باید از عطر و ادکلن کاملا جدا شوند. در حالت کلی به عطرهایی که حالتی روغنی داشته و درون شیشه ها پر می شوند، اسانس گفته می شود.

تفاوت عطر و ادکلن، ماه خاتونعطر چیست؟

عطر ترکیبی از اسانس‌های معطر، تثبیت‌کننده‌ها و حلال‌ها است که معمولا به شکل مایع تهیه می‌شود. متون باستانی و کاوش‌های باستان‌شناسی استفاده از عطرها را در برخی از تمدن‌های اولیه بشری نشان می‌دهد. عطرسازی مدرن از اواخر قرن نوزدهم به شکل امروزی مطرح شد و مورد توجه قرار گرفت. عطر که در انگلیسی به آن perfume می‌گویند به جلوگیری از منتشر شدن بوی تعریق بدن جلوگیری کرده و به شما کمک می‌کند تا در طول روز بوی خوشی داشته باشید.

ادکلن چیست؟

کلمه ادکلن به معنای “آب از کلن” است. کلن یکی از شهرهای کشور آلمان بوده و می‌توان ادکلن را به معنای عطری که از کلن آلمان نشات می‌گیرد، در نظر گرفت. در واقع ادکلن نخستین بار در سال ۱۷۰۹ توسط یوهان ماریا فارینا ساخته شد و بعدها به عنوان یک اصطلاح عمومی برای فرمولاسیون‌های معطر در غلظت معمولی ۲ تا ۵ درصد در نظر گرفته شد. البته برای ساخت ادکلن، اسانس‌ها، عصاره‌ها، درصد آب و الکل و روغن‌هایی که در آن بکار می‌روند نیز مهم هستند. به ادکلن (cologne) می‌گویند.

تفاوت عطر و ادکلن:

اغلب مردم می دانند که عطرها از ترکیبات اسانس مواد خام (گیاهان، مشک و …) و آب و الکل تشکیل شده اند. تفاوت عطر و ادکلن در میزان اسانس، به کار رفته در آب و الکل درون یک عطر می باشد.

تفاوت دیگر عطر و ادکلن در ماندگاری آن است. در صورتی که میزان اسانس به کار رفته در عطر بیشتر باشد این عطر دوام و ماندگاری بالاتری دارد. کلمه ی عطر یا همان Perfume حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد اسانس در آن به کار رفته است که ماندگاری نسبتا خوبی دارد، و ادکلن یا همان Eau de cologne حدود ۲ تا ۵ درصد اسانس در آن به کار رفته است و ماندگاری بسیار پایینی دارد.

ماندگاری بیشتر عطر و ادکلنعطر بهتر است یا ادکلن؟

انتخاب عطر و یا ادکلن کاملا سلیقه‌ای است نمی‌توان انتخاب کرد که کدام یک بهتر هستند. اگر عطری با غلظت زیاد و ماندگاری بالا می‌خواهید بهتر است عطر‌ها را انتخاب کنید و اگر می‌خواهید عطرتان غلظت کمتر و معمولی تری داشته باشد بهتر است  از ادکلن‌ها استفاده کنید. اگر به دنبال عطری می‌گردید که ماندگاری خیلی بالایی داشته باشد پس پرفیوم‌ها (عطرها) انتخاب عالی خواهند بود.

عطرها را به ۶ دسته تقسیم می کنند، که این تقسیم بندی شامل ماندگاری، دوام و میزان اسانس به کار رفته در آن ها، می شود.

این تقسیم بندی عبارت است از:

  • Perfume: میزان اسانس به کار رفته در این عطر ها حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد است.
  • Soie de Perfume: اسانس به کار رفته در این عطرها حدود ۱۵ تا ۱۸ درصد است.
  • Eau de Perfume: اسانس به کار رفته در این عطرها حدود ۸ تا ۱۵ درصد است.
  • Eau de Toilette: اسانس به کار رفته در این عطرها حدود ۴ تا ۱۰ درصد است.
  • Eau de Cologne: اسانس به کار رفته در این عطر ها حدود ۲ تا ۵ درصد است.
  • Eau de fraiche یا Deodorant: اسانس به کار رفته در این عطرها کمتر ار ۳ درصد که همان اسپری ها می باشند.

برای خرید عطر (به معنای کلی) اگر به پایین جعبه عطرها یا شیشه ی آنها دقت کنید کلماتی مثل Eau de Perfuem و … را خواهید دید. در صورتی که به دنبال عطری هستید که از ماندگاری بالایی برخوردار باشد باید عطری که یکی از کلمات Eau de Perfume، Soie de Perfume، Perfume‌ روی آنها درج شده باشد را خریداری کنید.

عطر بهتر است یا ادکلن؟، ماه خاتون

ماندگاری بیشتر بوی عطر:

ماندگاری بوی عطر در چرب یا خشک بودن پوست افراد تفاوت دارد. افرادی که دارای پوست چربی می باشند نسبت به افرادی که دارای پوست خشک می باشند، هنگام عطر زدن پوست چرب باعث ماندگاری بیشتر می شود، چرا که پوست چرب باعث ایجاد رطوبت طبیعی شده و رطوبت باعث نگه داری و ماندگاری بالاتر بوی عطر می شود.

در طول روز عطر را به صورت مرتب استفاده کنید ولی متخصصان در مورد محصولات بهداشتی پیشنهاد می کنند که عطر را به پشت گوش ها و گردن بزنید و مقدار اندکی از آن را بر روی پوست بدن خود اسپری کنید. به این روش بوی عطر پخش خواهد شد و سریع از بین نمی رود. در صورت امکان می توانید یک اسپری بر روی موهای خود بزنید که در تمام روز این بو باقی خواهد ماند.

بوی یک عطر در افراد مختلف، متفاوت است. ترکیب شیمیایی بدن، رژیم غذایی و سن اشخاص از عوامل تاثیرات بوی عطر می باشد. در عطر نیز از روغن های اسانس دار استفاده می شود که این روغن ها تاثیرات متفاوتی بر روی پوست خواهد داشت. برخی بر روی پوست ها به خوبی جذب می شوند که باعث می شود ماندگاری بیشتری ایجاد کنند.

 


اگر از خواندن این مقاله لذت بردید از مقاله قبلی ما نیز دیدن کنید. 

روز لینک زیر کلیک کنید. 

 

Maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt