هومئوپاتی چیست؟

 در پزشکی, سلامتی, گیاهان دارویی

هومئوپاتی (Homeopathy) یا (مشابه درمانی)، روش درمانی خاصی است که در آن، درمان بدین صورت است که از دز های بسیار کم گیاهان دارویی برای درمان درد هایی استفاده می شود که در صورت استفاده از مقادیر زیاد این گیاهان دارویی همین درد ها ایجاد می شوند.

به عنوان مثال اگر دز بالای ماده ای، تهوع اور است، دز کم آن می تواند ضد تهوع باشد.

به عبارت دیگر بیمار از طریق تحریک‌ قوای حیاتی و دفاعی خود، درمان می‌شود. در تعریفی دیگر هر دارویی بتواند از انسان سالم ایجاد علامت کند، می تواند همان علامت را در فرد بیمار ایجاد کند.

در این روش درمانی اینگونه مطرح می‌شود که هر جزئی دارای خاصیت ویژه ای است با به عبارت دیگر همانگونه که هر انسان اثر انگشت دارد، هر جزئی نیز اثر خاص خود را دارد که باید از آن اثر در درمان بیماری ها استفاده نمود اما هنوز این مورد در طب مدرن و جدید مورد بحث و بررسی دقیق قرار نگرفته است.

ابداع کننده هومئوپاتی 

این روش درمانی در سال ۱۸۱۰ میلادی توسط یک پزشک آلمانی به نام ساموئل ابداع شد. این پزشک آلمانی در طی سال ها تلاش بی وقفه توانست هومئوپاتی را توسعه دهد و از آن به عنوان درمان بیماری ها استفاده کند. نتیجه تلاش های ساموئل هانمن در کتابی به نام (organon of medicine ) که حاوی تمام اصول و روش های درمان هومئوپاتی است که شش بار توسط او تکمیل و بروز شده است.

دارو های هومئوپاتی 

این دارو ها ریشه شیمیایی ندارند و در بسیاری از کشور های اروپایی تولید می‌شوند. برای تشخیص داروی مناسب باید تمامیت بیمار و علائم مختلف جسمی، احساسی و ذهنی او بررسی شود و سپس دارویی که کلیت علائم وی را پوشش می‌دهد، تجویز شود. ضمن اینکه هومئوپاتی فاقد عوارض جانبی ماندگار هستند.

منابع دارویی هومئوپاتی 

داروی های هومئوپاتی از منابع گیاهی، جانوری، بیولوژیکی و معدنی تهیه می‌شود. لازم به ذکر است که FDA که یکی از معتبرترین سازمان های تایید دارو می باشد، داروهای هومئوپاتی را تایید کرده است.

چه بیماری هایی توسط هومئوپاتی درمان می‌شود ؟

هومئوپاتی نه تنها گسترده وسیعی از بیماری های لاعلاج می پنداریم، مانند MS, رماتیسم مفصلی، فشارخون و…

بلکه مشکلاتی را هم که حتی به ظاهر بیماری تلقی نمی شوند را قابل مداوا میداند مانند تعریق زیاد، صدای اضافی در گوش، خواب های منقطع و سطحی، حواس پرتی، فراموش کاری و گریه های مکرر.

طول مدت درمان با هومئوپاتی چقدر است؟

طول مدت این درمان به شرایط بیماری، سن بیمار و وضعیت خود بیمار بستگی دارد.

بطور مثال خیلی مواقع ممکن است در یک کودک خیلی سریع درمان انجام شود، اما در یک فرد مسن که یک بیماری مزمن دارد دیرتر روند درمانی طی شود. بطور متوسط یک دهم زمانی که بیماری در فرد وجود دارد، برای درمان آن لازم است. مثلا اگر یک فرد بیماری ۲۰ ساله دارد، حداقل دوسال زمان برای درمان آن لازم است.

محدودیت های درمانی هومئوپاتی در ایران 

تعداد هومئوپات های موجود در کشور ایران بسیار کم است، با وجود اینکه حدود ۴۶۰ نفر پزشک عضو انجمن هومئوپاتی هستند، کسانی که بتواند دوره های خاص معتبر در خارج از کشور را بگذرانند و از علم هومئوپاتی استفاده کنند، کمتر از انگشتان دست است. در عین حال پزشکان عمومی هم هستند که این دوره ها را گذرانده و مورد تایید انجمن هستند، ولی باید دقت کرد یک پزشک هومیوپات باید صلاحیت انجام این کار را داشته باشد.

رایحه درمانی

ماه خاتون

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt