اَبَر مرد

 در خودپروری, روانشناسی

زین همرهان سست عناصر دلم گرفت 

شیر خدا و رستم دستانم آرزوست 

«مولوی»

 

انسان کامل کیست و چه ویژگی هایی دارد؟

جستجو و یافتن انسان کامل موضوعی است که مکرر در میان آثار و نوشته های اندیشمندان، فلاسفه و ادبا از آن سخن به میان رفته است. 

دی شیخ با چراغ همی گشت گرد شهر کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست 

«مولوی»

«نیچه» اندیشمند بزرگ آلمانی نیز از کسانی است که از دیدگاه خویش در کتاب «چنین گفت زرتشت» به توصیف انسان کامل یا اَبَر مرد می پردازد.

ما در اینجا به خلاصه ای از آن توصیفات اشاره می کنیم.

 1. اَبَر مرد باید برای رودررویی و مبارزه با سنگین ترین و سخت ترین چیزها آماده باشد و از آن بالاتر باید در خود میلی را متولد کند که دیوانه وار در پی درگیر شدن و کشتی گرفتن با وحشتناک ترین مسائل است. او باید مثل وزنه برداری باشد که برای بالا بردن سنگین ترین وزنه ها عطش دارد و اگر با بالا بردن وزنه ای سبک، قهرمان دنیا هم شود قانع نمی شود.
 2. اَبَر مرد اگر پا در راهی بگذارد هرگز به عقب نگاه نخواهد کرد. 
 3. اَبَر مرد همیشه بر فراز صحنه های زندگی است. بنابراین غمگین ترین، جدی ترین و سیاه ترین ماجراهای زندگی نیز برای وی خُرد و حقیر جلوه می کند و باعث خنده وی می شود. 
 4. اَبَر مرد هر پیشامد و اتفاقی را با اراده فرمانروایی اش به زانو درمی آورد و به خدمت خویش می گیرد. 
 5. توصیه اَبَر مرد به بقیه: همواره هر کاری که میخواهی بکن، اما نخست از آنان باش که «توان خواستن» دارند.
 6. آنچه اَبَر مرد را به حرکت وا می دارد، نتیجه یک واکنش و عکس العمل نیست . حرکت او دلیلی ندارد جز یک جوشش درونی.
 7. طبق قانون زندگی، در دنیا هر چیزی شادی بخش به سوی کسی می آید که شاد باشه . این گونه است که زندگی در هر لحظه مرد برتر را شادتر خواهد کرد. 
 8. ناز و نوازش و ستایش ، مرد واقعی را بیمار می کند. شعار اَبَر مرد این است: درود بر هر آنچه که مرا سخت تر و محکم تر می سازد.
 9. اَبَر مرد دارای باور و ایمان مستحکم، به خود، زندگی و کاری است که انجام می دهد.
 10. با ایجاد هیچ مشکلی نمی توان شادکامی و شور و شوق را در مرد برتر کشت.
 11.  مرد برتر هر کسی را که نمیتواند بخندد، تحقیر می کند. 
 12. قدرت یعنی اعمال تغییر در چیزها مطابق با خواست خود . حد بالای قدرت یعنی توانایی تغییر دادن محکم ترین و تغییر ناپذیرترین چیزها .
 13. اَبَر مرد سوگند خورده که همه روزها برایش مهم و مقدس باشند .
 14. عشق مرد برتر به اعمالش مثل عشق مادر به فرزندش است . همان گونه که هیچ مادری به خاطر عشق به فرزندش مزدی نمی خواهد ، مرد برتر نیز اعمالش را بدون چشم داشت به پاداش گرفتن انجام می دهد . 

 

 

اگر دوستی با اَبَر مرد بدی کند به او می گوید : آنچه با من کرده ای بر تو می بخشایم اما آنچه را با خودت کرده ای نمیتوانم ببخشایم .

 1. برای اَبَر مرد شانس، تصادف و بخت چیزهایی هستند که زندگی را جالبتر و دلپذیرتر می سازند، زیرا قواعد و قوانین ثابت و پیش بینی هایی که همیشه درست از آب در می آیند، زیستن را برای مردی که طالب چیزهای نو و موقعیت های خطرآفرین است، خشک و کسالت آور می سازند .
 2. مرد برتر به خاطر اینکه متعهد شود و احساس مسوولیت کند ازدواج نمی کند. او قبل از ازدواج هم موجودی متعهد و منضبط است. 
 3. مرد برتر از روی نیاز و تنهایی و ضعف با کسی دوست نمی شود . 
 4. مرد برتر می تواند و می خواهد به خاطر دوستش بجنگد، زیرا دوست خود را جزئی از وجود خویش می بیند.
 5. مرد برتر ترس را می شناسد اما بر آن چیره می شود. او به هر چیز هولناکی با غرور نگاه می کند. 
 6. اَبَر مرد با بغرنج ترین، سنگین ترین، پیچیده ترین و جدی ترین مسائل نیز با روحیه ای شاد مواجه می شود .
 7. اَبَر مرد عاشق حادثه، ماجراجویی و کشف رازها و جستجو در میان عرصه های ناشناخته است. او عاشق رفتن به سوی چیزهایی است که هنوز کسی برای آنها کاری انجام نداده است.
 8. اَبَر مرد همه چیز را وا می دارد که به سویش آیند و او را بزرگتر و برتر سازند، از این جهت وی خودخواه ترین فرد است ولی او هیچ چیز را برای نگه داشتن نمی خواهد، بلکه مدام در حال بخشش و ایثار بی حد و حصر است. بنابراین خودخواهی وی یک خودخواهی مثبت و با فضیلت است.
 9. اَبَر مرد به سرنوشت باور دارد ولی این سرنوشت را به مدد اراده و خواست خود رقم خواهد زد. 
 10. اَبَر مرد طوفان سهمگینی از قدرت، شادکامی، نیکبختی و آزادی است که لحظه ای نمی تواند ساکت بماند و هیچ چیز توانایی ایستادگی در برابر آن را ندارد.
 11. اَبَر مرد کار خود را می کند. برخی وی را سرزنش می کنند و بعضی از او تعریف و تمجید می نمایند، ولی او برای نظرات دیگران و این ستایش ها یا نکوهش ها کوچکترین ارزشی قایل نیست. 
 12. اگر دوستی با اَبَر مرد بدی کند به او می گوید: آنچه با من کرده ای بر تو می بخشایم اما آنچه را با خودت کرده ای نمیتوانم ببخشایم.
 13. بلندترین قله ای که مرد برتری طلب و تعالی جو باید فتح نماید، خویشتن خویش است . 
 14. اگر برای اینکه ثابت کنند زندگی چیز بی معنا و پوچی است، قوی ترین استدلال ها و بهترین دلایل را بیاورند و عاقلانه ترین حکم ها را صادر کنند باز هم نمی توانند به شوق شدید اَبَر مرد به زندگی ، کمترین آسیبی وارد کنند.
 15. اَبَر مرد خوش دارد پا در وحشتناک ترین راه ها بگذارد.
 16. اگر مرد برتر بخواهد چیزی بنویسد با خون خود می نویسد و تنها، نوشته ای را می خواند که با خون نوشته شده باشد.
 17. اَبَر مرد چون میتواند بر خود فرمان براند، توانایی فرمان راندن و در واقع تغییر دادن هر چیز را دارد و مدام در پی آن است که با تسلط بیشتر بر خود، قدرت خویش را به حد بالاتری برساند
Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt