گل کاغذی

 در چیدمان, خانه داری, گل و گیاه

گل کاغذی با نام انگلیسی Bougainvillea و نام علمی Bougainvillea شناخته می شود .این گل از خانواده ی Nyctiginaceae بوده و وطن اصلی آن آفریقای جنوبی است.

گل کاغذی رشد زیادی دارد ، معمولا به شکل درختچه رشد می کند و با توجه به گونه ارتفاع آن مختلف است .برگ های این گل زیبا ساده ، بیضی و در برخی از گونه ها برگ هایی نیزه مانند دارد ،ساقه ها دارای خار بوده به همین دلیل به آسانی از دیوار و یا هر قیم دیگری یالا می رود.

گل کاغذی در واقع گیاهی برای پرورش در بیرون از خانه است. به سرعت رشد می‌کند و پراکنده می‌شود و می‌تواند از سطوح بالا رود. این گیاه هم برای مناطق خشک و هم برای مناطق استوایی مناسب است.

 

شرایط نگهداری گل کاغذی :

خاک:

شما میتوانید از حاک های سبک که در بازار وجود دارد استفاده کنید . ترکیب خاک برگ+ پیست ماس+ پرلیت و مقدار کمی خاک باغچه و ماسه را استفاده کنید . از ویژگی های خاک سبک بودن، زهکشی بالا و در صورت امکان اسیدی بودن می باشد، گل کاغذی در خاک قلیایی به خوبی گل نخواهد داد.

 

آبیاری:

در طول فصل تابستان خاک گیاه را هر از گاهی مرطوب نگه دارید. و در فصل زمستان آن را تقریبا خشک بگذارید. اگر در فصل زمستان شرایط خاکی خشک تری برایشان فراهم کنید در بهار سال بعد گل دهی بهتری خواهند داشت.
بعد از اینکه گیاه کاغذی بالغ شد برای آبیاری آن نگران نباشید، تنها زمانی آبیاری لازم دارد که گیاه شروع به پژمرده شدن کند و خاک آن خشک شده باشد.

نور:

این گیاه به آفتاب کامل نیاز دارد. خیلی از پرورش دهندگان، گل کاغذی را در طول فصل تابستان در بیرون از خانه می‌گذارند تا آفتاب بیشتری به آن بتابد.

 

کوددهی:

سیستم ریشه ای این گیاه ضعیف است . بنابراین برای تقویت ریشه های این گل از کود های کامل شامل عناصر میکرو مثل آهن میتوان استفاده کرد.  همچنین برای گل دهی بهتر از کودهای فسفر و کود کریستالون آبی در فصل رشد استفاده کرد.

 

دما:

گل کاغذی دماهای تقریبا بالا را تحمل می‌کند. این گیاه حتی هوای گرم مناطق استوایی را به خوبی تاب می‌آورد.

نکته:

اگر در منطقه شما زمستان سردی وجود دارد باید این گیاه را با یک پارچه یا پتو بپوشانید تا سرما به آن آسیب نزند و باعث مرگ گیاه نشود . بهتر است این پوشش گرم به گونه‌ای باشد که چارچوب داشته باشد تا با گیاه مستقیما تماس پیدا نکند.  و همچنین در طول روز این پوشش را کنار بزنید تا نور خورشید به گیاه برسد.
گل‌های کاغذی ‌ای که در داخل گلدان و درون خانه نگهداری می‌شوند فصل گل‌دهی کوتاه‌تری دارند.
گلدان گیاه را بهتر است در کنار یک پنجره جنوبی قرار دهید و اگر می‌توانید گیاه را تابستان به بیرون از خانه منتقل کنید.

 

انواع رنگهای گل کاغذی :

گل کاغذی در انواع رنگ های زیبای ارغوانی (بنفش) – قرمز – نارنجی (زرد) – سفید و صورتی در طبیعت موجود هستند.

آفات:

شته‌ها در اوایل بهار ممکن است به گیاه گل کاغذی حمله کنند. بهترین راه برای مبارزه با آن‌ها تمیز کردنشان با آب است.
کرم‌های ابریشم نیز ممکن است به این گیاه آسیب بزنند. این کرم‌ها سبز، قهوه‌ای یا سبز-زرد و بسیار کوچک هستند.
آن‌ها شبانه به برگ‌های گل کاغذی حمله می کنند و آن‌ها را می خورند.

 

نکته:

  • گل کاغذی در برابر سرمای شدید آسیب پذیر است . و دچار سرما زدگی می شود . اگر بعضی افراد این تصور را دارند که در کنار دیوار و یا کنار یک ساختمان کاشته شود از سرما محافظت می شود ولی این چنین نیست.
  • نور کم باعث میشود که گیاه شما رشد علفی داشته باشد و به هیچ وجه گلهای زیبای آن را نبینید.
  • آبیاری زیاد موجب میشود که گیاه شما رشد رویشی زیاد داشته باشد و گل هم ندهد. همچنین آبیاری زیاد موجب پوسیدگی ریشه ها خواهد شد . پس آبیاری را جدی بگیرید.
  • به یاد داشته باشید کود دهی زیاد از کود کامل و کودهای نیتروژن دار باعث به تاخیر افتادن گل دهی میشود.

 

گردآوری:صباطاهری

Maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt