گل فیتونیا

 در چیدمان, خانه داری, گل و گیاه

فیتونیا گیاهی سایه دوست و رونده است که دارای برگ هایی خاص می باشد. و گیاهی بسیار مناسب برای فضاهای آپارتمانی و داخل تراریوم ها هست.

این گیاه دارای برگهای زبر و خشن است که با لمس برگ ها به راحتی حس می‌شود. و به همین دلیل برخی این گیاه را به نام پوست ماری می‌شناسند.

فیتونیا گیاه موزاییکی یا برگ نعنایی به نام علمی Fittonia versehaffelti و از خانواده Acanthaceae و بومی برزیل می باشد.

تغذیه:

فیتونیا در فصول رشد (بهار و تابستان) به کودهای شیمیایی محلول در آب گیاه، هر ۲ هفته یکبار نیازمند است. البته فیتونیا گیاه کم توقعی است و نصف مقدار گفته شده در دستور کوددهی برای آن کافیست.

 

خاک مناسب:

انواع خاکهای سبک با زهکش بالا مانند خاک لیمونی و کمپوست برای این گیاه مناسب است. استفاده از خاک های با نفوذی که رطوبت را در خود نگه دارند نیز مناسب است.

نور:

فیتونیا نسبت به سایه مقاوم است. اما بهترین مکان برای قرارگیری آن پشت پنجره های شمالی است.توجه کنید که تابش شدید آفتاب به برگهای آن سبب نازک و چروکیده شدن برگ خواهد شد. و در نهایت نابودی گیاه را منجر می شود. پس از قرار دادن گیاه در پشت پنجره های آفتابگیر با نور شدید و نور مستقیم خورشید، خودداری کنید.

 

دما:

فیتونیا بومی مناطق گرمسیری است و هوای سرد را دوست ندارد. دمای ۱۶ تا ۳۰ درجه را تحمل می کند. اما بهترین دمای نگهداری آن ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد است. توجه کنید که هوای سرد باعث متوقف شدن رشد و ظاهر نشدن جوانه های جدید خواهد شد.

در دماهای بالاتر و روزهای گرم تابستان علاوه بر فراهم کردن رطوبت بالا، غبار پاشی برگ ها را نیز فراموش نکنید.

آبیاری:

آبیاری یکی از مهم‌ترین آیتم های نگهداری از فیتونیا است. گیاه ظریف به خشکی خاک حساس است. و در صورت خشکی کشیدن برگ های آن چروکیده و نازک می شود. و اگر این خشکی ادامه پیدا کند و سبب ریزش برگ ها و مرگ آن می‌شود. البته باید بدانید که پر آبی نیز برای این گیاه ضرر دارد و سبب پوسیده شدن ریشه و ساقه می‌شود.

بنابراین با یک آبیاری منظم زمانی که خاک آن کمی مرطوب است گیاهی سالم و شاداب داشته باشید. بهتر است از آب بدون املاح برای آبیاری و غبار پاشی استفاده کنید.

رطوبت:

رطوبت یکی از علاقه‌مندی‌های گیاه فیتونیا است. می توانید از راه های تامین رطوبت مورد نیاز گیاهان استفاده کنید. استفاده از ساخت جزیره،قرار دادن یک ظرف آب کنار گلدان و یا غبار پاشی روزانه،رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین کنید. توجه کنید که در روزهای گرم تابستان،حتی به ۲ بار غبار پاشی در روز نیز نیاز دارد. به دلیل همین نیاز رطوبتی بالا در فیتونیا،این گیاه یکی از گیاهان مناسب برای تراریوم محسوب می‌شود.

 

گردآوری: مرسده رنجبر

Maahkhatoon97

Recommended Posts
نظرات/پیشنهادات

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt