گل ستاره‌ای

 در چیدمان, خانه داری, گل و گیاه

گل ستاره‌ای (شاه اشرفی) با نام علمی «Cosmos sulphureus» و از خانواده «Asteraceae» بومی مکزیک و آمریکای مرکزی می باشد.گل ستاره ای در بسیاری از باغ های تابستانی دیده می شود که در رنگ ها و ارتفاعات مختلف هستند و ظاهر زیبا و ویژه ای به باغ ها می دهد.

گل ستاره ای از کلمه یونانی به نام cosmos به معنی تزئین و دکوراسیون مشتق شده است. این گل رشد سریعی دارد و به راحتی رشد می کند. دارای برگ های سبز رنگ بریده بریده است ساقه ای نازک دارد.گل های این گیاه به رنگ های مختلف زرد، نارنجی و قرمز است که رنگین کمانی از رنگ ها را به نمایش می گذارد.

گل های این گیاه به نسبت درشت و دارای پنج تا هشت سانتی متر قطر می باشد. این گل زیبا محبوب پرندگان و پروانه ها نیز می باشد. برگ های این گیاه نازک و درعین حال ظریف می باشند.

در چه فصلی قرار داریم؟

اگر هوا هنوز سرد است باید اقدام به نشاء کردن در محیطی گرم همانند منزل یا گلخانه کنیم و بعد از اتمام سرما به محل اصلی کاشت در فضای باز (باغچه یا باغ) منتقل کنیم، اگر نه در فصل گرم سال هستیم میتوانید به راحتی در فضای باز اقدام به کاشت مستقیم در گلدان و باغچه کنیم.

قصد کاشت در گلدان دارید یا باغچه؟

در صورتی که میخواهید اقدام به کاشت در گلدان کنید کاشت مستقیم مناسب است ولی برای کاشت در باغچه و برای اینکه فواصل کاشت منظم باشد نشاء کردن بذرها توصیه می شود.

بذر ها را میتوانید در گلدان یا سینی نشاء و یا حتی لیوان های یکبار مصرف نشا کنید یا اینکه مستقیم در محل اصلی بکارید، نشاء کردن نسبت به کاشت مستقیم مزایای بیشتری دارد.

شرایط نگهداری گل ستاره ای:

آبیاری:

علی رغم اینکه برخی از گونه های این گیاه به خشکی مقاومت دارند ولی بهترین رشد، زمانی صورت می گیرد که آبیاری منظم باشد. ولی باید توجه داشت که آبیاری زمانی صورت گیرد که سطح خاک خشک شده است زیرا خیس بودن خاک و رطوبت بیش از حد، سبب توسعه بیماری ها قارچی و پوسیدگی گیاه می شود.

نور:

گل اشرفی گیاهی نورپسند است، مکان‌های آفتابگیر را دوست دارد. و برای رشد بهینه و گلدهی به دریافت نور کافی خورشید نیاز دارد. بهترین مکان برای نگهداری گل اشرفی در آپارتمان پنجره‌های نورگیر جنوبی یا بالکن است. با حداقل ۸ ساعت نور در روز ایده آل می باشد، اگر این شرایط را نمیتوانید فراهم کنید. باید از نورهای کمکی (فلورسنت) استفاده کنید. برای این کار باید چراغ فلورسنت را در فاصله ی ۸ تا ۱۰ سانتی متری گیاه قرار دهید . این گیاه در محیط سایه دراز و علفی می‌شود و در فصل تابستان نیز لازم است.

دمای مورد نیاز :

بهترین دما برای گلدهی و رشد این گیاه ۱۳-۱۰ در شب و ۲۴-۲۱ در طی روز است. با افزایش دما می توان آبیاری گیاه را با دقت بیشتری انجام داد. تا گیاه خشکی نکشد. گرمای هوا و تابش شدید مستقیم نور آفتاب از جمله دلایل کاهش گلدهی این گیاه است.

خاک:

برای کاشت بذر سعی شود از خاک های آماده و بسته بندی معتبر استفاده نمایید، برای رشد گیاه بالغ نیز می توانید از ترکیب خاک باغچه و کود پوسیده حیوانی یا کمپوست پوسیده استفاده نمایید. این گیاه در خاک های با ph بین ۶ تا ۸٫۵ بهترین عملکرد را دارد که نشان دهنده خاک های قلیایی مرکز اصلی این گیاه یعنی آمریکای مرکزی است.

نکته :خاک های خیلی غنی و کوددهی زیاد باعث رشد طولی زیاد گیاه شده و زیبایی آن را از بین می برد.

کوددهی:

در صورت استفاده از خاک حاصلخیز و ترکیب آن با هوموس یا کمپوست در هنگام کاشت بذر، گیاه به کوددهی در طول فصل رشد نیاز نخواهد داشت. دقت کنید، کوددهی زیاد می‌تواند میزان گلدهی گل شاه اشرفی را کم کند.

آفات و بیماری:

این گل چندان به آفات و بیماریها حساس نیست اما در بین آفات شته‌ها، کنه ها و تریپس ها گاهی مشکلاتی را ایجاد می کنند. و در بین بیماریها نیز اگر مکان نگهداری گیاه از سایه برخوردار باشد. و یا در هنگام آبیاری برگسار گیاه را مرطوب کرده و بخصوص اینکه اگر آبیاری را دیرهنگام در شب انجام دهیم. بیماری سفیدک پودری می توان گریبانگیری گیاه شود.


نکته:

برای افزایش طول مدت گلدهی بهتر است که گلهای پژمرده به شکل منظم از گیاه جدا شوند. همچنین در میانه فصل می توان با کوتاه کردن ساقه هایی که بیش از اندازه بلند شده اند .، رشد ساقه های جانبی را تا حدودی تحریک کرد. این ساقه ها نیز گل تولید می کنند و به دوران گلدهی گیاه افزوده می شود.

گردآوری:صبا طاهری

Maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt