گل ارکیده

 در چیدمان, خانه داری, گل و گیاه

گل ارکیده یک گیاه خانگی بسیار محبوب است ، و به دلایل زیادی از جمله گلهای خیره کننده آن هواداران زیادی دارد. بسیاری از مردم تصور می کنند که مراقبت از چنین گیاه ظریف و زیبا باید سخت باشد.

جالب است بدانید بیش از ۲۰ هزار نوع ارکیده در سراسر جهان وجود دارد و به جرات می‌توان گفت از نظر تنوع در صدر جدول گیاهان است.
وفق پذیری این گیاه با محیط‌های مختلف و همچنین فصل گلد‌هی طولانی آن باعث شده این گیاه به یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی و اداری تبدیل شود که جلوه‌ی خاصی به محیط اطراف می‌بخشد.

گل ارکیده نمادی از عشق و زیبایی است.

زمانی که گل ارکیده را در منزلتان نگهداری می کنید باید به این نکته توجه داشته باشید. که که حتما در آن مکان هوا در جریان باشد، ارکیده برای زنده ماندن نیاز به هوایی مطلوب و تازه دارد. شما می توانید از پنکه برای تهویه هوا استفاده کنید.

شرایط نگهداری گل ارکیده :

آبیاری مناسب :

برای آبیاری گل ارکیده در تابستانها هفته‌اي دو تا سه بار و در زمستان هفته‌اي يکبار آبياري کافي است. توجه داشته باشد که گلدان ارکیده دارای زهکش مناسب باشد. تا آب اضافی به راحتی از گلدان خارج شود. آبیاری بیش از اندازه باعث ریزش برگهای این گل خواهد شد، همچنین شما میتوانید برگهاي گیاه را با پارچه نرم نمدار يا اسفنج مرطوب تميز کنيد.

نکته:

۱.به برگها و گلهای گل ارکیده خود آب ندهید.

فقط باید ریشه گل ارکیده خود را آبیاری کنید ، زیرا خیس شدن برگ و گل ارکیده می تواند انواع مشکلات را به وجود آورد. اگر از بالا روی ارکیده خود آب بریزید ، احتمالاً در تاج محل رشد برگهای جدید قطرات آب را باقی خواهید گذاشت . اگر این کار را مرتباً انجام دهید ، این آب ایستاده باعث پوسیدگی تاج می شود. که می تواند به سرعت به گیاه شما آسیب برساند یا حتی منجر به مرگ آن شود.

۲. آب مناسب برای ارکیده آب با املاح کم است.

اگر در مکانی زندگی می کنید که آب نمک زیادی دارد ، سعی کنید از آب جوشانده برای آبیاری گیاهان خود استفاده کنید.

خاک مناسب:

بهترین خاک برای نگه داری گل ارکیده خاکی سبک و داری قدرت زهکشی بالایی است. برای خاک ارکیده بهتر است از خاک برگ+ پیت موس+ +خاک معمولی استفاده شود. ارکیده در خاک های معمولی رشد آنچنانی ندارد به همین دلیل خاک مهم ترین گزینه برای هر گیاه است.

کوددهی مناسب :

گل ارکیده نیاز به کوددهی و تغذیه منظم دارد. بهترین کود برای این گیاه کود دارای نیتروژن و فسفر بالا است. که باعث تقویت جوانه‌زنی وگلدهی گیاه میشود. دادن کود ماهی یکبار و در صورتی که گیاه در مرحله رشد فعال است دو هفته یکبار مناسب است.

 

دمای مناسب :

ارکیده گیاهی می باشد با شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب، دمای هوای ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتی گراد برای این گیاه زیاد متناسب می باشد.

دقت داشته باشید مه هوای سرد موجب از بین رفتن غنچه ها و هوای گرم باعث رشد بیش ساقه ها و هم گل انگیزی میشود.

دمای بالای ۳۰ درجه سانتی گراد موجب کرگ گیاه میشود. پس گلدانتان را دور از وسایل گرمایشی قرار بدهید.

نور :

احتیاج به نور بسته به جنس ارکیده تحت کشت متفاوت است. در کل ارکیده ها مخصوصا ارکیده فالانوپسیس گیاهانی سایه دوست حساب می شوند. محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد مکان گلدان باید روشن و نورگیر باشد ، اما بیش از حد آفتابی نباشد .در انتخاب مکان مناسب برای ارکیده دقت کنید تا بتواند واقعا رشد کند. اگر نور خورشید به مدت طولانی به آنبتابد و یا اگر محل بیش از حد تاریک باشد، ارکیده گلهایش را از دست میدهدو به مرور زمان خشک میشود.

 

گردآوری:صبا طاهری

Maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt