کشک بادمجان

 در آشپزی, پیش غذا, خانه داری, غذا

کشک بادمجان یکی از غذاهای اصیل ایرانی است که به روش‌های گوناگونی پخته می‌شود.

بادمجان در این غذا می‌تواند بصورت سرخ کرده یا کبابی باشد و ترکیب آن با کشک مکمل خوبی ایجاد می‌کند.

موادی مانند سیر، نعنا و گردو تا حدی طبع سرد کشک را خنثی می‌کنند. کشک بادمجان در اکثر ایران غذای محبوبی است که بعنوان غذا یا پیش غذا در مجالس نیز سرو می‌شود.

 

مواد لازم:

  • بادمجان ۲ کیلو
  • سیر له شده ۵ حبه
  • کشک ۳ قاشق غذاخوری
  • پیاز خلالی ۲ عدد بزرگ
  • گردو خرد شده ۵ قاشق غذاخوری
  • نعنا خشک ۲ قاشق غذاخوری
  • زردچوبه، فلفل سیاه به میزان لازم

طرز تهیه:

بادمجان‌ها را پوست بگیرید، هر کدام را از وسط به صورت طولی نصف کنید، در یک آبکش بچینید و روی آن‌ها نمک بپاشید. یک ساعت به بادمجان‌ها زمان بدهید تا تلخی آن‌ها گرفته شود؛ باید آب تیره‌رنگی از بادمجان‌ها خارج شود. بعد از یک ساعت بادمجان‌ها را با آب گرم بشویید، با یک دستمال تمیز رطوبت آن‌ها را بگیرید و سپس سرخ کنید.

بعد از سرخ شدن، بادمجان‌ها را از تابه خارج کنید و روی دستمال کاغذی ضخیم یا حوله‌ی کاغذی قرار دهید تا روغن اضافی آن‌ها خارج شود. پیازها را در همان تابه با کمی روغن تفت دهید تا جایی که رنگ آن‌ها کاملا طلایی شود.

بعد از این که پیازها طلایی شدند، سیر، زردچوبه، فلفل سیاه، نمک و نعنا خشک را به آن اضافه کنید و با حرارت ملایم تفت دهید. از آنجا که نعنا به سرعت می‌سوزد، دقت کنید که حرارت باید خیلی کم باشد.

بادمجان‌های سرخ شده را مجددا به تابه اضافه کنید.

بادمجان‌ها را با دیگر مواد مخلوط کنید، سپس نصف پیمانه آب به تابه بیفزایید و اجازه دهید با در بسته کاملا بپزند. بعد از این که بادمجان‌ها کاملا پختند، با استفاده از پشت قاشق آن‌ها را له کنید. اگر تمایل دارید که بادمجان‌ها کاملا له شوند و بافت کشک بادمجان شما یکدست شود، می‌توانید این کار را با گوشت‌کوب انجام دهید.

پس از له کردن بادمجان‌ها، گردوی خرد شده و کشک را به آن‌ها اضافه کنید. میزان کشک به غلظت و طعم کشک و همچنین سلیقه‌ی شما بستگی دارد. بعد از اضافه کردن کشک، نمک غذا را بچشید و در صورت لزوم کمی نمک به آن اضافه کنید.

در آخر کشک بادمجان را در ظرف سرو ریخته و روی آن را با کشک، پیاز داغ و نعنا داغ تزیین کنید.

 

گردآوریعسل حسن زاده (دارنده مدرک بین المللی آشپزی و شیرینی پزی)

rojacake

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt