دمنوش گل قاصدک و خواص آن

 در گرم, نوشیدنیها

اکثر مردم از این موضوع بی اطلاع هستند که علف های هرز زرد رنگی که در هر بهار در حیات جلوی منزلشان می رویند و ماه ها باید به هرس آن ها بپردازند در واقع گیاهانی هستند که دارای مزایای بسیار فوق العاده ای برای سلامت انسان می باشند. گل قاصدک یکی از همین گیاهان است. گل قاصدک گیاه خودرویی است که در همه نوع خاک رشد می‌کند. تمام قسمت‌های قاصدک مانند ریشه، برگ و گل های آن خوراکی است و خواص دارویی دارد. در این پست به دمنوش قاصدک و خواص آن می پردازیم.

نحوه آماده سازی دمنوش قاصدک

برای تهیه دمنوش قاصدک یا دمنوش برگ قاصدک، ۴-۱۰ گرم از برگ های خشک قاصدک را به صورت خرد کرده و یا پودر درآورده و همرا با یک لیوان آب جوش در قوری بریزید و به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. سپس آن را صاف کرده و میل کنید در صورت نیاز تا سه نوبت در روز تکرار کنید.

قاصدک خشک، طعم گل و تلخی دارد و احتمالا آن را دوست خواهید داشت، نوشیدن دمنوش گل قاصدک به طور مرتب، سبب می‌شود همواره احساس انرژی و قدرت داشته باشید.

درمان کبد

قاصدک مزایایی هم برای کبد دارد. به عنوان مثال، لوتئین و ویتامین C موجود در گیاه قاصدک به عملکرد مناسب کبد و محافظت از آن در برابر آسیب‌های مربوط به سن کمک می‌کند. برخی از ترکیبات مفید موجود در قاصدک می‌توانند خونریزی در کبد را درمان کنند. قاصدک با افزایش آزاد شدن صفرا، هضم را نیز بهبود می‌بخشد، در نتیجه خطر ابتلا به یبوست و مشکلات جدی دستگاه گوارش را کاهش می‌دهد.

کاهش وزن

نوشیدن دمنوش قاصدک یا اضافه کردن برگ و ریشه‌ی این گیاه به غذاهای‌تان می‌تواند از فرآیند کاهش وزن حمایت کند. این یکی از مزایای شگفت‌انگیز گیاه قاصدک برای سلامتی است که دوست داشتیم در این مقاله به شما معرفی کنیم. ادرار تا ۴ درصد چربی دارد. قاصدک با افزایش دادن میزان ادرار کمک می‌کند تا وزن ناخواسته و آب اضافی بدن‌مان را کاهش دهیم. علاوه بر این، قاصدک غنی از مواد مغذی حیاتی است اما کالری کمی دارد. ۴ فنجان قاصدک تنها ۱۰۰ کالری دارد. به همین دلیل است که بسیاری از آدم‌ها استفاده از قاصدک در آشپزی یا استفاده از آن را به عنوان یک شیرین‌کننده‌ی طبیعی و سالم دوست دارند.

کیسه صفرا

گیاه دارویی قاصدک از کبد شما حمایت می‌کند و به عملکرد کیسه صفرا کمک می‌کند. برگ قاصدک به افزایش دفع صفرا از کبد و در نتیجه زدودن سموم از آن و سوخت و ساز چربی کمک می‌کند. این گیاه همچنین برای تحریک کیسه صفرای تنبل موثر است. بنابراین، استفاده از قاصدک برای درمان سنگ کیسه صفرا منطقی به نظر می‌رسد. شما همیشه می‌توانید برگ‌های سبزرنگ و ظریف قاصدک را به سالادتان اضافه کنید یا آنها را بخارپزکنید و بخورید. همچنین می‌توانید چای قاصدک بنوشید. در اینجا دستورالعمل تهیه‌ی چای قاصدک را می‌بینید.

 درمان یبوست

فیبر و دیگر ترکیبات مفید گیاه قاصدک توانایی بهبود سلامت روده و کمک به فرآیند هضم را دارند. فیبر حجم زیادی را به مدفوع اضافه می‌کند و حرکات روده را متناسب می‌کند. کودکان مبتلا به یبوست می‌توانند پس از مصرف قاصدک به طرز قابل توجهی تسکین بیابند. علاوه بر این، گیاه قاصدک همچنین اشتها را تحریک می‌کند. کاهش یبوست یکی از مزایای شگفت‌انگیز قاصدک برای سلامتی است که دوست داشتیم در این مقاله به شما معرفی کنیم.

کم خونی

قاصدک منبع خوبی از ویتامین‌ها، آهن و پروتئین است. آهن نقشی اساسی در تشکیل هموگلوبین خون دارد. پروتئین و ویتامین B به شکل‌گیری گلبول‌های قرمز و همچنین سایر اجزای خون کمک می‌کنند. بنابراین، مقابله با کم خونی یکی از مزایای شگفت‌انگیز قاصدک برای سلامتی است که مایل بودیم در این مقاله به شما معرفی کنیم.

عفونت ادراری

قاصدک حاوی خواص دیورتیک (ادرارآور) است؛ بنابراین، مبارزه با عفونت مجاری ادراری یکی از مزایای شگفت‌انگیز قاصدک برای سلامتی است. نوشیدن دمنوش یا آب قاصدک می‌تواند میزان ادرار شما را افزایش دهد. علاوه بر این، قاصدک با حذف مواد سمی از سیستم ادراری و مهار رشد باکتری از بروز عفونت‌های دستگاه ادراری جلوگیری می‌کند.

سلامت مغز

قاصدک برای سلامت و عملکرد مناسب مغز آن‌قدری خوب و مفید است که این یکی را هم باید در فهرست مزایای شگفت‌انگیز قاصدک برای سلامتی قرار بدهیم. قاصدک غنی از ویتامین K است. ویتامین K دارای توانایی مقابله با آسیب‌های عصبی در مغز است، و به همین دلیل خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می‌دهد.

پاک کننده روده بزرگ

قاصدک پاک‌کننده‌ی شگفت‌انگیز روده‌ی بزرگ است، به حدی که این خاصیت آن باید در فهرست مزایای عالی ریشه و برگ قاصدک جای داشته باشد. قاصدک حاوی مواد ضدعفونی‌کننده است. نوشیدن دمنوش قاصدک می‌تواند به حذف مواد زائد از بدن و بهبود فرآیند هضم کمک کند.

درمان آکنه

مشکل آکنه و بروز آن روی پوست اغلب ناشی از عدم تعادل هورمونی است که ممکن است به علت تغییرات فیزیولوژیکی در طی سال‌های نوجوانی ایجاد شود. آب قاصدک یکی از داروهای خانگی موثر برای از بین بردن آکنه است زیرا حاوی خواص دیورتیک، سم‌زدا و خواص آنتی‌اکسیدانی است. آب قاصدک در بهبود ظاهر پوست، کنترل ترشح هورمون‌ها و حذف سموم از طریق ادرار و عرق موثر است. بنابراین، نوشیدن آب قاصدک می‌تواند از بروز آکنه از داخل بدن جلوگیری کند.

 

 

گردآوری: عسل حسن زاده

rojacake  

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt