طرز تهیه حلیم خانگی

 در آشپزی, پیش غذا, خانه داری, غذا

حلیم از جمله غذاهای بسیار خوشمزه می باشد که خواهان زیادی در ماه رمضان دارد، و نیز یک افطاری فوق العاده خوشمزه و مناسب به حساب می آید.

در ایران حلیم سنتی را با گندم درست می کنند و بیشتر در وعده صبحانه سرو میشود.

گوشتی که در حلیم خانگی مقوی و خوشمزه به کار می برند، هم می تواند گوشت سفید باشد مانند گوشت مرغ و بوقلمون و هم گوشت قرمز گوسفند یا گوساله.

البته حلیم غذای ماه رمضان هم هست و اغلب آن را به عنوان افطار میل میکنند. هر چند تهیه حَلیم آماده بسیار راحت و بی دردسر است اما قطعا طعم حلیم خانگی را در هیچ حلیم فروشی ای نمی توان پیدا کرد.

 

مواد لازم:

پیاز: ۱ عدد متوسط

آب: به مقدار لازم

نمک: به مقدار لازم

گندم (ترجیحا پوست کنده): ۵۰۰ گرم

گوشت (ترجیحا بوقلمون): ۲۵۰ گرم

روغن حیوانی یا کره آب شده: به مقدار لازم

شکر و دارچین: به مقدار لازم برای تزیینات

کنجد در صورت دلخواه: مقداری برای تزئین

طرز تهیه:

برای تهیه یک حلیم خانگی ابتدا گندم را حدود ۱۲ ساعتی خیس میکنیم و بعد آب آن را خالی میکنیم و به همراه ۱۸ لیوان آب داخل قابلمه بزرگی میریزیم تا به جوش بیاید و در حین جوشیدن کف های روی آن را با قاشق حتما بگیرید تا باعث سیاه شدن حلیم نشود. بعد جوش آمدن آب، حرارت را کم کم کنید و در قابلمه را ببندید و بگذارید تا گندم خوب بپزد.

در این فاصله گوشت را با یک عدد پیاز که به دو تا سه قسمت خرد شده به همراه دو لیوان آب در قابلمه ای دیگر ریخته و روی حرارت میگذاریم و بعد از جوشیدن میگذاریم روی حرارت ملایم که کاملا بپزد. برای پخته شدن گوشت حداقل سه ساعت زمان لازم است. البته وقتی گوشت نیم پز شد میتوانید مقداری نمک به آن اضافه کنید تا مزه دار شود.

گندم را در حین پخت هر از گاهی هم بزنید تا ته نگیرد و بعد از حدود چهار ساعت آن را از روی حرارت بر دارید و وقتی کمی از حرارت افتاد با گوشت کوب برقی و یا داخل مخلوط کن خوب له کنید تا به شکل پوره شود. در غیر این صورت آنقدر هم بزنید تا صاف و یکدستش کنید.

گوشت پخته شده را هم ریش ریش کنید. آبش را از صافی رد کنید و به همراه گوشت داخل گندم له شده بریزید. مجددا  مواد را به مدت بیست دقیقه با گوشتکوب بکوبید. (به هیچ وجه برای له کردن گوشت در گندم از روش چرخ کردن و یا میکس کرن در غذا ساز استفاده نکنید) مقداری نمک داخل آن بریزید و اجازه دهید حلیم نیم ساعت دیگر هم روی حرارت ملایم بپزد.

وقتی خوب قوام آمد و به اصطلاح کشدار شد آن را از روی حرارت بردارید و در ظرف مورد نظرتان بکشید و در زمان کشیدن روی آن روغن حیوانی یا کره آب شده بریزید و با دارچین، شکر و کنجد تزیین کنید.

نکته:

  • هر چه بیشتر حلیم را بکوبید بیشتر کش خواهد آمد.
  • حین پخت می توانید یک عدد چوب دارچین به مواد اضافه کنید و بعد از پخت چوب را خارج کنید.
  • موقع پختن گندم، درب قابلمه را نیمه باز بگذارید، زیرا بستن درب قابلمه باعث سر رفتن گندم می‌شود.
  • برای کاهش زمان پخت حلیم خانگی می‌توانید از بلغور گندم استفاده کنید.

 

گردآوریعسل حسن زاده (دارنده مدرک بین المللی آشپزی و شیرینی پزی)

rojacake  

 

Recommended Posts
نظرات/پیشنهادات
  • ناشناس

    عالی بود ممنون

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt