شله زرد

 در آشپزی, خانه داری, دسر

شله زرد یکی از دسر های خوشمزه سنتی و قدیمی ایرانی است که امروزه بیشتر برای مناسبت های مذهبی به صورت نذری طبخ میشود.

شله زرد یکی از محبوب‌ترین دسرهای ایرانی است که مواد اصلی آن برنج، شکر و زعفران هستند.

در تهیه شله زرد بهتر است از برنج نیم‌دانه یا همان برنج خرد شده استفاده کرد. اما در صورتی که برنج نیم‌دانه در دسترستان نیست می‌توانید برنج ایرانی معمولی را از شب قبل خیس کنید تا موقع طبخ کمی نرم شده باشد.

 

مواد لازم:

برنج  ۲ لیوان

شکر ۴ لیوان

آب ۱۲ لیوان

کره ۵۰ گرم

گلاب ۱ استکان

زعفران ۱ مثقال

خلال بادام ۴\۱ لیوان

روغن مایع ۱ قاشق غذاخوری

پودر دارچین و خلال پسته به میزان لازم

طرز تهیه:

ابتدا برنج را شسته و به مدت ۲۴ ساعت با ۱۲ الی ۱۳ لیوان آب خیس کنید و موقع پخت در ظرف مناسب با حرارت نسبتا زیاد قرار میدهیم و در قابلمه را نیمه باز میگذاریم تا آب برنج بجوش آید، در این مرحله نباید اصلا برنج را هم بزنید.

در این مرحله زعفرانتان را بسابید و در آب دم کنید، خلال بادام را هم با یک استکان گلاب که داشتیم خیس کنید تا عطر بادام دو برابر شود.

وقتی برنج شکفته شد و آب را در خود جذب کرد حرارت را کم میکنیم و در این مرحله باید برنج را هم بزنید، نکته مهم در این مرحله این است که نباید دیگر در این مرحله به برنجتان آب اضافه کنید چون این کار باعث میشود شله زردتان موقع خوردن و قاشق زدن آب بیندازد.

وقتی برنج کاملا شکفته شد و وا رفت باید شکرتان را اضافه کنید و هم بزنید، اگر برنجتان در حال سفت شدن بود اصلا نگران نباشید چون با اضافه کردن شکر برنج دوباره شل میشود، پس به هیچ وجه آب اضافه نکنید، و همچنان برنجتان را هم بزنید تا ته نگیرد. (حدودا ۲۰ دقیقه)

بعد از زمان طی شده خلال بادام و گلابتان را که با هم مخلوط کرده بودید را به مواد شله زرد اضافه کنید و باز به مدت ۱۵ دقیقه اجازه میدهیم با بقیه مواد به آرامی بپزد.

بعد زعفران دم کشیده را اضافه میکنیم. میزان زعفران به خودتان بستگی دارد ولی در کل باید میزان زعفران در حدی باشد که شعله زردتان رنگ نارنجی بگیرد و بعد از این مرحله کره را اضافه میکنیم و هم میزنیم برای شفاف تر شدن شله زرد از یک قاشق روغن مایع استفاده میکنیم و بعد از ۱۵ دقیقه جوشیدن کره با بقیه مواد، در ظرف را میگذارین تا کاملا دم بکشد.

شله زرد شما آمادست در ظرف مناسب سرو بریزید و با دارچین و خلال پسته و بادام تزیین کنید، نوش جان.

نکته:

  • برای برنج بهتر است از برنج خورد یا به اصطلاح برنج نیم دانه استفاده کنید.
  • زمان پخت برای این میزان مواد حدودا بین ۳ تا ۴ ساعت میباشد.
  • نکته مهم میزان پیمانه شله زرد است، هر اندازه پیمانه ایی که انتخاب میکنید باید با همان پیمانه آب و شکر را به نسبت چند برابر کنید
  • اگر ۱ پیمانه برنج استفاده میکنید با همان پیمانه ۲ لیوان شکر و ۶ لیوان آب باید استفاده بکنید.

 

گردآوریعسل حسن زاده (دارنده مدرک بین المللی آشپزی و شیرینی پزی)

rojacake  

Recommended Posts
نظرات/پیشنهادات
  • ناشناس

    ممنون عالی بود

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt