کوه عینالی!

 در آشنایی با توریستی ایران, گردشگری

کوه عون بن علی (عینالی):

کوه عون بن علی مشهوربه عینالی،کوه وآرامگاهی برفراز رشته‌ کوه سرخاب درشمال شهرتبریزاست.عینالی از سال۱۳۸۰ به بعدازکوهی خشک وخشن به کوهی باطبیعت سبزتبدیل شده وآرام آرام به تفرجگاهی زیباومکانی برای گردش وتفریح تبریزی هاتبدیل شد.

این کوه از محبوبترین دیدنی های تبریز،به مجموعه ای ازقلل، تپه‌ها، دره‌هاو… گفته می شودکه بابلندی‌های سرخ فام به عینالی شهره دارد ومرتفع ترین نقطه آن۱۹۶۰مترازسطح دریا است.

تفریحات کوه عینالی در تبریز؛

بقعه عون بن علی:

بر فراز کوه عون بن علی بقعه‌ای وجود دارد که قدمت آن به دوره ایلخانی باز می‌گردد و منسوب به دو تن از فرزندان حضرت علی (ع) به نام‌های عون بن علی و زید بن علی است. این بنا در گذشته آتشکده و عبادتگاهی بوده است.  بنا به نظر ژان پاتیست تاورنیه، جهانگرد فرانسوی این مکان در گذشته کلیسا بوده که پس از ورود اسلام به ایران، به مسجد و زیارتگاه تبدیل شده است.

معماری این مسجد:

شیوه معماری بنا به سبک معماری دوره ایلخانی است و درمجموع از ۹ اتاق، ۶ گنبد، هشتی، ایوان، دو میل مناره توپر و پنج ستون سنگی بزرگ تشکیل یافته است. ستون‌های قدیمی در گذشته از جنس چوب بوده که در انجام بازسازی‌ها ستون‌های سنگی جایگزین آن‌ها شده‌اند. همچنین عمده مصالح به کار رفته در بنای بقعه، سنگ کوه سرخاب و اندکی آجر است.


تله کابین تبریز:

از مهمترین و محبوب ترین وسایل تفریحی در این منطقه تله کابین تبریز است که در بین مسافران بسیار محبوب و پر طرفدار است. در ابتدا این تله کابین در سال ۱۳۸۹ افتتاح شد و با توجه استقبال بالایی که از آن شد قرار است در سه فاز این مجموعه تفریحی به بهره برداری برسد، تله کابین تبریز ۶ دکل دارد که در فاز نهایی قرار است به ۲۴ عدد افزایش یابد. هر کابین این تله کابین ظرفیت ۸ نفر را دارد و مسافتی که شما با آن طی خواهید کرد ۱۴۸۰ متر است.

 

زیپ لاین عینالی تبریز:

بعد از تله کابین که عمده جذابیت این منطقه محسوب می شود، یکی دیگر از امکانات تفریحی در کوه عینالی در تبریز زیپ لاین است که تجربه ی یکی تفریح هیجان انگیز را برایتان فراهم می آورد و در فروردین ماه ۱۳۹۷ پس از ماه ها تاخیر نیز افتتاح گردید. زیپ لاین عینالی ۵۰۰ متر طول دارد و اختلاف ارتفاع دو نقطه ابتدایی و انتهایی آن به ۷۵ متر می رسد.

دریاچه مصنوعی داغ گلی:

یک دریاچه ی مصنوعی در سمت غرب کوه عینالی در تبریز وجود دارد که حدود ۵۴ هزار مترمکعب مساحت دارد و در کنار آن امکانات تفریحی و رفاهی بسیاری وجود دارد و اگر از بالا تماشا کنید چشم انداز بی نظیری را برایتان به وجود می آورد.

قایق سواری در دریاچه:

در این دریاچه امکانات تفریحی آبی نظیر قایق سواری موجود است. شما می‌توانید از قایق موتوری یا قایق پدالی برای گشت و گذار در دریاچه‌ی عینالی استفاده کنید.

فضای سبز و جنگل :

فضای سرسبز و جنگل هایی که در مساحت ۵۶۱۲ هکتار در بخش های شمالی رشته کوه های عینالی به وجود آمده سبب شده اند تا محیطی برای گردشگران فراهم باشند تا در آن در کنار خانواده و دوستان پیک نیکی را فراهم آورندو ساعاتی را خوش باشند.

رودخانه آجی چای :

یکی از اصلی ترین جریان های آب در منطقه عینالی رودخانه آجی چای است، این رود تمام دره های شمالی کوه ها از سمت شرق به غرب را پوشش می دهد و رودی را که از کوه سبلان سرچشمه می گیرد را به دریاچه ارومیه می ریزد.

آبشار مصنوعی کوه عینالی تبریز:

در نزدیکی ایستگاه اول تله کابین، آبشار مصنوعی ایجاد شده که نمای آن زیبایی طبیعت کوه عینالی را دو چندان کرده است. البته باید بدانید که این آبشار در بهار و تابستان آب دارد و پاییز و زمستان راه ورود آب به آن بسته می شود.

مجسمه عظیم قیچی ساز:

یک مجسمه ی بزرگی هم از مردی که یک قیچی در دست دارد در پای کوه عینالی وجود دارد که نشانه ای از یکی از مشهورترین ورزشکاران ایرانی است که هیمالیا نورد بوده و تمام چهارده قله ی هشت هزار متری دنیا را زیر پا گذاشته است.

بهترین زمان بازدید از کوه عینالی:

شرایط آب و هوایی سرد و کوهستانی تبریز باعث میشود تا در پاییز و زمستان روز‌های به شدت سردی را در آن تجربه کنید. مخصوصا در ارتفاعاتی مانند عینالی که درجه هوا به شدت کاهش پیدا میکند. برای تجربه بهترین لحظات در این کوه پیشنهاد می‌کنیم اواسط بهار تا اوایل پاییز را مد نظر داشته باشید. در این بازه زمانی نه تنها آب و هوا عالی می‌باشد، بلکه طبیعت منطقه کاملا سرسبز بوده و از مناظر زیبا در کنار تفریحات هیجان انگیز لذت خواهید برد.

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt