غار ده شیخ

 در آشنایی با توریستی ایران, گردشگری

ده شیخ یکی از بی بدیل ترین شگفتی ها و خلقت های خدادادی است که فقط باید از نزدیک آن را نظاره گر شد و به قدرت خداوند یکتا پی برد. این غار زیبا که به ” علی صدر ۲″ معروف است در ۵۱ کیلومتری شهر یاسوج در استان کهگیلویه و بویر احمد واقع است. کارشناسان و محققان پیش بینی کرده اند که در سال های آینده این غار یکی از غارهای آهکی گردش پذیر ایران و یا حتی دنیا تبدیل می شود.

غار ده شیخ در کجا قرار دارد ؟

غار ده شیخ که در ۲ کیلومتری روستای ده شیخ و در ۵۱ کیلومتری شهر یاسوج و ۳۵ کیلومتری شهر سی سخت واقع است. برای اینکه به این جاذبه گردشگری شگفت انگیز دسترسی پیدا کنید ابتدا باید به شهر یاسوج سفر کرده.

بعد از طی کردن مسافتی تقریباً ۴۵ کیلومتری به بخش پاتاوه شهرستان دنا برسید و بعد از عبور کردن از مناظر تاریخی و طبیعی پل پاتاوه به دنیای راز آلود و غار ناشناخته ایران می رسید غاری که کارشناسان و غارنوردان لقب ” علی صدر ۲″ به آن دادند.

قدمت غار ده شیخ:

قدمت این غار به ۱۳۵ میلیون سال پیش می رسد. این غار کاملا طبیعی می باشد که شکل گیری آن را به دوره دوم زمین شناسی متعلق می دانند. استخوان ها و سفال هایی که در این قاره ۱۳۵ میلیون ساله کشف شده است نشان از آن دارد که برخی از انسانها در مقطعی از تاریخ این غار شگفت انگیز را برای زندگی کردن برگزیدند.

البته ناگفته نماند هنوز قدمت این سفال ها به درستی تعیین شده ولی کارشناسان قدمت آن ها را به پیش از ظهور اسلام نسبت دادند. از آنجایی که هیچ گونه نقاشی و خطی روی دیواره های غار وجود ندارد مشخص می کند که این مکان درطول قرن ها ناشناخته و دست نخورده باقی مانده است. غار ده شیخ یکی از حدود ۶۰۰ غار شناسایی شده در کشور است و به لحاظ وسعت و عمق تاکنون رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

وجه تسمیه غار ده شیخ :

قرارگیری در بالادست روستایی به همین نام وجه تسمیه غار ده شیخ است. جالب است بدانید در طول قرن های متمادی این غار به شکل ناشناخته ای باقی مانده بود تا وقتی که چند سال قبل از طرف بعضی افراد محلی در روستای ده شیخ پاتاوه کشف شد و تا به امروز به وسیله غارشناسان و محققان سه مرحله اکتشاف در این غار صورت گرفته است.

ورودی های زیبای غار ده شیخ:

بعد از این که کوه را پشت سر گذاشتید وبه دهنه غار شگفت انگیز می رسید. دهانه این غار در ارتفاع ۱۶۷۰ متری از سطح دریا واقع شده و بسیار تنگ و باریک است، به طوری که باید مسیر ابتدای غار را که در حدود ۵ تا ۶ متر را به صورت نشسته طی نمود تا به ورودی هایی در ارتفاع ۲۵ تا ۲۰ متر برسید. دهانه غار ده شیخ درست روبه روی قله قاش مستان، دنا قرار گرفته است.

ورودی های غار یکی از حیرت انگیزترین احساسات را برای شما رقم می زند که با قدم زدن در فضایی اسرار آمیز با ستون های زیبای طبیعی و قندیل های آویزان می توانید تجربه کنید.

زیبایی و جلای خاص غار با ریزش قطرات آب از قندیل ها تکمیل می شود به گفته کارشناسان ریزش آب نشان از این دارد که قندیل ها در حال رشد بوده و فضای زنده ای در این غار حاکم است چرا که در طول قرن های متمادی رشد کرده و همچنان با این روند پیش میرود.

________

گردآوری : مرسده‌رنجبر

آبشار پیرغار

maahkhatoon97

جدیدترین ها

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt