سد مونتیسلو کالیفرنیا

 در آشنایی با توریستی سایر کشورها, گردشگری

زمین پر از شگفتی و زیبایی است. در گوشه و کنار این کره خاکی پدیده هایی وجوددارند که آنقدر شگفت انگیز هستند که باورشان سخت است. برخی آنقدر عجیب هستند که دوست داریم به آن مقاصد سفر کنیم تا با چشم خودمان این پدیده های خارق العاده را ببینیم.

در این مقاله شما را با سد مونتیسلو کالیفرنیا آشنا خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره این سد زیبا بیشتر بدانیم.

سد مونتیسلو بر روی رودخانه ی Putah در شهرستان نپا ، کالیفرنیا در ایالات متحده ساخته شده است. سدی که میزبان این حفره ی عظیم است , بین سال های ۱۹۵۳ تا ۱۹۵۷ ساخته شد و قسمتی از پروژه ای با نام Solano بود. این پروژه می خواست تا آب مورد نیاز شهر های اطراف سد از جمله سولانو و Yolo را تامین کند .

نام سد چگونه انتخاب شده است؟!

نام سد از شهری گرفته شده است که با ساخت این مکان به زیر آب رفت، و اگر زمانی که سطح آب آن پائین است به این مکان بروید می توانید بقایای این شهر را در دریاچه ی مصنوعی که پشت سد به وجود آمده است , ببینید.

جالب است بدانید:

چیزی که این سد را خاص و شگفت انگیز می کند حفره ی عظیمی است که در دل این سد قرار دارد . زمانی که آب پشت سد به بالاترین سطح خودش برسد اتفاق جالبی رخ می دهد . یک حفره ی عظیم شروع به مکیدن آب اضافی سد می کند . این حفره که به آن Glory Spillway می گویند زمانی دیدنی است که ارتفاع آب پشت سد ۱۵.۵ فوت بالاتر از سطح حفره می رسد و حفره شروع به مکیدن آب می کند.

از نظر فنی این حفره که بیشتر شبیه به قیف عظیم بتنی میان آب های جمع شده ی پشت سد. است. این حفره قطری حدود ۷۲ فوت دارد و کم کم در قسمت های باریک به ۲۲ فوت می رسد و می تواند در زمان سر ریز آب سد در هر ثانیه ۴۸،۴۰۰ فوت مکعب آب را به داخل خود بمکد .

لحظه ای که آب از طریق این حفره از سد تخلیه می شود بسیار دیدنی است و می توان گفت به یکی از دیدنی های منطقه تبدیل شده است . این حفره با توجه به مشخصاتی که دارد یکی از بزرگترین دریچه های تخلیه ای است که تا به حال در یک سد ساخته شده است.

بعد از این که آب توسط حفره ی Glory Spillway مکیده می شود از طریق کانالی تا چندین متر به پائین فرستاده می شود و سپس از طریق دریچه ای که به زمین های اطراف سد راه دارد , خارج می شود.در فصول خشکسالی و زمانی که با کاهش بارندگی ها سطح آب سد پائین می رود , می توانید چهره ی دیگری از این حفره ی ترسناک را ببینید و شاید به شما ثابت شود که آن قدر ها هم ترسناک. نیست.

این دریچه زمانی که سطح آب سد پائین است و هیچ احتمالی مبنی بر سر ریز آب وجود ندارد محلی است برای ماجراجویان و کسانی که به دنبال تفریح در اماکن پر هیجان هستند.

تفریحات:

درست زمانی که سطح آب سد پائین می رود , نوبت به آن می رسد که افراد ماجراجو از این حفره نهایت آدرنالین ممکن را استخراج. کنند.

در فصول خشك سال و زمان خشكسالي اسكيت بورد بازها و دوچرخه سواران حرفه اي، از بخش افقي و بيروني سرريز حفره عظمت به عنوان يك نيم دايره براي بازي هاي خود استفاده. مي كنند.

به دلايلي كاملا واضح شنا و قايق سواري در اطراف حفره ممنوع است. اما بعضا برخي از افراد جسور كه پيش از حد به شناي خود اطمينان داشته اند باعث بوجود آمدن تراژدي هاي تلخي شده اند مانند دختر دانشجويي كه در سال ۱۹۷۷ در نزدیکی حفره شنا می کرد و متاسفانه به كام حفره فرو. رفت.

 

اگر به بخش گردشگری علاقمند هستید از مقاله قبلی ما نیز دیدن کنید.

روی لینک زیر کلیک کنید.

 ساحل شیشه ای

 

گردآوری:صبا طاهری

Maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt