گردهمایی کتابخوانی

 در فرهنگ و هنر, گردهمایی, معرفی کتاب

 

جلسه کتابخوانی سرای محله دروس

جلسات کتابخوانی ما هر دو هفته یک بار روزهای دوشنبه در سرای محله دروس برگزار می شود و اولین کتابی که مورد بحث و بررسی قرار گرفت چهار میثاق اثر دون میگوئل رونیز بود.

دلیل انتخاب این کتاب توسط من برای این بود که در سال ۸۳ دچار یک بحران افسردگی شده بودم ، و این بحران درست بعد از وقوع زلزله بم رخ داد، من همیشه نگران بودم  و پر از دلشوره!!!

ولی به طرز اعجاب آوری با خواندن این کتاب زندگیم عوض شد، چهار میثاق تاثیر بسیار زیادی روی زندگی و روابط من با دیگران گذاشت.

در همان سال ۸۳ من به خاطر بهتر شدن حالم حدود ۵۰ عدد از این کتاب را به دوستان و نزدیکانم هدیه کردم و در این سالیان شاید بیش از ۱۰۰ عدد از آن را هدیه داده ام، چون فکر کردم  کتابی که مرا از افسردگی نجات داده صددر صد می تواند برای دیگران هم خوب باشد و درس های مفیدی را در بر داشته باشد.

چهار میثاق به نوعی کتاب مقدس من محسوب می شود و به خاطر دست آوردی

که برایم داشته جلسات کتابخوانی را با این کتاب شروع کردم.

روند کار جلسه کتابخوانی

ما  کتاب را به سه  یخش تقسیم کردیم تا همه عزیزان بتوانند کتاب را مطالعه کنند و برای از بین بردن  اهمال کاری شرایطی را فراهم کردیم که همه بتوانند از جلسه استفاده کنند چه آنان که اهل کتاب هستند چه دوستانی که اهل کتاب نیستند

شرایط از این قرار بود:

ارائه پی دی اف

ارائه کتاب به شکل صوتی از کانال  تلگرام  هدهد

و این نکته را هم اضافه کردیم، اگر باز هم نتوانستید کتاب را مطالعه کنید حتما حضور پیدا کنید تا بتوانید از مطالبی که دوستان دیگر به اشتراک می گذارند استفاده کنید، شاید درس هایی برای شما هم داشته باشد و به مرور علاقه مند شوید،  با وجودی که این برنامه  تازه شروع شده است ولی با اسقبال خوبی از طرف بانوان روبرو شد.

معرفی کتاب چهار میثاق

کتاب چهار میثاق خِرَد سرخپوستان تولتِک، مطمئنا یکی از بهترین کتاب هایی است که هر کسی می تواند بخواند. این کتاب فوق العاده طوری است که از ابتدا تا انتها نکته های کاربردی را به ما می گوید که شاید قبلا آن ها را به زبان های دیگری شنیده باشیم، ولی با خواندن زبان زیبای کتاب می توان به درک بالاتری از آنها رسید و شاید دوباره در ذهن ما جرقه ای زده شود که این موضوعات بخش مهمی از زندگی ما انسان هاست.

انسان ها با خود میثاق های مختلفی دارند که براساس آنها عمل می کنند و اکثر میثاق ها حالت منفی دارد. اما چهار میثاق ای که در این کتاب گفته می شود مواردی هستند که اگر بتوانیم آن میثاق ها را با خود ببندیم، بدون شک زندگی بهترین خواهیم داشت. از این چهار میثاق، میثاق اول مربوط به این است که با کلام خود نگاه نکنید و ۳ میثاق بعدی هم زاییده میثاق اول هستند.

میثاق یعنی چه؟

معنی واژه ی میثاق در فرهنگ لغت فارسی معین «عهد»،«پیمان» است.در این کتاب یعنی انسان ها با خودشان عهد هایی دارند که آن ها را رعایت می کنند اما اغلب میثاق ها منفی هستند. به تدریج که این میثاق ها را می پذیریم آنها را باور می کنیم و وقتی آنها را بدون قید و شرط باور کنیم به آن ایمان می گویند.

چهار میثاق دون میگوئیل عبارتند از:

  1. با کلام خود گناه نکنید!
  2. هیچ چیز را به خود نگیرید!
  3. تصورات باطل نکنید!
  4. همیشه بیشترین تلاشتان را انجام دهید!

 

نظر دوستان  شرکت کننده در مورد کتاب چهار میثاق

همه دوستانی که آمده بودند نظرشان این بود که این کتاب بسیار خوب و کاربردی است، تنها یک نفر کتاب را از قبل خوانده بود، ایشان هم معتقد بودند که این کتاب زندگی ا شان را عوض کرده است و من از شنیدن این موضوع بسیار خوشحال شدم.

دوست دیگری گفت: واقعا ممنوم که این کتاب را معرفی کردید چون هر قسمت از  آن را که می خواندم، فکر می کردم برا ی من نوشته  شده!!!

چقدر تا به حال کارهای اشتباهی در مورد خودم و فرزندانم انجام دادم ولی از روزی که با میثاق ها آشنا شدم تصمیم گرفتم آنها را به کار ببندم.

بسیار خوشحال کننده بود که این کتاب مورد پسند همه عزیزان قرار گرفته است اگر تا به حال فرصت نکردید این کتاب را بخوانید حتما این کار ار انجام بدهبد حتی می توانید صوتی آن را در ماشین گوش کنید..

در مجموع کتاب چهار میثاق ما را با خودمان و دنیای پیرامون مان آشتی می دهد و بعد از خواندن آن

از خیلی قید و بندهای آزار دهنده ایی که گرفتارش بودیم و نمی دانستیم آزاد و رها  می شویم.

 

 

امیدواریم که در جلسات بعدی دوستان بیشتری به گروه کتابخوان  اضافه شوند.

کتاب بعدی که مورد خوانش قرار خواهد گرفت ” کافه ایی به نام چرا؟ ” نام دارد

تاریخ برگزاری این جلسه ۲۵ شهریور خواهد بود ساعت ۱۰ تا ۱۲ در سرای محله دروس

 

منبع: Jannahnews

گردآوری و برگزار کننده : پریسا مشکین پوش

 

جدیدترین ها
نظرات/پیشنهادات
  • پریسا مشکین پوش

    سلام دوست عزیز
    از حضورتون خیلی خوشحال خواهم شد

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt