ژیمناستیک

 در ورزش

ژیمناستیک چیست؟

ژیمناستیک ورزشی است که توان بدنی، استقامت، انعطاف بدنی و چابکی ورزشکار را به چالش می کشد. ورزشکاران، تکنیک های ورزشی مثل پرش، چرخش و پشتک را در انواع مراسم های مختلف به معرض نمایش درآورده تا توانایی های فردی خود را نشان دهند. در حال حاضر ۳ نوع ژیمناستیک به طور گسترده وجود دارد: ژیمناستیک ریتمیک، هنری و ترامبولین.
تیم های ژیمناستیک در سطح المپیک از ۶ ورزشکار تشکیل شده، که به این افراد ژیمناست گفته می شود. با وجود اینکه اجرای ورزش ژیمناستیک معمولاً به صورت انفرادی می باشد، اما ژیمناست ها برای مقام های انفرادی و تیمی با هم رقابت می کنند. اینگونه از رقابت ها با نام «رویارویی» شناخته می شود.


اصول ژیمناستیک:

۳ شاخه ی اصلی برای ژیمناستیک وجود دارد (هنری، ریتمیک و ترامبولین) که هر کدام از این شاخه ها شامل انواع مراسم مخصوص به خود می شوند. از آنجایی که تعداد مراسم های خاص این ورزش بسیار بالا است، معیارهای گوناگون و اساس کلی متفاوتی، برای آن ها در نظر گرفته شده است.

ژیمناستیک هنری :

ژیمناستیک هنری به عنوان یک ورزش بسیار محبوب و مدال آور در المپیک حضور دارد و شامل انجام حرکات خاص ژیمناستیک در قالب نمایش نیرو، چابکی ، انعطاف پذیری ، کنترل و هماهنگی و البته تعادل بین اعضای بدن و جسم ورزشکار می شود . این ورزش نیز زیر نظر فدراسیون بین المللی ژیمناستیک مدیریت و اداره می شود و از آن می توان به عنوان محبوب ترین ورزش یا سبک ورزشی در رشته ژیمناستیک نام برد . این نوع ژیمناستیک در دو گروه مختلف مردان و زنان انجام می شود که بر روی سطوح و وسایل مختلف حرکات را انجام می دهند ، جالب است بدانید که در این نوع ژیمناستیک حرکات مردان ۶ نوع و حرکات گروه زنان در ۴ نوع انجام و برگزار می شود.
حرکات زنان در ورزش ژیمناستیک هنری شامل حرکات زمینی ، پرش از خرک ، پارالل ناهم سطح ( میله های نامتقارن ) و چوب موازنه ( چوب تعادل ) می باشد که مجموع چهار حرکت را شامل می شود و حرکات مردان در این ورزش به ترتیب شامل حرکات زمینی ، بارفیکس ، پرش خرک ، پارالل ، دار حلقه و خرک حلقه می شوند که در مجموع شش حرکت مردانه در این ورزش انجام می شود.

 ژیمناستیک ریتمیک :

یک ورزش تک نفره یا گروهی (دو نفره یا بیشتر) است که توسط توپ، حلقه یا ربان و طناب‌های مخصوص ژیمناستیک انجام می‌شود.این ورزش تلفیقی از ژیمناستیک، رقص و رقص‌های باله است که حرکاتی منظم و ریتمیک حاصل آن است.
در مسابقات انفرادی، شرکت کنندگان با ۴ یا ۵ وسیله چند برنامه اجرا می‌کنند و در مسابقات تیمی، تیمهای ۵ نفره یک بار با میل برنامه اجرا می‌کنند و یک بار به این صورت که دو نفر از آن‌ها به حلقه و سه نفر به روبان مجهز هستند. در برنامه‌های گروهی، کار بر اساس قابلیتهای ورزشکاران در انجام حرکات هماهنگ و هم‌گام و توانایی آن‌ها در به کار بردن ابزارها ارزش‌گذاری می‌شود. هرقدر بده بستان بین ورزشکاران بیشتر باشد، تماشاگران بیشتر محو زیبایی، هیجان و مهارت گروه می‌شوند.

ژیمناستیک ترامپولین:

ژیمناست‌های ترامپولین مجموعه‌ای از حرکت‌های کوتاه را انجام می‌دهند که شامل انواع پیچ و تاب‌ها، پرش‌ها و پشتک‌ها است. تکنیک دقیق و کنترل کامل بدن برای موفقیت حیاتی است. داورها به سختی، اجرا، طول زمان پرش یا پرواز و جا به جایی افقی نمره می‌دهند.
سه وضعیت فرود اساسی برای پرش‌ و پشتک‌ها جود دارند:
تاک : در هنگام فرود زانوها و مفاصل متصل به باسن خم می‌شوند و به سینه می‌چسبند.
پایک : موقعیتی است که پاها صاف قرار می‌گیرند ولی به بخش بالا تنه نزدیک‌تر می‌شوند لذا بخش بالا و پایین بدن شبیه به حرف L  می‌شود.
لِی‌آوت یا مستقیم: موقعیت فرود به حالت مستقیم.
ورزشکاران برای به دست آوردن نمره بالاتر درسختی به حرکات خود چرخش و پیچ و تاب اضافه می‌کنند.

یک نکته جالب!

ارتفاع پرش‌ بر روی ترامپولین چگونه اندازه گیری می‌شود؟

پرش‌ها با استفاده از سنسور اندازه گیری می‌شوند. این دستگاه در زیر ترامپولین نصب شده است تا مدت زمان تماس بر روی بستر ترامپولین را ثبت کند. بنابراین از این طریق می‌توان به مدت زمانی که ورزشکار در هوا سپری می‌کند امتیاز داد.

تاریخچه کوتاه ژیمناستیک:

سرچشمه ژیمناستیک به دوران باستان باز می گردد. یونانی ها و رومی ها طرفدار ژیمناستیک بودند و از آموزش ژیمناستیک برای آماده سازی نیروهای نظامی خود استفاده می کردند تا توانایی  سربازها را در جنگ بالا ببرند. به عنوان مثال ، ژیمناستیک می توانست به مهارت های سوارکاری  سربازان کمک کند. علاوه بر آموزش نظامی ، از حرکات ژیمناستیک نیز برای اجرای مراسم سرگرم کننده استفاده میشد .

ژیمناستیک مدرن زمانی ایجاد شد که دو متخصص ورزشی تصمیم گرفتند که از میله بارفیس و میله های موازی برای انجام حرکات بدنسازی استفاده کنند.
ژیمناستیک آقایان سرانجام در بازیهای مدرن المپیک در سال ۱۸۹۶ پذیرفته شد و پس از آن بانوان در سال ۱۹۲۸ وارد المپیک شدند . نیروی دریای آمریکا در سال ۱۹۴۲ ژیمناستیک را روشی برای تربیت سربازان بی باک  به کار گرفت و دریافت که  این رشته  آگاهی مکانی بهتری به سربازان  می دهد.
بعداً بخش ۱۰۱ هوابرد ارتش آمریكا  به منظور توسعه چابکی ، تعادل ، قدرت و اعتماد به نفس در سربازان از این رشته  استفاده کرد .

برخی از ابزارهای ورزش ژیمناستیک:

چوب موازنه :

یکی از ابزارهای ورزش ژیمناستیک هنری است. این ابزار تنها توسط بانوان ژیمناستیک‌کار بکار می‌رود. این ابزار از چهارچوبی از جنس فلز (بیشتر فولاد) و تیری چوبی با روکش جیر یا چرم ساخته می‌شود. حداکثر زمان تمرین با چوب موازنه یک دقیقه و سی ثانیه است.


بارفیکس:

یکی از ابزارهای ورزش ژیمناستیک هنری است. بارفیکس یک میله افقی است که از فلز (بیشتر فولاد) ساخته می‌شود. بارفیکس اولین بار توسط دانشمندی به نام عبدالحسین شیبانی در روستای پیشوا از توابع ورامین ، یکی از شهرستان های استان تهران اختراع شد . در نوع خانگی بارفیکس، معمولاً میله آهنی بارفیکس در چهارچوب در فیکس می‌شود و برای تمرین‌های ساده در خانه به کار می‌رود.


دارحلقه :

یکی از ابزارهای ورزش ژیمناستیک هنری است. این ابزار تنها توسط مردان ژیمناست، بکار می‌رود.


میله‌های پارالِل یا موازی :

یکی از ابزارهای ورزش ژیمناستیک هنری است. این ابزار هم توسط زن هم توسط مرد به کار میرود. میله‌های پارالل روی چهارچوبی تکیه دارند که از جنس فلز (بیشتر فولاد) ساخته می‌شود. خود میله‌ها از چوب یا ماده‌ای مرکب ساخته می‌شوند.


پارالِلِ ناهم سطح:

یکی از ابزارهای ورزش ژیمناستیک هنری است. این وسیله از میله‌هایی نامتقارن درست شده‌است. پارالل ناهم‌سطح تنها توسط بانوان ژیمناستیک‌کار استفاده می‌شود. میله‌های آن از چوب، پلاستیک یا مواد مرکب درست می‌شوند.

خرک حلقه:

یکی از ابزارهای ورزش ژیمناستیک هنری است. این ابزار تنها توسط مردان ژیمناستیک‌کار بکار می‌رود.

مزایای ژیمناستیک:

۷ مورد از بهترین مزایای ژیمناستیک برای بدن و ذهن ورزشکار:
۱•افزایش انعطاف پذیری
۲•ارتقاء سلامت استخوان
۳•افزایش قدرت بدنی
۴•کمک به پیشگیری از بیماری ها
۵•ارتقاء انضباط فردی
۶•بهبود هماهنگی اعضای بدن
۷•افزایش تمرکز

 

اگر به بخش ورزش علاقه مند هستید، از مقاله قبلی ما نیز دیدن کنید!😉

روی لینک زیر کلیک کنید:👇🏻

یک نگاه کلی به ورزش

maahkhatoon97

گردآوری: مرسده رنجبر

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt