هشت گیاه مفید برای کاهش اضطراب

 در سلامتی, گیاهان دارویی

 

۱. لیلی یا سوسن صلح

سوسن صلح علاوه بر بخشیدن زیبایی به فضای زندگی شما، به از بین بردن هاگ و کپک در هوا نیز کمک می‌کند.
به این ترتیب این گیاه به کاهش علائم مرتبط با قرار گرفتن در معرض کپک، از جمله سوزش چشم، سرفه، عطسه، سوزش گلو و سوزش پوست کمک می‌کند.

۲. آلوئه ورا

آلوئه ورا معمولاً به دلیل داشتن عناصر ضدالتهابی معروف است که برای درمان زخم‌ها و بیماری‌های پوستی مانند آفتاب‌ سوختگی، آکنه و اگزما استفاده می‌شود
گیاه آلوئه ورا همچنین مواد شیمیایی مضر را که می‌توانند بر سیستم تنفسی ما تأثیر بگذارند و احساس استرس و ناراحتی ایجاد کنند، از هوا خارج می‌کند.

 

۳. سانسوریا یا گیاه مار

سانسوریاها علاوه بر افزودن رنگ زیبای سبز به خانه، می‌توانند با جذب آلاینده‌های سمی موجود در هوا مانند فرمالدئید و تولوئن که بر خواب، خلق‌وخو و سطح انرژی شما تأثیر می‌گذارند، به بهبود کیفیت هوای داخل خانه کمک کنند.

۴. اسطوخودوس

اعتقاد بر این است که عطر این گیاه باعث ایجاد احساس آرامش و سکون می‌شود، چرا که خواص آن به کاهش استرس، اضطراب و احتمالاً حتی کاهش دردهای خفیف کمک می‎‌کند.
تحقیقات در مورد رفتار بیماران دندانپزشکی نشان داده است که رایحه اسطوخودوس میزان اضطراب بیماران مبتلا به وحشت از دندانپزشکی را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

 

 

 

۵. رزماری یا اکلیل کوهی

شما ممکن است تصور کنید رزماری گیاهی مناسب فضای باز است که صرفاً مناسب افزودن طعم به غذای شماست؛ اما وقتی رزماری را در خانه نگه می‌دارید، این گیاه می‌تواند به کاهش سطح هورمون استرس کورتیزول در خون شما کمک کند.
تحقیقات تائید می‌کنند که عطر رزماری می‌تواند عملکرد شناختی را بهبود بخشد که این امر ممکن است به کاهش علائم اضطراب کمک کند.

۶. یاسمن (جاسمین)

یاسمن فعالیت مغز را بهبود می‌بخشد، خواب‌آور است و علائم بیماری‌های روانی را کاهش می‌دهد.
بوی گیاه یاسمن مستقیماً بر روی سیستم عصبی مرکزی مغز موسوم به GABA تأثیر می‌گذارد
که باعث آرامش اعصاب، کاهش اضطراب و افسردگی خفیف و بهبود کیفیت خواب در افراد می‌شود؛ بنابراین انتخاب مناسبی برای اتاق خواب است.

 

۷. پیچک انگلیسی

این گیاه به ویژه برای افرادی که استعدادی در باغبانی ندارند و به دنبال آرام کردن آلرژی خود هستند، به ویژه کسانی که از آسم رنج می‌برند، مفید است.
خواص تصفیه کننده پیچک انگلیسی باعث کاهش کپک هوازی موجود خانه و فرمالدئید از هوا می‌شود که به داشتن یک خواب راحت کمک می‌کند. تحقیقات کالج آلرژی، آسم و سیستم ایمنی آمریکا نشان داد که این گیاه تنها در ۱۲ ساعت ۹۴ درصد از ذرات موجود در هوا و ۷۸ درصد از کپک‌های هوازی را از بین می‌برد.

۸. گل داودی

گل داودی کیفیت هوا را بهبود می‌بخشد، آمونیاک، تولوئن و فرمالدئید را کاهش می‌دهد. تحقیقات نشان داده است که قرار گرفتن افراد در کنار گل داوودی می‌تواند حافظه کوتاه‌مدت و روحیه کلی را بهبود بخشد.

منبع:

سارا باقری- ایندیپندنت فارسی

Recommended Posts
نظرات/پیشنهادات

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt